180 років тому була опублікована перша розповідь у жанрі детектив

Світовий детектив відзначає ювілей. 20 квітня 1841 року у філадельфійському журналі Graham's Ladies 'and Gentlemen's Magazine був опублікований перший в історії світової літератури детектив американського письменника Едгара Аллана По – "Вбивства на вулиці Морг".

Сюжет описує надзвичайні "аналітичні здібності", які месьє Огюст Дюпен використовує для розкриття серії вбивств у Парижі. Як у і більш пізніх текстах цього жанру, оповідачем стає сусід детектива по кімнаті. Дюпен – персона не тільки розумна, але й глибоко артистична. Разом з другом він щоночі гуляє вулицями Парижа і насолоджується романтикою, а час від часу заради втіхи розгадує думки свого компаньона.

Саме "Вбивства на вулиці Морг" разом з іншими оповіданнями По – "Таємницею Марі Роже" та "Викраденим листом", що разом складають трилогію – проклали шлях усім майбутнім письменникам жанру – від Артура Конан Дойла до Джеймса Хедлі Чейза.

Едгар Аллан По.

Після публікації повісті По детективні оповідання почали переростати в романи – вже у 1868 році англійський письменник Вілкі Коллінз опублікував "Місячний камінь". За сюжетом, сержант Кафф розшукує злочинця, який вкрав священний індійський місячний камінь. Роман містить кілька особливостей, які стали ознаками жанру. Зокрема, введення читача в оману хибними натяками, використання помилкового алібі та кульмінаційної сцени.

Найвідоміший вигаданий детектив Шерлок Холмс вперше з'явився на сторінках повісті сера Артура Конан Дойла "Етюд в багрових тонах" у 1887 році. Затишний англійський роман-містерія починає відлік від 1920-х років з появою міс Марпл, героїні творів письменниці Агати Крісті. Окремо популярності набули й інші герої-детективи, такі як лорд Пітер Уімс (вигаданий аристократ в серії детективних романів і оповідань Дороті Л. Сейерс) і Еллері Квін (творчий псевдонім двох американських письменників єврейського походження – Даніеля Натана і Емануеля Леповскі).

1930-ті роки іноді називають золотою епохою детективних історій – тоді завдяки таким письменникам, як Дешилл Гемметт, Реймонд Чандлер і Мікі Спіллейн з'явився нуарний детектив. Пізніше, у 1980-х роках, світ побачив жінок-детективів Кінсі Мілхон та В.І. Варшавскі .

Вплив Едгара По поширюється навіть на супергероїв – Бетмен (також відомий як "Найвидатніший детектив світу", який вперше з'явився у серії "Детективні комікси" № 27 у травні 1939 року) є постмодерністським еквівалентом Шерлока Холмса, який своєю чергою був ітерацією Огюста Дюпена.

Звісно, такі звання, як "Найвидатніший детектив світу", неможливо довести. За іронією долі, те ж саме можна сказати й про Едгара По, якому приписують створення детективного жанру в цілому. Це не зовсім так, бо ранні приклади таких історій можна зустріти в арабських і китайських народних казках, а також в романі французького філософа Вольтера 1748 роки ("Задіг") і німецького письменника Ернста Гофмана у 1819 році ("Мадемуазель де Скюдері").

Все ж оповідання Едгара По про Огюста Дюпена, починаючи з канонічного "Вбивства на вулиці Морг", потужно просунули детективний жанр у читацький мейнстрим.