Як демонтували шафу з півником, яка стане експонатом Музею революції гідності

. Бородянка, 6 квітня, 2022, фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Кухонну шафу з керамічним півником, яка залишилися висіти на стіні зруйнованої авіабомбою багатоповерхівки в Бородянці, демонтували та передали Музею Революції Гідності. Разом із шафкою музейні робітники зняли з будинку дві таблички зі старою та новою назвами вулиці. Про це розповів Директор Музею Ігор Пошивайло.

"Шафка на 5 поверсі висіла. Треба було підняти стрілу, якою піднявся рятувальник та Павло Гайдай з Культурної інституції. Коли запустили стрілу, виявилось, що їй не вистачає кілька метрів до будинку, щоб акуратно зняти шафку. Тоді під’їхав бульдозер, почав відгрібати ковшем завали. Але потім зупинились і сказали, що небезпечно. І об’їхали вже з іншої точки, і вже тоді стріла вже дотягнулася", – розповідає Ігор Пошивайло.

Директор Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло. Фото: Ліза Серватинська / Суспільне

Найважливіше, за його словами, було не пошкодити шафу під час її демонтажу зі стіни. Тому спочатку рятувальники відкрутили дверцята, потім зняли три секції. Зберегли навіть саморізи, якими меблі були прикручені до стіни:

"Уявіть, стріла спускається з одними дверцятами. І нам передають як дитину, наче немовля. І ми вже по тих завалах спускаємо вниз до автівки, де пакували. І так все – тарілочки, чашки, весь посуд. Замотували їх у бульбашковий папір, щоб не дай бог не розбити. Мене дуже вразило, що рятувальник посеред всього цього хаосу каже нам: "Беріть акуратно, обережно, беріть вдвох". Тобто він так переживав, так перейнявся місією порятунку тієї шафки попри те, що десятки цих будівель, мертві люди під завалами, роботи море в рятувальників. Це було дуже приємно".

Фото: Ліза Серватинська / Суспільне

Перед тим, як зняти зі стіни шафу, весь будинок та територію навколо зафільмували з дрона. "Дрон.UA" допомогли відзняти кухню, будинок і всю локацію навколо нього. Зйомка тривала понад дві години. Дрон піднімали на кожному етапі демонтажу шафки. Це було потрібно, аби потім зробити 3D-модель понівеченої квартири. Потім, коли шафку вже привезли до Києва, на монітор комп’ютера вивели фотографію і за нею зібрали і саму шафку, і розставили посуд, зокрема півника та шматок фігурки баранця.

Ігор Пошивайло каже, що вже зв’язався із Музеєм українського гончарства в Опішні. Говорили про можливість реконструкції цієї фігурки. Там, в Опішні, точно є такий же півник. Зараз він зберігається у сейфі Музею Революції Гідності. Вірогідно, півник створено за ескізом Надії і Валерія Проторівих, відомих художників.

Фото: Ліза Серватинська / Суспільне

Також Пошивайло розповів, що Фонд принца Клауса, який зараз надає активну допомогу українським музеям пакувальними матеріалами та грантами на збереження власних колекцій, нерухомих об’єктів, пам’ятників, звернулись із проханням використати світлини рятувальної операції як звіт перед донорами. Тобто завдяки фотографії фотокореспондентки Суспільного шафка стала символом світового рівня.

Також вже відбулась нарада з Міністерством культури України щодо збереження об’єктів у Бородянці:

"У Бородянці зустріли мера Парижа, яка дуже перейнялася долею міста і казала, що є домовленість з ВЦА і КМДА про цільове відновлення Бородянки. І є проблема, бо з одного боку треба зберегти якісь знакові об’єкти у нинішньому вигляді, можливо, навіть музеєфікувати якусь будівлю. Але чули і інші думки, що це драматично для громади, і цих об’єктів треба позбутися. Одностайного рішення не може бути. Але треба думати і вирішувати блискавично, поки ці будинки не знищено. Треба приймати постанову Кабінету міністрів, створювати робочу групу за участі інженерів, архітекторів, громади, влади. Не можна допустити, як сталося на Майдані, що нічого не зберегли".

Фото: Ліза Серватинська / Суспільне

Фотографію шафки на стіні вщент зруйнованого будинку у Бородянці зробила фотограф Суспільного Ліза Серватинська. За лічені дні фото стало символом стійкості України.

Війна — усі останні новини

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!