До XIII "Книжкового Арсеналу" українські видавництва підготували безліч цікавих новинок на будь-який смак — хочеться купити все й відразу.
Саме тому Суспільне Культура звернулося по пораду до книжкових блогерів: пропонуємо добірку рекомендацій від літературних інфлюенсерів.
Тетяна Гонченко, авторка Telegram-каналу "Непозбувний книгочитун"
"Молитва за Овена Міні", Джон Ірвінг
Видавництво: "Фабула"
Усесвітньо відомий роман Джона Ірвінга розповідає про глибоку дружбу між двома хлопцями — Джонні Вілрайтом (від його імені ведеться оповідь) та Овеном Міні. Події розгортаються у США в 1950–60-х і охоплюють теми релігії, політики, війни у В'єтнамі та пошуку сенсу життя.
Одного разу Овен Міні під час бейсбольного матчу влучив м'ячем у трибуну — і цей удар забрав життя матері його найкращого друга. Звідтоді хлопчик вважає себе обраним, знаряддям Бога: часом герой здається комічною жертвою самонавіювання, та іноді дійсно опиняється в епіцентрі моторошних і трагічних подій.
"Це книжка, яку ви після прочитання будете пам'ятати ще років десять. Вона вас вразить, повірте", — запевняє Тетяна Гонченко.
"Келія Чайної Троянди", Костянтин Москалець
Видавництво: "ВСЛ"
Видання охоплює щоденникові записи Костянтина Москальця за період 1989–1999 років. Автор на власному досвіді переосмислив класичний сюжет Михайла Коцюбинського: молодий письменник втомився від вимог суспільства й захотів перезавантажити своє життя, тож поїхав у село свого дитинства на Чернігівщині.
Там він провів понад п'ять років: "гладив траву", рубав дрова, слухав цвіркунів, пив чай "Принцеса Нурі", читав філософські тексти, купався в річці, збирав гриби в лісі, курив, підробляв перекладами і, власне, писав цей щоденник.
"Мотивує також зупинитися, подумати про своє життя і перезапустити його", — коментує авторка каналу "Непозбувний книгочитун".
У своєму відгуку вона додає, що ця книга дуже поетична й медитативна, її хочеться "перечитувати, смакувати й цитувати".
"За маму, за тата", Каріна Саварина
Видавництво: Punkt Publishing
Це перша в Україні художня книга про розлади харчової поведінки — відверта й зворушлива. Історія розгортається довкола маленької Варі, яка не отримує достатньо турботи від батьків, тож знаходить відчуття безпеки в їжі. Цей хворобливий нейронний зв'язок дівчинка проносить і в доросле життя, де продовжує "ототожнювати форму і зміст, їжу та любов".
Це третя книга "материнського циклу" Каріни Савариної: раніше вийшли друком її автофікшени про непліддя ("Не вагітна") та всиновлення ("Мам"). "За маму, за тата" — це роман про внутрішню дитину, який письменник Любко Дереш назвав "романом симптому".
"Прекрасно пропрацьована українською авторкою тема розладів харчової поведінки, загорнута у особисту художню історію. Дрижаки беруть, коли читаєш", — каже Тетяна Гонченко.
Ліза Сусік, авторка TikTok-блогу про лайфстайл та книжки
"Квітка пустелі", Варіс Дірі, Кетлін Міллер
Видавництво: "Ще одну сторінку"
Модель сомалійського походження Варіс Дірі розповідає про свій шлях від пустелі до модних подіумів.
Варіс народилася в родині кочівників, де, окрім неї, зростало ще одинадцять дітей. Життя в сомалійській пустелі з верблюдами й козами було непростим, але Варіс любила його, незважаючи на жорстоке ставлення до жінок.
У зовсім ранньому віці Варіс стала жертвою насильницької традиції — жіночого обрізання. Коли ж батько спробував видати її заміж за 60-річного незнайомця в обмін на п’ять верблюдів, дванадцятирічна Варіс утекла з дому.
Варіс Дірі стала першою жінкою, яка публічно засудила практику жіночого обрізання, була призначена спеціальною послинею ООН і створила Фонд боротьби з FGMFemale genital mutilation — каліцтво жіночих статевих органів..
У 2009 році книгу "Квітка пустелі"екранізували.
"Що воно таке? Українська література", Анастасія Євдокимова
Видавництво: "Ранок"
У цій книзі літературознавиця та культурна менеджерка Анастасія Євдокимова пояснює поняття з літератури на прикладах українських творів. Книга орієнтована насамперед на підлітків, але дорослим теж буде цікаво ознайомитися з нею.
"Гумор, індивідуальний підхід, незвичні акценти, а водночас максимальна інформативність — так про українську літературу дітям ще не розповідав ніхто", — йдеться в анотації.
Фішкою видання є фантастичні ілюстрації від художниці-мультиплікаторки Софії Мельник.
"Неандерталець", Сванте Паабо
Видавництво: "Бородатий Тамарин"
Улітку 1981 року шведський аспірант Сванте Паабо приніс до лабораторії телячу печінку. Хоча офіційно він мав досліджувати віруси, його справжнім захопленням були єгипетські мумії. Тоді наука ще не вірила, що зможе добути ДНК із давніх органічних решток, але Паабо вирішив ризикнути. Він помістив печінку в духовку й кілька діб тримав її за температур 120 °C, імітуючи процес муміфікації. У підсумку в затверділому, почорнілому шматку тканини йому вдалося виявити фрагменти ДНК. Цей експеримент започаткував тридцятирічний шлях досліджень, що завершився у 2010 році розшифруванням повного геному неандертальця.
Автор пропонує по-новому поглянути на історію сучасної людини, її зв'язок із неандертальцями, а також на причини, чому homo sapiens вижили, а неандертальці відійшли в небуття.
Олексій Рафалович, автор Telegram-каналу "Перехресні стежки"
"Таємниці письменницьких шухляд: Літературне повсякдення в країні здійсненої антиутопії", Станіслав Цалик і Пилип Селігей
Видавництво: "Ще одну сторінку"
Події цієї документальної книжки розгортаються навколо київського будинку письменників "Роліт", у якому жили або гостювали Павло Тичина, Максим Рильський, Микола Бажан, Юрій Яновський, Остап Вишня, Улас Самчук, Олесь Гончар та інші класики української літератури.
Герої постають живими людьми зі своїми радощами та печалями, творчими злетами та падіннями, кумедними епізодами та життєвими драмами. Серед реалій їхнього літературного життя — співпраця з НКВД, вимушене фальшування автобіографій, плагіат на старті кар'єри, усунення суперників через "адмінресурс", складні стосунки з близькими тощо.
"Уявіть, що ви читаєте захопливий і трагічний роман, герої якого — українські письменники ХХ століття, і все написане — правда. Дивовижна книга і незрівнянне видання", — каже Олексій Рафалович.
"Як любили і вмирали. Вибрані твори", Лев Скрипник
Видавництво: "Уроборос"
"Голос Донбасу 1920-х: проза гостра, як ніж гірника. Скрипник прожив мало, але бурхливо: був простим робітником, ймовірно, морфіністом, мав зв'язки у кримінальних колах — і писав шикарну прозу", — коментує автор каналу "Перехресні стежки".
Лев Скрипник прожив лише 36 років. Він писав про себе — дитину, яка надто рано пізнала і роботу в шахті, і злидні безхатька, а ще війну, полон і в'язницю. За словами видавчині Алли Комарової, сучасні читачі порівнюють Скрипника з Орвелом, Ремарком та Гемінгвеєм, але широкому загалу він і досі невідомий.
"Треба це виправляти, у його творах — справжній відбиток епохи нашого найболючішого місця, Донбасу", — каже вона.
"Плющ", Саша Буль
Видавництво: "333"
"Плющ" — це постапокаліптична одіссея, пригодницький вестерн про дорослішання у світі, де зникла надія на безтурботну молодість і майбутнє. Написана на початку пандемії, книга виявилася багато в чому пророчою — зокрема, щодо початку повномасштабної війни.
"Найкраща пригода, яку ви тільки можете отримати — від музиканта й офіцера ЗСУ. Постапокаліптична Україна за стіною, герметичний світ після пандемії, роман подорожі — відірватись буде дуже складно. На додачу до роману є комікс!" — інтригує Олексій Рафалович.
Алла Комарова, авторка Telegram-каналу "Читай, krw, книжки"
"Жінки пишуть: Містянки"
Видавництво: "Книголав"
Це перша книжка серії "Жінки пишуть", у якій зібрано маловідомі тексти українських класикинь межі ХІХ–ХХ століть. Ці твори — про мешканок міст, які працюють, кохають, шукають власне покликання та намагаються реалізувати себе.
Зокрема, видання містить п'єсу "Крила" Людмили Старицької-Черняхівської, етюд "Візит" Валерії О'Коннор-Вілінської, новелу "Льотерея-алегрі" Наталки Полтавки, оповідання "На бальконі" Наталі Романович-Ткаченко та повість "Городянка" Любові Яновської. Тексти впорядкувала літературознавиця Анастасія Євдокимова.
"Сьогодні нам дуже важливо нарешті повернути все, що в нас століттями забирали та знищували. Ця збірка покликана, зокрема, повернути на літературну мапу наших письменниць, праці яких намагалися стерти з культурної пам'яті. Поважаю всі такі проєкти і підтримую гривнею", — наголошує Алла Комарова.
"Отрута на будь-який смак. 11 смертельних речовин і вбивці, що їх застосували", Ніл Бредбері
Видавництво: "Наш Формат"
У цій книзі на перетині наукпопу, історії медицини і трукрайму доктор Ніл Бредбері досліджує одинадцять смертельних речовин та їхній вплив на людський організм на молекулярному, клітинному та фізіологічному рівнях.
"Шикарний трукрайм-нонфікшн, написаний професійним вченим настільки живо та яскраво, що запросто можна рекомендувати кожному. Цікаво і тим, хто любить почитати щось корисне, і тим, хто просто хоче розважитися із детективними загадками на дозвіллі", — запевняє блогерка й видавчиня Алла Комарова.
Валентина Комар, авторка блогу in book we trust
"Одного разу воїн — воїн назавжди. Як повернутися до звичного життя після бойових дій", Чарльз Гоуґ
Видавництво: "Наш Формат"
Військовий психіатр, полковник Армії США Чарльз Гоуґ пропонує практичні рекомендації, які допоможуть впоратися з психофізіологічними наслідками війни, бойовим стресом та посттравматичним стресовим розладом. Видання буде корисним учасникам бойових дій, їхнім родичам, військовим лікарям, психотерапевтам і психіатрам, викладачам та студентам медичних навчальних закладів, а також роботодавцям, працівникам держустанов, громадських та благодійних організацій.
"Текст хоч і про ПТСР, але дуже життєствердний. Баґ може стати фічею, ми маємо шанс на щасливе майбутнє в Україні. Все в наших руках. Серед військових та ветеранів книга дуже популярна, хотілось би підсвітити і для цивільних", — коментує Валентина Комар.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media