"Революція під прицілом" і "Як домовлявся Майдан": які фільми дивитися в річницю Революції гідності

. Picture alliance /dpa

Документальний фільм "Революція під прицілом" викладуть у відкритий доступ на YouTube 21 листопада, в День Гідності та Свободи. Також у цей день на одному з телеканалів покажуть фільм про культуру домовляння “Як домовлявся Майдан”.

"Революція під прицілом"

Документальний фільм "Революція під прицілом" режисерки Олени Солодовнікової можна буде переглянути на YouTube на сторінці Force-news 21 листопада, в День Гідності та Свободи. Про це режисер розповіла під час презентації фільму в Українському кризовому медіацентрі, повідомляє Укрінформ.

Режисерка зазначила, що коли робила цей фільм, мала на меті найперше показати його так званому поколінню "альфа", якому під час Революції гідності було 9-10 років і яке погано пам’ятає ці події.

Також вона розповіла, що початковою ідеєю було зібрати думки людей, які робили Революцію гідності, показати, як змінилися (чи не змінилися) їхні погляди з того часу:

"Фільм ми знімали рік тому, тобто коли минуло 7 років від часу подій на Майдані. Потім звернулися за партнерством до Інституту національної пам’яті, дістали підтримку, і від голови Інституту Антона Дробовича прозвучала думка, що варто було би записати не тільки тих, хто був на боці Революції, а й так званих опонентів.
Фото: Укрінформ
Коли почали шукати людей, які би погодилися на інтерв’ю, єдиний, хто погодився поспілкуватися, це колишній командир роти "Беркут" Михайло Добровольський. Фільм вийшов про протистояння майданівців і силовиків, ніхто з яких на сьогодні не покаявся", — зазначила Солодовнікова.

Вона додала, що Добровольський, який вийшов на пенсію і продовжує судитися, не переховується, перебуває в Києві.

Прессекретар "Правого сектору" Артем Скоропадський вважає, що такий фільм дуже потрібний, аби люди пам’ятали, що відбувалося:

"В анонсі цього фільму сказано, що це спроба побачити, чи можливий діалог між майданівцями та тими людьми чи неможливий. Я, коли побачив Добровольського, який розповідає, що він виконував накази і все робив правильно, що майданівці самі винні в тому, що нападали на представників "Беркута", стовідсотково впевнений, що ніякий діалог неможливий", — заявив він

Скоропадський висловив переконання, що доки за жертви Майдану ніхто не покараний, Революція не закінчена: "Ми бачимо, що стільки років уже минуло, і, по суті, революція наша не закінчена і тому, що структурні зміни у державі не відбулися".

Постпродакшеном фільму займалася ГО "Центр гуманітарних місій". Її голова Єгор Воробйов зазначив, що представляє ветеранську організацію, більшість членів якої після Майдану вирушили на схід, тому й допомагали у створенні цього проєкту.

"Це нестандартний фільм. Тут розповідається не стільки історія, скільки трансформація цієї історії у кожного з героїв", — говрить Воробйов.

У фільмі також узяли участь Валерій "Індєєц", який втратив око в результаті пострілу снайпера на вулиці Грушевського; Володимир Парасюк, що поставив Януковичу ультиматум про відмову від влади; Ігор Луценко, який був викрадений та побитий в лісі; Артем Скоропадський – свідок пожежі в Будинку профспілок; Інна Плеханова – мати загиблого героя Небесної сотні; Олег Магалецький, що вів перемовини з "беркутівцями" про припинення насильства; Микола Кузнєцов – викладач, якого разом із сином жорстоко побили силовики.

"Як домовлявся Майдан"

Прем'єра фільму відбудеться в суботу, 20 листопада, о 18:00 та в неділю, 21 листопада, о 14:00 на телеканалі espreso.tv. Пізніше знайти стрічку можна буде на YouTube сторінці "Історична Правда".

"Ми хотіли розібратися, що було за кадром. Коли ми бачимо картинки телеканалів про Євромайдан, здебільшого це такі яскраві події, але насправді це були наслідки. А те, що відбувалося за кадром, було нам найбільш цікавим. Ми дуже хотіли докопатися до тих речей, про які домовлялися, але які не хотіли розповідати ніколи, бо це були не завжди прості домовленості", — розповіла продюсерка проєкту "Історична правда" Ольга Мовчан.

Автори ідеї та фільму запрошують поглянути з іншого ракурсу на події та перемовини під час Євромайдану через свідчення політиків, громадських активістів та практиків діалогових ініціатив.

"Першою аудиторією, якій би ми рекомендували до перегляду цей фільм, є саме громадські активісти різних поколінь. Для них це буде певним відкриттям і можливістю використовувати цей матеріал як навчальний", — сказала співкоординаторка Громадського сектору Євромайдану, співзасновниця ГО "Мережа відповідальних" Олена Подобєд-Франківська.

Документальний фільм виготовлено командою "Історичної правди" в рамках проєкту "Зміцнення потенціалу громадянського суспільства задля ненасильницької трансформації конфліктів у місцевих громадах", підтриманий KURVE Wustrow – Centre for Training and Networking in Nonviolent Action.

Що відомо

  • День Гідності і Свободи відзначається щороку 21 листопада згідно з указом Президента від 13 листопада 2014 року. Його встановлено на честь початку двох знаменних і доленосних подій у новітній українській історії: Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.

Читайте також

У Музеї Майдану відкрилася Галерея протестного мистецтва

"Були деталі, які віддзеркалювали особливий характер Майдану". Спогади Андруховича про Євромайдан

"Кожен раз Майдан має інший образ". Спогади Прохаська про революції 1991, 2004 та 2014 років

"Ми стояли на Майдані, щоби не бути худобою, загнаною у стійло". Спогади Валерія Харчишина