16 інділейблів України. Хто зараз створює альтернативу великим продюсерським центрам

.

Лейбли вже давно не працюють так, як про них звикли думати. Часи, коли організація брала на себе всі турботи про гурт, минули. Зараз лейбл є радше сервісним центром, який надає окремі послуги: здебільшого допомагає з промо, дистрибуцією та студією.

В Україні є три великих компанії, які можна умовно назвати місцевими мейджорами – це Secret Service EA (Оля Полякова, Макс Барських, Jerry Heil), mamamusic (неАнгелы, KAZKA, Вєрка Сердючка) та Mozgi Group (Mozgi, Dorofeeva, Michelle Andrade).

Усі інші організації можна умовно віднести до інділейблів. У часи, коли не треба масово друкувати диски, створити лейбл стало набагато простіше, бо це не вимагає великих фінансових витрат. Тому багато лейблів створюються навколо артиста-засновника, який на початку використовує його просто як персонального цифрового дистриб’ютора. Згодом на своєму імені та побудованих комунікаціях він “підтягує” й інших артистів.

Ми спробували зібрати всі українські інділейбли, які працюють на цей момент. Більшість із них відкрилися в останні два роки. Проте ми майже впевнені, що могли щось пропустити, бо жодного каталогу українських лейблів не існує. Якщо це так – кидайте в коментарі, і ми обов’язково додамо пропущену організацію до списку.

Masterskaya

Рік заснування: 2016

Фокус: альтернативний поп

Засновники: Іван Дорн

Лейбл Masterskaya запустив Іван Дорн у 2016 році. Першим релізом став трек самого Дорна — “Лимонадный”. Згодом до нього доєдналися українські артисти Constantine, YUKO, Дао Парк, Lissa Wassabi, [O], а також росіянин Антоха МС. Кількість артистів та їхня належність до лейблу постійно змінювалися.

2019-го лейбл запустив власний “Будинок культури”, який має студію звукозапису, невеличкий концертний зал, проводить освітні заходи, а також надає в оренду колекцію синтезаторів. У 2020 році лейбл випустив релізи таких артистів: Тонка, Lucas Bird, mama13, Lazy Jesus, [O] та Jonathan Livingston. Також зробив серію концертів “Із дому в дім” на початку карантину, презентував фільм про українську електронну сцену та випустив уже традиційний “Годный год” наприкінці року.

Важливою подією для лейблу став розпад гурту YUKO, який увесь цей час був одним з найпомітніших у Masterskaya.

Много Воды

Рік заснування: 2019

Фокус: оверграунд

Засновники: Саша Варениця

Лейбл “Много Воды” з’явився 2019 року як логічне продовження діяльності агенції “Много Воды”. І агенцію, й лейбл заснував Саша Варениця – музичний журналіст, представник цифрового дистриб’ютора Orchard в Україні, а також колишній головний редактор порталу promodj.

“Много воды” доволі регулярно влаштовує концерти-шоукейси, на яких демонструє своїх та дружніх лейблу артистів. Гурти, які випустили релізи 2020 року: Astronata, Disappeared Completely, Дао Парк, Vakula, Refinders, Our Atlantic.

Минулоріч команда лейблу заявила про створення групи компаній MOWA Group, до якої увійшли “Много Воды” та новий лейбл PopCycle Records, більш орієнтований на популярну музику.

PopCycle Records

Рік заснування: 2020

Фокус: попмузика

Засновники: Саша Варениця

PopCycle Records з’явився як сайд-проєкт лейблу Много Воды, спрямований на пошук нових попвиконавців. Поки що в активі лейблу релізи від співачок Kler, Golda та Shy.

VIDLIK Records

Рік заснування: 2016

Фокус: сучасна попмузика

Засновники: Євген Філатов та Ната Жижченко

Лейбл VIDLIK заснували Євген Філатов (The Maneken) та Ната Жижченко (ONUKA). Подружжя із самого початку проєкту спільно працювало над ONUKA. А згодом вирішило створити лейбл, який випускатиме не тільки творчість Нати, а й інших артистів. Назву обрали за одним із найвідоміших треків ONUKA.

У перші роки після створення лейбл був доволі активним: випустив два альбоми ONUKA, платівку The Maneken, взявся за вундеркіндів The Elephants, презентував дебютний альбом Jerry Heil (ще до Охрана Отмєна), а також співпрацював із артистом WWWAAAVVVEEE (зараз – Mazhora) та Granula Grace.

Останнім часом в роботі лейблу затишшя, за 2020 рік не було жодного релізу.

Enjoy! Records

Рік заснування: 2013

Фокус: сучасна попмузика

Засновники: Ігор Тарнопольський

Ігор Тарнопольскьий — український менеджер, який працює зі співачкою Джамалою. Також раніше співпрацював із The Maneken та ONUKA, релізи яких виходили на лейблі до появи VIDLIK Records. Певний час Enjoy! Records відшукував і перспективних виконавців, яких намагався вивести на популяніший рівень. Серед них були Bahroma, KATYA, Brunettes Shoot Blondes, проєкт Петра Чернявського Peter and The Wolves.

Проте з часом лейбл все активніше згортав активність. Станом на 2020 рік із лейблом співпрацюють Джамала, LAUD та співачка ANAMUN, яка презентувала дебютні роботи минулого року. На сайті лейблу повідомляється, що зараз компанія переживає період перетврення на дещо інше.

ENKO

Рік заснування: 2020

Фокус: хіп-хоп

Засновники: Альона Савраненко та Іван Клименко

Лейбл ENKO запустили реперка alyona alyona та її саундпродюсер Іван Клименко. До Альони Клименко встиг попрацювати з великою кількістю українських артистів, зокрема MamaRika, [O], Laud тощо. Також у нього був власний лейбл Rookodilla, на якому виходили Сальто Назад, Електромед, SUOK та інші артисти.

Схоже, що життя Rookodilla закінчилося разом із завершальним альбомом Сальто Назад. Його новою інкарнацією став ENKO, в складі якого зараз два артисти – alyona alyona та Kalush. На цей момент це найпопулярніші репери в Україні, якщо міряти кількістю переглядів на YouTube.

Слушай Сюда

Рік заснування: 2020

Фокус: хіп-хоп

Засновники: Юрій Бардаш

Юрій Бардаш відомий за роботою над проєктами Quest Pistols, лейблом Kruzheva Music та гуртом Грибы. Після розпаду останніх він сконцентрувався на власній творчості в проєкті YOURA, давав гучні інтерв’ю, гучно розходився із дружиною (співачка Луна) та знов одружувався.

Наприкінці минулого року він анонсував пошук нових талантів. Згодом з’явився проєкт “Слушай сюда”, який Юрій презентував разом із Сашею Чемеровим – екслідером гурту “Димна Суміш” та автором пісень Quest Pistols та Агонь. Зараз в межах проєкту вийшли релізи самого YOURA, проєкту Міши Крупина “Коррупция” а також колаба із латиським репером NEKIY NIKO.

WATRA

Рік заснування: 2019

Фокус: сінгери-сонграйтери

Засновники: Костя Почтар та Андрій Бояр

Лейбл WATRA 2019 року запустили фронтмен гурту 5 Vymir та проєкту Postman Костя Почтар, а також український режисер і кліпмейкер Андрій Бояр. Фокус лейблу – допомагати музикантам-одинакам. Концепція побудована навколо успішного досвіду самого Почтаря, якому вдалося вивести Postman на міжнародний рівень.

Серед випущеного лейблом – альбом Postman та реліз від Влада Гнатенка. Після синглу Гнатенка у 2020 році лейбл заморозив діяльність і нічого не випускав.

ROBUSTFELLOW

Рік заснування: 2013

Фокус: альтернативний рок

Засновники: Філіп Добров

Robustfellow починався як інформаційний ресурс ще 2010 року, а 2013-го трансформувався у лейбл. За роки діяльності лейбл організував більше 10 фестивалів важкої музики та випустив кілька десятків релізів.

Серед гуртів лейблу – одні з найпомітніших андеграундних артистів України, які активно набирають популярність за кордоном: Somali Yacht Club, Ethereal Riffian, BOMG, Soom тощо. Robustfellow – це не просто лейбл, а ціле ком’юніті шанувальників альтернативної музики.

Thousand Kisses Place

Рік заснування: 2020

Фокус: танцювальна електроніка

Засновники: Ігор Кириленко, Ніл Тарасов, Сергій Вовк, Юрій Каленюк

Лейбл танцювальної електроніки Thousand Kisses Place заснували четверо друзів: на той момент учасники гурту Hidden Element Ігор Кириленко та Ніл Тарасов, засновник KAMA Сергій Вовк, а також засновник і керівник магазину Vinyla Юрій Каленюк. Усіх їх об’єднала любов до музики та вінілу.

На відміну від багатьох інших лейблів, яких підкосив карантин, Thousand Kisses Place виявилися доволі активними 2020 року. Вони випустили два альбоми Hidden Element, реліз Koloah, який музичні видання назвали одним з найкращих українських альбомів за рік, та платівки Vroda й Palitra. У 2021-му лейбл не планує зупинятися і вже пообіцяв одразу кілька релізів.

Bitanga Blood

Рік заснування: 2020

Фокус: експериментальний хіп-хоп

Засновники: Аліна Паш та Андрій Іноземцев

Лейбл Bitanga Blood 2020 року заснувала українська співачка Аліна Паш та її менеджер Андрій Іноземцев. Фокус лейблу – цікавий український хіп-хоп. За 2020 рік лейбл випустив мініальбом самої Аліни, а також релізи від OTOY, XXV Kadr та Tatko Lynx.

Також лейбл вже встиг відзначитися скандалом. Репер OTOY заявив, що він є співзасновником і співкерівником лейблу, а Паш з Іноземцевим це заперечили.

Dnipropop

Рік заснування: 2020

Фокус: концептуальна електроніка з Дніпра

Засновники: клуб “Модуль”.

Лейбл Dnipropop виник навколо культового дніпровського клубу “Модуль”, яким керують Євген Гончаров і Микита Козачинський. Це один із елементів ком’юніті дніпровських музикантів. Лейбл орієнтований на випуск музики на вінілі.

Протягом 2020-го на ньому встигло вийти два повноформатні альбоми: експерименталістів DZ’OB та збірка резидентів Rezidentura 01. Також лейбл підтримує діяльність сонєчки дєткі, альтер его Гордєєва МС Брехунця, проєкту Kurs Valut, kszalt тощо.

Nechto

Рік заснування: 2019

Фокус: електронна музика

Засновники: Настя Топольська (Nastia)

Лейбл Nechto заснувала 2019 року Настя Топольська, більш відома як Nastia або DJ Nastia. Діджейка вже встигла стати зіркою у світі електронної музики, а також взяти активну участь в розбудові української електронної сцени, зокрема стала співзасновницею фестивалю Strichka.

Nechto музикантка позиціонує радше як каталог для талановитих музикантів. За час роботи лейблу на ньому вийшли релізи Voin Oruwu, Symonenko, Splinter, Galaxy Lane. Також лейбл підтримує лайви, як-от Scary Beautiful, та організовує вечірки.

Kashtan

Рік заснування: 2020

Фокус: електронна музика

Засновники: Віра Логданіді

Лейбл став логічним продовженням проєкту Kashtan — радіошоу на 20Ft Radio про українську музику. Лейбл планує випускати музику у незвичному форматі лімітованої серії колекційного набору, який складатиметься з USB-флешки з музикою та додатковим контентом, а також іншими матеріалами.

Першим релізом на ньому став альбом українського електронного музиканта Sunchase (Олександр Павленко). Попередній лонгплей виходив 10 років тому і одразу вивів Павленка в статус світової зірки.

Протягом останніх 10 років Sunchase співпрацював з іншими музикантами, а також шукав нові форми музики. Зокрема, запустив проєкт Na Nich та брав участь в організації вечірок Rhythm Buro. Також на Kashtan уже вийшла робота й самої Логданіді.

Revet Sound

Рік заснування: 2020

Фокус: нова українська музика

Засновники: Сергій Любинський

Лейбл Revet Sound з’явився на базі однойменної студії, яка вже багато років співпрацює з численними українськими артистами. Здебільшого Сергій Любинський, який починав як гітарист гурту ТОЛ, записує альтернативних рокерів. Проте в його активі також робота над альбомами Vivienne Mort та The HARDKISS.

Першою артисткою лейблу стала U:LAV із альбомом “Лупа”, а засновники пообіцяли демонструвати нову українську музику, яка буде збагачувати українську культуру. Поки що на цьому діяльність лейблу й обмежилася.

Clommunity

Рік заснування: 2019

Фокус: електронна музика

Засновники: артцентр Closer

Лейбл запустили резиденти київського артцентру Closer, який за останні роки набув статусу культового для шанувальників електронної музики. Дебютним релізом став проєкт Duffiology – дует резидентів Alex Savage та Timur Basha.

Протягом 2020-го лейбл нічого не випускав. Але на початку 2021-го повернувся та анонсував другий реліз – дует Spekulant, який заснували резиденти Lobanov K. та Alex Savage.

Читайте також

Шлях музиканта в Україні. Із чого починати й куди йти новому артистові

Музичні премії України. Які нагороди отримують українські музиканти та за що

Паралельні реальності. Чому в топі радіо українські артисти, а в інтернеті – російські