"Україна є фактично взірцем демократії". Спогади Сергія Борщевського про Євромайдан

.

Перекладач Сергій Борщевський в ефірі Радіо Культура пригадав, як світова дипломатична спільнота сприймала український Майдан у 2004 та 2014 років. Спогади записані у межах спецпроєкту "Бути гідним".

За роки незалежності у нас відбулося дві революції — Помаранчева і Гідності. Тому коли я як дипломат зустрічаюся із колегами з європейських країн і не лише з європейських, то кажу, що Україна є фактично взірцем демократії. Де ще люди двічі в такому проміжку часу виходили, щоби обстоювати свої громадянські права? Україна має давні демократичні традиції. Ми знаємо часи Запорозької Січі, ми знаємо Конституцію Пилипа Орлика. Під час Революції гідності я зустрічався з іноземними дипломатами, у мене вдома гостювали телевізійники двох країн. Сюди приїздили журналісти з багатьох країн. У мене були гості з Молдови і з Естонії. Ми знайомилися, а потім я їх возив до себе, потім ми розмовляли.

На всіх це справляло неймовірне враження, дивувалися люди, які побували в різних точках планети, в гарячих точках, мають добрий журналістський досвід роботи. І всі вони мені казали, що найбільше їх дивує мужність людей на Майдані, і що за пару кварталів від Майдану працювали кав’ярні, бари, люди спокійно сиділи, грілися, наче Майдану не існує. І це є нашою проблемою, можливо, найбільшою нашою проблемою — таке усвідомлення себе і доби одними і повне нехтування іншими. Коли ми цього позбудемося, коли відсоток людей свідомих стане більшим, тоді Україна вийде на нормальні шляхи розвитку.

Під час Помаранчевої революції я працював за кордоном, хоча і недалеко звідси – в Мінську. І приїхав сюди у відпустку, був вражений Майданом. В травні, мабуть, а може, і раніше, може, це був березень 2005 року я був на великій міжнародній конференції в Будапешті і можу засвідчити, що четверта або п'ята частина делегатів конференції була в помаранчевих шаликах. А конференція ця була країн Європи і центральної Азії, тобто зібралися люди з більше ніж десяти країн. І всі вони були під враженням від тодішніх подій в Україні. Так само і Революція гідності дала нам поштовх, це одна з найголовніших подій в українській історії XXI.

Поступово Україна українізується, все більше україністи і люди, які усвідомлюють те, що, по-моєму, геніально сформулював один з наших найкращих дипломатів Володимир Василенко на одній з конференції. Він сказав, що Росія — екзистенційний ворог України. Це треба усвідомлювати. Коли наше суспільство в більшості своїй зрозуміє це, тоді все буде окей.

Читайте більше

Спогади Кіпіані про Революцію на граніті: голодування, погрози та перемога

Сильвестров про хоровий цикл "Майдан 2014": Це велика кантата, яка закінчується колисковою"

"Кожен раз Майдан має інший образ". Спогади Прохаська про революції 1991, 2004 та 2014 років

"Ми стояли на Майдані, щоби не бути худобою, загнаною у стійло". Спогади Валерія Харчишина