"Путін – не людина. Це те, що зрозуміла під час роботи над портретом" – Дарія Марченко

. Фото: надано Дарією Марченко

Обличчя тирана з 5 тисяч гільз художниця Дарія Марченко створила ще у 2015 році як відповідь на російську агресію на Донбасі. У 2018 році на виставці у Нью-Йорку художниця разом із своїм напарником Даніелем Гріном представила вже "П’ять елементів війни".

До "Обличчя війни" додалися "Мозок війни", "Плоть війни", "Серце війни" і "Честь". Сьогодні, коли портрет Путіна у її виконанні знову з’явивився на обкладинках світових журналів, а до Дарії по інтерв’ю вишикувалися черги іноземних кореспондентів, Дарія зізнається – нарешті світ побачив те, що сама вона розгледіла ще 7 років тому.

Путін – не людина

Коли Росія почала повномасштабний наступ на Україну, у Дарії Марченко на руках було немовля, а чоловік наполягав на тому, що вона має виїхати з Києва. Після кількох ночей у бомбосховищі вона наважилась. Зараз художниця за кордоном. А портрет продовжує жити своїм життям.

Художниця Дарія Марченко. Фото: надано Дарією Марченко

"Ми виклали його спільно з Даніелем Гріном, це мій напарник. У 2014 році він був сотником передової барикади на Майдані. І одного разу, коли вони втратили багато людей там, він знайшов гільзу. І це стало символом втраченого життя. Саме з того моменту ми почали використовувати гільзи у нашій творчості. Коли почалась окупація Донбаса, створили серію з вишиванок у вигляді гільз, на мішковині з фронту.

Потім був "Знак світлофорного регулювання" – на ньому фігурки: червона, яка стоїть струнко, жовта із коктейлем молотова та зелена, яка йде до свободи. А потім, коли ми побачили, що ті хлопці, росіяни, прагнуть багато смертей, ми вирішили працювати із гільзами. І зробити портрет Путіна з гільз. Пропаганда подає його дії в абсолютно іншому світлі і намагається відволікти увагу від головного мотиву – збагачення та втримання влади".

Раніше Дарія працювала у жанрі оптичної ілюзії. Робила тривимірні полотна на будівлях. Каже, їй подобається гратися з ілюзорністю сенсів. "Портрет війни" змінюється в залежності від освітлення. Працюючи з гільзами, Дарія помітила, що форма і блиск гільз, їх розташування дозволяє "гратися" з об’ємом і змінювати вираз обличчя російського диктатора.

"Обличчя війни" (Face of War) Дарії Марченко. Фото: надано Дарією Марченко

"Обличчя війни" (Face of War) Дарії Марченко. Фото: надано Дарією Марченко

"Ми, як мавпи, почали лазити навколо цього портрета з лампами і гратися вже з психологічним наповненням портрета. У той час вже багато моїх друзів поїхали на схід, мій напарник їхав туди. Я дуже нервувала, весь час була на телефоні. Стільки людей загинули на той час. Розуміла, що від мене мало що залежить. І мені більше нічого не лишалося, як в момент цього стресу ставити питання джерелу цього зла. Я питала у портрета "Чому ти так поводишся?" і шукала відповіді у цьому обличчі".

Дарія розповідає, що у 2008 році саме була в Грузії, коли війна почалась там. І коли повернулась в Україну сказала друзям, що Україна буде наступною. Але їй не повірили. Це розуміння невідворотності знову прийшло, коли працювала над "Портретом".

"Серце війни" (Heart of War) Дарії Марченко. Фото: надано Дарією Марченко

"Коли ми з напарником гралися із виразами обличчя, в певний момент ми знайшли один з виразів, який був найдемонічнішим. Я пам’ятаю, як ми з одного боку зраділи, що знайшли його, а з іншого – я злякалась. Бо зрозуміла, відчула, що відкрився якийсь портал. Я зрозуміла, що все змінилось, все сталось, і ми не можемо на це вплинути. Певно, це енергія, яка йшла з цього портрета. І зараз ми маємо підтвердження. Мені вже доводилося збирати рюкзаки за один вечір і тікати з України. Тоді нам погрожували, приходили до нас у майстерню, чекали у дворі великі такі хлопці, казали нам: "Не кваптесь малювати, кваптесь жити". І тоді я була вимушена бути в імміграції більше двох з половиню років. І зараз я знову опинилась у ситуації, коли я не хочу їхати, але мушу".

Тоді Дарія вивезла за кордон і всі роботи. Каже, не всі розуміли її вчинки. Сьогодні, каже вона, вже всі збагнули, хто такі росіяни і навіщо вони прийшли в Україну.

"У нас немає вибору. Якщо ми зараз програємо, в нас будуть репресії, як у 30-ті роки. Бо методи цих "хлопців" запозичені саме звідти. Ми маємо триматися разом, разом боротися із тією диявольщиною. Скільки разів ми з напарником намагалися "зав’язати" із цим проєктом. Але зрозуміли, що він вже живе своїм життям. І він нас змушував діяти в ім’я батьківщини. У нас 4 тисячі публікацій по всьому світу. Ми активно піднімали у нашій серії робіт питання російської пропаганди, Будапештського меморандуму, інших політичних питань. Усі реагували на "Портрет". Магія світла і тіні працювала. А ми їх там підхоплювали, починали розповідати про злочини росіян на нашій землі. Люди змінювались, слухали і чули".

"Обличчя війни" (Face of War) Дарії Марченко. Фото: надано Дарією Марченко

"Man-Shall-Money" Дарії Марченко. Фото: надано Дарією Марченко

Перед тим, як поїхати з України Дарія працювала над серією робіт, в якій, як вона каже, піднімала теми й тенденції, які важливіші за географію. Зараз проєкт заморожений. Але Дарія обіцяє: щойно українські військові виб’ють з України ворога, вона повернеться і порадує усіх новими неймовірними роботами.

"Те, як зараз проявляють себе наші чоловіки, то я гадаю, після цієї війни народжуваність зросте в рази. Тому що жінки спостерігають, які в нас чоловіки і як вони борються за нас, це щось неймовірне. Я хочу подякувати їм всім. У нас прекрасна країна, але досі українці не вміли цінувати своїх героїв, на жаль. Вони не вміють себе "подавати", не розуміють, в якому неймовірному місці живуть. У нас благодать. Треба навчитися цінувати себе і поважати. І я дуже сподіваюсь, що люди, які поїхали, обов’язково повернуться. Я – повернусь обов’язково".

Війна — усі останні новини

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!