"Абсолютна енергія". Співзасновник гурту "Скрябін" поділився спогадами про Кузьму

Ексклюзивно

17 серпня 2022 року Андрій "Скрябін" Кузьменко міг би святкувати 54-й день народження, якби не трагічна ДТП у 2015 році. Наводимо архівну розмову про Кузьму та його творчий шлях співзасновника та учасника першого складу гурту "Скрябін" Ростислава Домішевського в ефірі Українського радіо.

Про початок творчого шляху гурту

На думку Домішевського, шлях гурту "Скрябін" до визнання почався з виконання пісні “На даху добре” на фестивалі "Червона рута" 1991 року.

"Наші долі були переплетені з долею Сергія Проскурні, який був режисером “Червоної рути”. Саме завдяки фестивалю у 1989 році ми й зрозуміли, що будемо робити далі. Адже тоді збиралися у студії, записували пісні, але не знали, яким має бути наступний крок.

Тоді нам почали розповідати про “Червону руту”, і ми зрозуміли, що варто податися туди — це наступний етап. Андрій ще тоді випадково потрапив на фестиваль “Вивих І”, де він познайомився з Володею Бебешко, і з того часу все пішло-поїхало. У 1991 році на “Червоній руті”, я вважаю, Андрій тріумфально виступив з піснею “На даху добре", – розповів Рой.

Кузьма Скрябін. UA: Одеса

Колега Кузьми згадує, що тоді Андрій Кузьменко ще користувався іншим сценічним псевдонімом.

"Він тоді ще виходив на сцену під ім’ям Андрій Кіл, бо група була в замороженому стані, адже я був в армії. Цей псевдонім йому запропонував Володя Бебешко, казав Андрію: “Ти такий довгий, як кіл”. До того ж, воно перегукувалося з англійським словом kill, а Андрій завжди був панком, тому йому це підійшло", – поділився Домішевський.

Чому саме "Скрябін"

Свою назву гурт отримав на честь Олександра Скрябіна, але Андрій Кузьменко був справжнім лідером.

"Сашко Скрябін — це душа і серце гурту, але він не музикант і не автор пісень. Він працював в Палаці культури “Кристал” на дискотеці і приносив нам у студію бобінні магнітофони, ми записували на них матеріал, а Саша нам у цьому допомагав. Безумовно, лідером у проекті “Скрябін” був Андрій, він був його локомотивом", – зауважив "Рой".

Про творчі риси "Кузьми"

За словами Ростислава Домішевського, Андрій Кузьменко активно долучав колег до гурту до всіх аспектів музичної творчості.

"Андрій був надзвичайно відкритим і хотів, щоб люди, які біля нього працюють, додавали щось своє. Був якийсь момент, коли мало не основним автором текстів був я. Все почалося з того, коли я пішов до армії, то я залишив свій зошит з віршами у свого товариша, а він показав його Кузьмі. Після чого той погодився, що моя поезія може існувати в рамках групи “Скрябін”, адже я до того писав лише для своєї групи. Так я почав писати для гурту, а першою піснею, яку ми написали разом, була “Шось зимно", – розповів музикант.

Віртуальний Кузьма на концерті до Дня Незалежності України, 2021 рік.

Найбільше про Кузьму його колезі запам'яталася його "необмежена творча енергія".

"Кузьма — це абсолютна енергія, нічим не обмежена творчість. Він ніколи не мав рамок у тому, що робив, ніколи не прив'язувався до певного жанру. Ми могли сьогодні зробити панк-рок, а на наступний день — ліричну баладу", – поділився Ростислав Домішевський.

Що відомо

  • Андрій Кузьменко, більш відомий під псевдонімом Кузьма Скрябін, був засновником та лідером гурту "Скрябін" із 1989 по 2015 роки.
  • Музикант мав активну політичну позицію та фінансово допомагав бійцям АТО. Також він відвідував лікарні, де лікувалися українські бійці.
  • Уранці 2 лютого Андрій Кузьменко загинув унаслідок автокатастрофи, яка сталася біля села Лозуватка Криворізького району Дніпропетровської області.
  • Президент Володимир Зеленський посмертно нагородив лідера гурту "Скрябін" Андрія Кузьменка званням "Герой України" у його 52 день народження.

Більше про Кузьму Скрябіна

Читайте нас у Facebook або Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!