Актори Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра закликали очільника Харківської обласної військової державної адміністрації Олега Синєгубова звернути увагу на місцеві театри та збільшити їм фінансування.
Звернення поширили у соцмережах 15 травня.
Актори театру на лівому березі звертають увагу, що особливої уваги потребує стан критичної інфраструктури, бо більшість театрів не мають належних укриттів, через що проводити вистави у безпечних умовах неможливо. Крім того, матеріальна і технічна база значно зношена та потребує оновлення.
"Театр — це не лише мистецтво, а й важлива складова гуманітарного фронту, яка підтримує моральний дух населення, особливо під час війни".
"Ми вимагаємо розуміння важливості цього питання і підтримки в такий складний для нашої країни час. Ми не можемо чекати, поки закінчиться війна. Ми маємо працювати вже зараз. Харків має право на свою культуру. Поверніть Харкову право на театр", — йдеться в повідомленні.
Заклики театральної спільноти до влади Харкова
Це вже не перший заклик митців до харківської влади: раніше звернення записували, зокрема, актори Олег Стефан, Олексій Гнатковський і Віталіна Біблів.
Актор театру на лівому березі Олег Стефан опублікував свій заклик ще наприкінці квітня, зауваживши, що вже "тривалий час з болем і тривогою" спостерігає за "неприпустимим ставленням влади до театрів Харкова": "Мої колеги перебувають в умовах реального виживання. Пане Олеже, театри Харкова ще в січні цього року подали документи на отримання статусу критичної інфраструктури. Будь ласка, дайте відповідь, дайте статус і збережіть бодай те мале, що від них залишилося".
Актор Олексій Гнатковський у власному зверненні зазначає, що нині українці ведуть боротьбу "за право бути собою, бути українцями; за нашу мову, за нашу історію та культуру", а люди масово йдуть до театрів, щоб "зберегти свою душу та віднайти там розраду". Однак, на його думку, не всі українські театри опинилися в рівних умовах — особливо у Харкові.
Також звернення у соцмережах опублікував і письменник та журналіст Руслан Горовий: "Харків, як, наприклад, і Запоріжжя, і Суми, перебуває приблизно в 30-кілометровій віддаленості від лінії фронту, від ворога. Але якщо в Сумах і Запоріжжі театри працюють, то в Харкові, як завжди, своя власна гордість".
Коштом бюджету в Харкові функціонують Театр ляльок, Театр музкомедії, Драматичний театр ім. Квітки-Основ'яненка, Драматичний театр ім. Шевченка та Театр юного глядача.
Фінансування харківських театрів у 2024 році скоротилося вдвічі — до 50 млн. На початку цього року стало відомо, що вже кілька місяців актори не отримують зарплату. Тоді ж харківські театри подали документи на отримання статусу критичної інфраструктури, але відповідного рішення досі немає.
Реакція Харківської ОВА
У відповідь на попередні заклики театральних діячів Харківська обласна військова адміністрація оприлюднила заяву, зазначивши, що вона не має повноважень щодо виплати заробітної плати акторам. Натомість з обласного бюджету виділяється цільова фінансова підтримка, а керівники установ самі здійснюють виплати.
Також там повідомили, що з обласного бюджету виділено 55,8 мільйона гривень на підтримку театральних установ області, а відповідно до Закону України "Про культуру" театри можуть одержувати додаткову допомогу або гранти від міжнародних організацій чи благодійних фондів, та самостійно заробляти кошти на гастролях.
Щодо надання статусу критичної інфраструктури, то звернення розглядають "відповідно до черги їхнього надходження": "Наразі на розгляді є відповідні звернення від театральних установ області. Лише один із театрів обґрунтував доцільність бронювання військовозобов'язаних працівників, надаючи власну Стратегію розвитку театральної установи, затверджені графіки репетицій, гастролей театру та інші необхідні документи".
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media