Представниця Мальти Маріана Конте опинилася у центрі скандалу ще до початку "Євробачення-2025". Європейська мовна спілка (EBU) заборонила використовувати у конкурсній пісні слово "kant".
Мальтійською мовою воно означає "співати", а ось з англійської cunt перекладається як "п*зда". Врешті співачка просто прибрала слово "kant" із пісні.
А ще це слово нагадує про німецького філософа Іммануїла Канта. Суспільне Культура зібрало 5 фактів про мислителя часів Просвітництва.
Народився в Кенігсберзі (нині Калінінград)
Іммануїл Кант народився 22 квітня 1724 року у Кенігсберзі, яке на той час входило до складу Пруссії. Нині це Калінінград, який входить до складу Росію, однак місто й область не мають материкового з'єднання з рештою РФ, вони розташовуються між двома європейськими країнами: Литвою та Польщею.
Вважається, що він майже не залишав Кенігсберг протягом усього життя.
Усе життя присвятив науці та одному університету
У 16 років Кант вступив до Кенігсберзького університету, де згодом залишився до кінця свого професійного життя. Філооф був доцентом, професором, а зрештою і ректором вишу.
Нині цього університету більше не існує. Вцілілі після Другої світової війни корпуси привласнив російський Калінінградський державний університет. Тепер же виш називається Балтійський федеральний університет імені Іммануїла Канта.
Основоположна праця — "Критика чистого розуму"
Уперше ця філософська праця була опублікована 1781 року. Друга редакція вийшла 1787 року.
"Філософія критичного розуму намагалась, так би мовити, подивитись на можливості застосування людського розуму, його межі. Розум втрачає сенс, коли він не спроможний критично глянути на себе", — так описує працю Канта в передмові до українського видання доктор філософських наук Анатолій Лой.
У короткому тексті ми не зможемо описати всі важливі думки Канта, однак згадаємо декілька з них. Зокрема у своїй праці Кант підіймав питання, чи можливе апріорне знання — тобто таке, що не залежить від досвіду; які межі пізнання; та щось робить пізнання можливим. Знання, яке випливає з досвіду, називається апостеріорне.
Також він досліджував обмеження розуму, показуючи, що чистий розум не може достовірно пізнати ці речі, бо вони виходять за межі можливого досвіду. А замість того, щоб вважати, що наш розум підлаштовується під об’єкти, Кант стверджував, що об’єкти мають відповідати умовам нашого пізнання, тобто речі пристосовуються до нашого способу мислення.
Ставлення до мистецтва
Як згадували біографи Канта, він розглядав музику як мистецтво, що "грає з відчуттями", і вважав її менш глибокою у порівнянні з поезією та живописом. Він вважав, що музика не здатна передавати визначені ідеї, а лише викликає емоції, тому надавав перевагу мистецтвам, які, на його думку, сприяють розвитку розуму. Попри це він час від часу відвідував концерти, а в молодості ходив до театру.
Був пунктуальним та жив за графіком
Вважається, що німецький філосов встав о 5 ранку щодня. На сніданок випивав декілька чашок чаю, потім — курив люльку (єдину за день). У дні викладання вже о 7 ранку йшов до університету. З 9 до 13 працював над своїми текстами. Після цього він приймав групу друзів для обговорення науки, філософії та погоди. На столі завжди було три страви та трохи сиру (іноді десерти), а ще — невеликий графин вина для кожного гостя. Розмова тривала до 17:00.
Опісля він на самоті йшов гуляти (у будь-яку погоду). Кант вважав корисним для тіла дихати із закритим ротом, а друзі змусили б його відкривати рота, щоби поговорити. Він завжди прогулювався одним і тим самим маршрутом у парку: пізніше у цього маршрута навіть з'явилася назва "Прогулянка філософа". За чутками, він лише двічі у своєму житті змінював маршрут щоденної прогулянки: щоб отримати ранній примірник "Еміля, або Про виховання" Руссо та щоб обговорити новини після оголошення Французької революції.
Повернувшись з прогулянки, він читав до десятої години, а потім ліг спати (він їв лише один раз на день) і одразу засинав. Наступного дня графік повторювався.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media