9 березня Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка оголосив переможців. У номінації "Література" лауреаткою стала письменниця Оксана Луцишина із книгою "Іван і Феба". Ведучий ток-шоу "Імператив" на Радіо Культура Василь Шандро розпитав письменницю про її враження від нагороди.
На перемогу пані Оксана не очікувала, сказала, що "прокинулася у великому здивуванні". Луцишина живе в США. Коли в Україні оголосили переможців, на іншому континенті був ранок.
Письменниця сказала, що нагороду Шевченківською премією вважає символічною.
"Якось так сталося, що Тарас Шевченко завжди був частиною мого життя. Я навіть в Ужгороді вчилась в школі №1 імені Тараса Шевченка. Я його ім’я писала на всіх зошитах", – згадує Луцишина.
Крім Оксани, до короткого списку номінації потрапили ще троє: Олена Герасим'юк ("Тюремна пісня"), Василь Махно ("Вічний календар") і Володимир Рафаєнко ("Мондегрін") – вони привітали Луцишину з перемогою.
Останнім Василь Шандро запитав письменницю, які відгуки на книгу вона отримувала від читачів за два роки з моменту публікації. Луцишина розповіла, що усі відгуки для неї надзвичайно цінні – і багато з них вона отримує від не людей з літературного кола, а від читачів.
"Особливо, якщо це читачі з Закарпаття і трошки знають, наприклад, історію Карпатської України, або вони також були на Революції на Граніті, тому що це те, про що роман. І це насправді дуже гріє, в мене ніколи такого не було досі", – зізнається лауреатка.
Роман розповідає про події 90-х в Україні. У книзі в Ужгороді Іван вінчається з Марічкою, тихою поеткою, яка просить називати себе Фебою — за іменем грецького бога поезії. Іван не любить Фебу. Йому гірко і страшно. Він згадує, як вирвався у Львів й почувався вільним. Як вирувало його життя на підпільних квартирниках та в кав’ярнях за революційними бесідами. Як палке студентство привело його в Київ на Майдан, де він відстоював ідею незалежної України. І як він переміг.
Ще до результатів державної премії імені Тараса Шевченка Оксана Лицишин входила до переліку українських письменниць, яких потрібно читати.
Що відомо
- Шефредактор телебачення Суспільного Юрій Макаров став головою комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.
- Шевченківська премія — найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Премію вручають із 1961 року до Дня народження Тараса Шевченка (9 березня) в шести номінаціях.
- У номінації публіцистика, журналістика переміг Станіслав Асеєв за книгу есеїв "В ізоляції".
- У номінації кіномистецтво переміг Васянович Валентин (автор сценарію, режисер-постановник, оператор-постановник) та Одуденко Владлен (художник-постановник) за художній фільм "Атлантида".
- У номінації візуальне мистецтво: Борис Михайлов (фотохудожник). Відеопроєкція та фотоінсталяція "Випробування смертю".
- У номінації музичне мистецтво: Андрусик Олександра Сергіївна (директорка агенції), Шимальський Євген Володимирович (співзасновник агенції), Сула Катерина Олександрівна (виконавча продюсерка) — Музичне агентство "УХО". Цикл "Архітектура голосу" — серія концертних подій.
- У номінації театральне мистецтво: Маслобойщиков Сергій (автор інсценізації, режисер-постановник, художник-сценограф), Рудюк Наталія (художниця по костюмах), Бегма Олександр (композитор). Вистава "Verba" за мотивами драми-феєрії Лесі Українки "Лісова пісня" Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.