Чи замислювалися ви колись, яке місце в місті вашого проживання викликає у вас найбільше спогадів? А якби це місце було піснею, то якою?
До Дня Києва у столичному Carribean Club відбудеться шоу "Київське ретро".
Ведучий Альберт Цукренко та гурт МОВА створять концерт у форматі Late Night Show. Гурт виконає українське ретро — улюблені хіти 1960–80-х, зокрема пісні, присвячені Києву. Гостями Альберта Цукренка стануть Дмитро Зезюлін (Latexfauna) та Ірина Панчук (Renie Cares), а до гурту МОВА доєднається піаніст Євгеній Дубовик. Ідея шоу натхненна подкастом Unzip, який, як і гурт, звертається до української музики 1960–80-х років.
Тож у спецматеріалі "Artилерії" Юлія Ткачук запитала гурт МОВА, Альберта та його гостей, які місця в Києві викликають у них найсильніші спогади, та з якою музикою вони асоціюються?
Альберт Цукренко, шоумен, музикант, журналіст, ведучий шоу "Київське ретро"
Як би не було смішно чи банально — найбільше спогадів у мене викликає Хрещатик. З другої половини 90-х і на початку 2000-х я активно їздив у Київ зі своїх Сум, бо тільки в Києві можна було придбати фірмові диски Бові (а піратських тоді ще не було). Я купував їх у книжковому магазині на Хрещатику.
Раз на кілька місяців я накопичував суму, щоб купити такий диск. Приїжджав туди зі своєю майбутньою дружиною рано-рано вранці. Як тільки відкривався магазин, купував диск, а поїзд назад до Сум був тільки пізно ввечері. Тож ми цілий день валандали по Хрещатику і навколо.
Грошей не було, друзів у Києві теж іще не було. Ми купували страшні печені чебуреки з горохом у якихось бабок, які торгували на Майдані прямо на вулиці, — така тоді там була дикість і біднота. Поки ми ходили, я розглядав той диск, витягав з нього всі ці потроха, роздивлявся, кайфував, уявляв, як послухаю його вдома. Причому не у себе, а в когось із друзів, бо в мене ще не було CD-плеєра. Моя кохана теж всюди покірно ходила зі мною і ми мучилися разом.
Яка пісня про Київ для мене найбільше пов’язана з тим часом? Я не буду випендрюватися і діставати якийсь шедевр із золотого фонду української естради — це місце найбільше асоціюється в мене з "Хрещатиком" Павла Зіброва. Пісня записана в 1994 році, а події, про які я розповідаю, це умовно 1997–1998 роки. Хрещатик тоді був саме таким, який він зображений у кліпі Зіброва.
Ольга Стеценко, вокалістка гурту МОВА
Київ — моє рідне місто, тож дуже багато місць викликають у мене спогади. Багато де відбувались важливі для мене речі, та, напевно, найбільше відчуваю ностальгію на Подолі.
Києво-Могилянська академія — корпуси від першого по дев’ятий аж до набережної — де я навчалася. Моє остаточне єднання з музикою сталося саме там. На Подолі я грала перші концерти, там гуляла зі своїми друзями, коханими й дорогими для мене людьми.
Дуже багато важливих для мене подій ставалися саме на Подолі. Особливо улюблене місце — біля дев’ятого корпусу, де вихід до води, дорога від корпусу до Поштової. Завжди, коли мені добре, я їжджу саме туди. Та коли мені погано і сумно, я все одно їду до набережної, і, минаючи корпуси Києво-Могилянської академії, йду до набережної.
Коли я туди потрапляю, найбільше мені резонує композиція гурту 5 Vymir — Шукаю день. Бо є розуміння, що та юнацька безтурботність, той шалений запал вже залишилися в минулому. І багатьох людей, на жаль, вже немає поруч зі мною. Багато історій закінчились, але деякі збереглися і досі. Я про них пам’ятаю, і вони завжди будуть в моїй голові та серці.
Ірина Панчук, фронтвумен гурту Renie Cares
Якщо не враховувати Поділ, з яким у мене роман із 2019 року (то сходимось, то розходимось, любимось і ненавидимось), напевно, це гуртожиток Могилянки на Джона Маккейна, або Маккейнстейт по-нашому.
Там ми зустріли повномасштабне вторгнення, і туди ж я повернулася з екзилю: у червні 2022-го Київ був пустим, тихим, незрозумілим, без вектора (ну, це для мене). Але дуже-дуже зеленим. Я просто тинялася Звіринецько-Печерськими вулицями.
А ще в нас з балкона було видно бетонні недобудови Печерська, які восени дуже драматично час від часу поєднувалися із заходом сонця. Дверей на балкон не було — я перелазила через вікно, отак сідала, курила, дивилась і на повторі слухала пісню Паліндрома і Юрія Бондарчука — З букетом троянд.
Дмитро Зезюлін, фронтмен гурту Latexfauna
Найбільше спогадів у Києві в мене про Пущу Водицю. Я часто туди їздив, щоб просто зробити пробіжку.
Особливо під час пробіжки в Пущі Водиці мені заходила пісня Free від австралійського гурту Parcels.
Євгеній Дубовик, композитор, піаніст, клавішник шоу "Київське ретро"
Дуже складно обрати конкретне місце в Києві та конкретну пісню. Але я точно можу виділити пішохідний маршрут з Пейзажної алеї крізь Алею художників і до оглядового майданчика на Парковій дорозі.
Під час цієї прогулянки можна сміливо послухати чийсь альбом спочатку і до кінця, а інколи й два. Колись саме так я і "пройшов" збірку "Аж гай гуде". У ній ви зможете знайти доволі багато скарбів: Світлана Няньо, "Цукор — біла смерть", "Кобза", Ігор Цимбровський та багато інших.
Андрій Юськевич, барабанник гурту МОВА
За роки життя в Києві я змінив багато місць — романтика орендованих квартир. Та найбільше спогадів у мене викликає район метро Чернігівська. Туди я переїхав наприкінці 2021 року.
Вид на захід сонця над правим берегом, красивий парк Кіото поруч, ранкові пробіжки. Впевнений, що за період життя там було втілено багато творчих ідей та прийнято життєві рішення, частково завдяки яким я зараз є учасником гурту МОВА.
Піснею того часу оберу E-ho — Знаєш.
Мар’яна Хемій, продюсерка шоу "Київське ретро", менеджерка гурту МОВА
Найбільше в Києві люблю Києво-Печерську лавру — і з верхньої, і з нижньої лаври відкриваються неймовірні краєвиди на Дніпро та на лівий берег столиці.
Лавра особливо красива навесні — коли починає цвісти бузок, а також влітку, коли розцвітають троянди — різної форми, кольору й аромату. Час там ніби завмирає, ніби гуляєш не тільки доріжками монастиря й заповідника, а губишся десь між століттями.
Ця неспішна тиха атмосфера в самому серці гучного міста з його невловимим ритмом дуже вабить мене, аж так, що тричі намріяла собі роботу поряд із чарівливими лаврськими місцями.
Кліп на композицію харківського гурту Lюк "Зима" знімали в Києві, цього трамвайного маршруту на Подолі вже немає. Пісні Lюk викликають у мене ностальгію за першими роками життя в Києві — місті, яке по-справжньому стало домом і яке дуже люблю.
Більше про гурт МОВА
Гурт МОВА досліджує та виконує пісні золотого фонду української естради 1960–80-х років. Гурт відтворює композиції як максимально близько до оригіналів ("Казка", "Може я тебе вигадав"), так і у сміливих власних аранжуваннях (наприклад, "Червона рута" в стилі acid jazz у ритмі 5/8, "Києве мій" у стилі rhythm & blues).
МОВА — назва-акронім, що склалася з комбінації імен засновників колективу. Нині склад гурту тимчасово зазнав змін, оскільки гітарист Вадим Королюк приєднався до лав ЗСУ, зараз на гітарі грає Іван Короп. Інші учасники — Мар’ян Карпінський (бас-гітара, гітара), Ольга Стеценко (вокал, гітара) та Андрій Юськевич (барабани, перкусія).
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media