Що брав у потойбіччя скіфський володар: розповідаємо про особливості поховань у Товстій могилі

.

21 червня 1971 року в кургані Товста могила у Дніпропетровській області археологи знайшли легендарну Золоту пектораль – прикрасу скіфського аристократта, яка стала однією з визітівок України у світі.

У 1970-х роках на околицях міста Орджонікідзе, яке зараз має назву Покров на Дніпропетровщині, планували копати кар’єри для видобутку марганцевої руди. На обраній території була розташована група з 20 курганних насипів, які простягнулися на понад 20 кілометрів.

Інститут археології Академії наук УРСР підписав угоду із гірничо-збагачувальним комбінатом, що протягом 10 років проводитиме тут розкопки. Місцина виявилася багатою не лише на корисні копалини, а й на скарби.

Але Золота пектораль – лише частина відкриттів групи дослідників під керівництвом Бориса Мозолевського.

До 50-річчя досліджень Товстої могили науковець Музею історичних коштовностей Юрій Полідович розказав Суспільному Культура про те, як походили розкопки кургану, що там знайшли і які секрети скіфів вдалося зрозуміти.

Борис Мозолевський тримає пектораль. Архів Інституту археології НАН України

Захист душ від злих духів

Розкопки Товстої могили тривали недовго — з березня до 30 липня 1971 року. Спочатку за допомогою техніки зняли насип кургану понад вісім метрів заввишки. Після почали розчищати центральну і бокову гробниці, а також могили коней.

Водночас розкопували рів, який оточував курган як захисний бар’єр — за скіфськими віруваннями, він мав захистити душі померлих від злих духів.

Товста могила у 1971 році та зараз. Архів Інституту археології НАН України

На розкопках працювали чимало скіфологів. Окрім Бориса Мозолевського, це Євген Черненко, Галина Ковпаненко, під’їжджали й інші фахівці, зокрема Варвара Іллінська. Великий внесок зробили не лише науковці, а й працівники місцевого гірничо-збагачувального комбінату.

Бічне поховання розташовувалося на глибині 6,2 м, а центральне — майже 8 м.

Стінки розкопів потрібно було укріплювати, подібно до того, як це роблять у шахтах. Гробниці і вхід до них обшивали деревом, щоб дослідників не засипало.

На розкопі встановлювали підйомник, яким спускалися дослідники та яким піднімали ґрунт. Зверху конструкцію закривали масивними дверима, а коли знайшли золото, то встановили пост охорони з міліцією.

Пектораль охороняють міліція та учасники експедиції. 1971 рік. Архів Інституту археології НАН України

Перше непограбоване поховання аристократів

На початку травня 1971-го археологи знайшли бокове поховання жінки та дитини. Це стало сенсацією, адже вперше відкрили непограбоване поховання скіфських аристократів.

Причини їхньої смерті невідомі, бо кістяки збереглися погано. Жінці на час смерті було не більше 30 років. Вона померла раніше за дитину. Дитині було до 2—3 років. Її стать досі не визначена, але дослідники схиляються до того, що це був хлопчик. Жінку поклали на дерев’яний настил, а дитину — у свого роду саркофаг з алебастру, який накрили тканиною.

Схема кургану. Архів Інституту археології НАН України

Скіфські поховання досліджували з середини ХІХ — початку ХХ століття, але вперше археологи детально зафіксували непограбоване поховання аристократів. До того ж, вперше науковці так ретельно дослідили поховальний обряд.

Раніше дослідники концентрувалися на речах, а не на, наприклад, їхньому розташуванні. Тому за результатами давніших розкопок важко відтворювати минуле.

Борис Мозолевський розумів важливість знахідки, тому одразу запропонував зробити вирізки поховань жінки і дитини. Уявіть, як це складно: вирізки робили у гробниці на глибині близько 7 метрів, а потім піднімали на гору. На вантажівках матеріал перевезли до Києва, в Інститут археології, а згодом передали до Музею історичних коштовностей України, де вони зберігаються і їх можна побачити у тому вигляді, як знайшли археологи - рештками небіжчиків та артефактами.

Бокове поховання Товстої могили, 1971 рік. Архів Інституту археології НАН України

Разом із аристократкою поховали служницю, охоронця та візника

Аристократи були поховані разом зі слугами. У жіночій гробниці знайшли служницю, охоронця і людину, яку назвали візником, бо її поклали біля коліс поховального возу.

Імовірно, поховальний віз був і в дитини, але він не зберігся. Припускають, що на возах жінку і дитину привезли до місця поховання, потім цей транспорт мав доправити їх до світу пращурів і богів.

Поховання дівчини, яку вважають служницею, знайшли біля господарської ніші з посудом та їжею. Можливо, вона відповідала за те, щоб прогодувати померлих під час переходу в інший світ.

Смерть слуг була насильницькою. Але її вважали почесною, бо людей вбивали, щоб вони супроводжували знатних осіб у потойбіччі. Припускають, що люди йшли на це добровільно, часто це були представники знаті. Скіфи сприймали смерть як перехід в інший вимір життя, і той, хто йшов туди разом із володарем, теж міг долучитися до вищого світу.

Археологи за роботою під час досліджень кургану Товста могила / На розкопках працював підйомник, яким спускалися дослідники та піднімали ґрунт з глибини вісім метрів. Архів Інституту археології НАН України

Дитині у могилу поклали ритон

Бокова гробниця мала доволі складну конструкцію. Живі мали зробити все належне, щоб поховані успішно потрапили до світу мертвих — інакше вони шкодитимуть живим. Тож у поховання клали речі, які можуть знадобитися людям під час переходу до світу пращурів. Насамперед, це урочистий одяг.

Припускають, що його робили спеціально для поховання, але достеменно це невідомо. Про урочисте вбрання з бокового поховання свідчать кілька сотень золотих пластинок, якими обшивали одяг.

Борис Мозолевський поруч із вирізкою з жіночого поховання в Товстій могилі. Архів Інституту археології НАН України

До поховання обов’язково клали їжу. У похованні дитини знайшли посуду для пиття води: малесенький ритон та кілік. Біля жінки лежала миска, ймовірно, з їжею, а також срібний кубок. Дослідники знайшли уламки скляних чаш. Відновити їх не вдалося, бо скло тонке, а уламки дрібні. Це одна з перших знахідок скляного посуду на території України. Його виготовляли у Передній Азії, можливо, в Фінікії — на території сучасної Палестини.

Також у катакомбі бокового поховання була вирита господарська ніша, де лежав бронзовий 8-літровий казан з їжею.

Жителі міста Орджонікідзе (зараз Покров) щодня приходили подивитись на розкопки / Мозолевський з колегами роздивляється коштовності, що знайдені у кургані. Архів Інституту археології НАН України

Що мало налякати демонів під час поховання

За віруваннями скіфів, потрібно було подбати не лише про комфорт небіжчика, а й захистити його від злих духів. На викиді ґрунту з могили жінки, поряд із входом до гробниці, знайшли бронзові навершя: три з грифонами і три з оленями.

Вважається, що їх використовували на поховальному возі, можливо, вони були закріплені на жердинах. Всередині кожного навершя є залізна кулька, зовні є петельки, до яких, можливо, прив’язували китиці. Коли віз їхав, лунав дзвін, який міг відганяти злих духів від небіжчика.

Біля входу до могили жінки знайшли багато кінської упряжі та декору до неї. Також поруч зі входом лежали чотири упряжні коні, які везли віз. Віз або коней оздоблювали великою кількістю бронзових бляшок і срібних дзвіночків.

Два входи до жіночого поховання були перекриті колесами близько 1,2 м заввишки.

Центральна гробниця кургану під час розкопок. Архів Інституту археології НАН України

Могили грабували скіфи, щоб "знешкодити" померлого володаря

Також археологи знайшли поховання чоловіка. Він помер на один — три роки раніше, ніж жінка та дитина. Йому було 45—50 років. Причина смерті невідома, бо кістки збереглися погано, а саме поховання понищене.

Від початку розкопки центрального поховання відклали, бо за структурою насипу було видно, що туди веде грабіжницький хід. Більшість скіфських чоловічих поховань дослідники знаходили пограбованими. Нерідко грабували їх ще за часів скіфів, протягом року — трьох після поховання.

Не поспішайте з висновками щодо вандалів і шукачів скарбів. Пограбувати курган дуже важко: гробниця знаходиться на глибині 8—10 метрів, потрібно було знати, де розташована поховальна камера. І що грабіжник у той час міг зробити з речами, які вочевидь походять із могили царя?

Дослідники припускають, що таке пограбування відбувалося з ритуальною метою, щоб "знешкодити" померлого володаря.

Про те, що чоловіче поховання в Товстій могилі грабували не задля наживи, може свідчити і те, що воно було розтрощене. Тобто, його пошкодили без очевидного зиску. Наприклад, по катакомбі були розкидані фрагменти залізного панцира, в який був вбраний воїн. Але коли грабіжники потрапили до могили, панцир покрився іржею. Це сталося швидко, бо до поховання близько підходили ґрунтові води.

У ногах чоловіка лежала купка золотих пластинок з головою Медузи - персонажу давньогрецької міфології, а також із зображенням бика та якимось хижаком. Існує версія, що це залишки урочистого одягу. Але точної відповіді дослідники не мають.

У похованні знайшли залишки зброї: бронзові наконечники стріл, фрагменти проіржавілих залізних списів, золоті пластинки, якими оздоблювали горит (футляр для лука та стріл). Горитів у похованні було кілька. Можливо, у чоловіка був меч, який забрали грабіжники.

З індивідуальних речей зберігся золотий перстень на 10 витків із зображенням змії — робота античного майстра.

Небіжчик мав успадкувати пектораль, як символ влади

Особливістю Товстої могили було те, що найкоштовніші предмети лежали не поруч із небіжчиком, а у дромосі — коридорі, який веде до поховальної камери.

Там знайшли:

  1. пектораль
  2. меч
  3. батіг з руків’ям, обплетеним золотою стрічкою
  4. два футляри для стріл (чо-то горити, чи-то сагайдаки)
  5. велика амфора
  6. бронзовий посуд, в якому, можливо, була їжа
Золота пектораль, яку греки зробили для скіфів. Архів Інституту археології НАН України

Чому коштовні речі лежали окремо від небіжчика, невідомо. Ймовірно, він мав успадкувати ці предмети як символи влади, але на момент смерті ще не отримав права носити їх. Тож скарби могли покласти в могилу, щоб чоловік став повноцінним володарем після смерті.

Меч, який лежав окремо від небіжчика. Архів Інституту археології НАН України

Те, що цінні речі лежали окремо, могло вберегти їх від грабіжників. Напевно вони освітлювали шлях каганцями, а в такому тьмяному світлі мало що можна розгледіти. Крім цього, у дромосі через вологість трохи обвалилася глиняна стеля, яка присипала коштовності.

Як споряджали коней для подорожі в потойбіччя

Поряд з чоловічою гробницею поховали шість коней. Для цього створили майданчик, тварин поклали у дві могили. Коні мали пишне вбрання із золотими та срібними пластинами — на виставці в МІКУ можна буде побачити його реконструкції. Такі предмети використовували, щоб звичайні коні отримали надзвичайні властивості для подорожі в потойбіччя.

Також у похованні знайшли трьох конюхів. Один із них належав до знаті: на ньому була золота гривна.

З шести коней тільки двоє були загнуздані. В інших вуздечки були або накинуті на голову, або лежали поруч. Можливо, так намагалися подбати про те, щоб дорогою в потойбіччя володар міг змінювати коней, які втомилися. Один із загнузданих коней мав велику нагрудну прикрасу зі шкіри, на яку навісили бронзові лунниці (бляхи у вигляді півмісяця) та срібні дзвіночки. Можливо, ними також відлякували демонів.

На одному з коней була незвична вуздечка, яка погано збереглася. Вона срібна з позолотою, із зображенням жінки, яка тримає руками зміїв-грифонів, що виходять з її тіла.

Також з тіла цієї істоти виходять пагони. Імовірно, жінка уособлює богиню-матір, до якої скіфи потрапляли після смерті.

Товста Могила: багато чого залишається не розшифрованим

Предмети, знайдені у Товстій могилі, з одного боку типово скіфські. Але чимало речей у декорі межують з грецькою культурою. Наприклад, на перехресті меча, знайденого в дромосі чоловічого поховання, зображена істота, подібна на грецького бога лісу Пана.

Золота пектораль створена грецькими майстрами на замовлення скіфів, і має сліди ремонту. За яких умов її замовили, де саме виготовили, як використовували до того, як покласти у поховання, — питання відкриті, попри десятки наукових розвідок.

Розвиток науки дає сподівання, що ми зможемо дізнатися більше про похованих: про обставини смерті і те, чи був чоловік батьком похованої дитини тощо.

Дізнатися, що відомо про Товсту могилу сучасним дослідникам, побачити реконструкції коштовних речей з поховання та оригінал золотої пекторалі зараз можливо, відвідавши виставку у Музеї історичних коштовностей України. Вона відкривається наприкінці липня і триватиме до листопада 2021 року.

Матеріал створено у партнерстві Суспільне Культура та Музей історії України (МІСТ).

Читайте інші тексти Музею історії України

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culturesuspilne@gmail.com. Ваші історії важливі для нас!