Оголошені переможці Гільдії кіноакторів США, яку називають "репетицією Оскара"

.

Гільдія кіноакторів США оголосила переможців 27-ї щорічної премії Screen Actors Guild Awards (SAGA). Премію Гільдії за найкращий акторський склад в ігровому фільмі здобула картина американського режисера Аарона Соркіна "Суд над чиказькою сімкою" (The Trial of the Chicago 7). Це перший випадок, коли нагороду отримала стрічка, що була у прокаті не в кінотеатрах, а на сервісах потокового відео.

Соркін знімав фільм у 2019 році і планував випустити його у прокат кінотеатрів Paramount Pictures, однак через пандемію у 2020 році права на фільм були продані Netflix, де його показали 16 жовтня 2020 року.

"Суд над чиказькою сімкою" – друга режисерська робота всесвітньовідомого сценариста. Це судова драма, заснована на реальних подіях, коли у 1969-1970 роках в США на лаві підсудних опинилися спершу восьмеро, а згодом семеро чоловіків. Їх звинувачували у злочинній змові з метою підготовки масових заворушень у Чикаґо під час з’їзду Демократичної партії. Їх метою було зупинити війну у В'єтнамі.

Кадр з фільму "Суд над чиказькою сімкою".

Інші переможці

У номінації "Найкраща жіноча роль" перемогла володарка премій "Еммі", "Тоні" та "Оскар" Віола Девіс за роль у фільмі "Ма Рейні: мати блюзу", а найкращим виконавцем чоловічої ролі був посмертно визнаний Чедвік Боузман за роботу в цій же стрічці.

Приз за найкращу жіночу роль другого плану отримала південнокорейська актриса Юн Йо Джон (“Мінарі”), а за найкращу чоловічу роль – Деніел Калуя (“Юда і Чорний Месія”).

Найкращим акторським складом у драматичному серіалі цьогоріч стали актори серіалу "Корона", а комедійного – "Шіттс Крік".

Чому потрібно слідкувати за Гільдією?

Церемонія нагородження пройшла віртуально – у форматі відеодзвінка. The Guardian написала, що церемонію червоних доріжок згорнули до попередньо записаного, важкого, масштабного, одногодинного ефіру на TBS та TNT. Його фрагменти можна передивитися на сторінки премії у фейсбуці.

Увага до Screen Actors Guild Awards прикута, бо вона вважається репетицією "Оскара". У минулому році фільм "Паразити" та актори Рене Зеллвегер, Бред Пітт, Лора Дерн, Хоакін Фенікс спочатку стали переможцями Гільдії кіноакторів США, а потім - Кіноакадемії, так було й у попередні роки. Якщо йти за цією логікою цьогоріч, то вручення головного "Оскара" фільму зі стрімінгової платформи – символічне у часи всесвітньої самоізоляції і закритих кінотеатрів.

У 2019 році фільм зі стрімінгової платформи Netflix "Рома" отримав три "Оскара": "Кращий режисер", "Краща робота оператора" і "Кращий фільм іноземною мовою". Тому говорити, що "Суд над чиказькою сімкою" може стати першим в історії фільмом зі стрімінгової платформи - переможцем "Оскара", можна лише з натяжкою. Не на це цікаво звернути увагу, коли йдеться про "сімку".

Продюсером стрічки є Стівен Спілберг, про це сказав Соркін у липні 2020 року. Спілберг - саме та людина, яка нещадно критикувала "Оскар" за те, що допускає до конкурсу фільми зі стрімінгових платформ:

  • У березні 2018 року режисер сказав, що фільми, які виходять на потокових сервісах, не гідні номінуватися й отримувати "Оскар".
  • У лютому 2019 року Спілберг, як представник відділу режисерів Кіноакадемії, запропонував заборонити Netflix висувати стрічку "Рома".
  • У березні 2020 року Спілберг приєднався до телевізійної потокової (стрімінгової) платформи Apple TV+ і заявив, що перезапустить свій серіал "Дивовижні історії" (Amazing Stories).
  • У 2021 році фільм зі стрімінгової платформи, де Спілберг є продюсером, номінується на "Оскар".

У 2020 році американські та британські журналісти, дізнавшись про роботу режисера на Apple TV+, назвали його лицеміром. Наразі поки подібним авторських колонок з оцінками кінокритиків не було, але все може змінитися ближче до "Оскара", церемонія якого пройде 26 квітня. У середині березня організатори повідомили про рішення провести церемонію очно, оскільки "віртуальний формат знецінить всі зусилля".

Чи є українські фільми у номінаціях?

9 лютого Американська академія кінематографічних мистецтв і наук опублікувала на сайті "короткі списки" (шорт-лист) претендентів на отримання премії . На жаль, в ньому немає українських стрічок - ані "Атлантиди" Валентина Васяновича, ані "Земля блакитна, ніби апельсин" Ірини Цілик.

Також до короткого списку не потрапила польська стрічка Малгожати Шумовської та Міхала Енглерта "Снігу більше ніколи не буде", у якій головну роль — емігранта з України, який працює в Польщі — грає емігрант з України, актор Алек Утгофф. Він народився у Києві.

Хто може отримати "Оскар" за "Найкращий фільм"

  • "Манк" (Mank). Головним героєм стрічки є голлівудський сценарист Герман Дж. Манкевич. У центрі сюжету – робота Манквича над фільмом "Громадянин Кейн" та проблеми, пов’язані з його написанням.
  • "Земля кочівників" (Nomadland). Фільм у жанрі "роуд-муві", в якому розповідається про жінку, що втратила житло та змушена подорожувати Заходом США.
  • "Суд над чиказькою сімкою" (The Trial of the Chicago 7). Судова драма, яка сюжет якої побудований навколо процесу над групою протестувальників проти війни у В’єтнамі. У 1968 році семеро американців були звинувачені у змові про перетин кордонів штату з метою підбурювання до заворушень на з'їзді Демократичної партії у Чикаго.
  • "Перспективна дівчина" (Promising Young Woman). Драма з елементами чорної комедії, головною героїнею якої є 30-річна жінка, яка вирішила помститися за свою подругу, що стала жертвою зґвалтування.
  • "Звук металу" (Sound of Metal). Кінострічка про музичний сладж-метал дует, один з учасників якого починає втрачати слух.
  • "Батько" (The Father). Драматична стрічка, у якій героїня намагається знайти доглядачку для свого літнього батька у виконанні Ентоні Гопкінса.
  • "Мінарі" (Minari). Фільм розповідає про життя 7-річного хлопчика, життя якого змінюється, коли батько вирішує разом з усією родиною переїхати з Гонконгу до США. У той час як члени сімейства намагаються впоратися зі змінами, батько не звертає на їхні проблеми уваги та захоплюється створенням ферми.
  • "Юда і чорний Месія" (Judas and The Black Messiah). Драма, у сюжеті якої – історія зради голови іллінойського відділення "Партії Чорних пантер" Фреда Хемптона у Чикаго наприкінці 1960-х років, інформатором ФБР Вільямом О'Нілом.