Перейти до основного змісту

Військовий слідчий комітет РФ відмовився порушити справу про підкидання книг на обшуках політв'язнів з Криму

Фігуранти другої Джанкойської групи у справі "Хізб ут-Тахрір". Фото: Кримська солідарність

Російський військовий слідчий комітет не став порушувати справу про підкидання книг на обшуках у фігурантів другої Джанкойської групи "справи Хізб ут-Тахрір". Рішення ухвалили 25 лютого, але озвучили його 11 березня на засіданні в Південному окружному військовому суді Ростова-на-Дону в РФ.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це розповів адвокат Рефат Юнус громадській організації "Кримська солідарність" 12 березня.

"Ми заявляли клопотання, щоб суд визнав [у справі] неприпустимими доказами результати проведених обшуків. Наші підзахисні також зробили заяву про фальсифікацію доказів. Тому прокурор [у листопаді 2024 року] ухвалив рішення про проведення перевірки з метою спростування доводів захисту", — сказав він.

За словами адвоката, перевірку проводили два місяці. За її результатами слідчі заявили, що "не змогли встановити подію злочину".

Водночас російський суд відклав засідання на 24 березня, аби сторони змогли підготуватися до дебатів і висловити ставлення до відмови про порушення справи.

"Сторона захисту на сьогоднішньому етапі має намір вкотре оскаржити дану постанову про відмову в порушенні кримінальної справи", — зауважив Юнус.

Раніше юристка Ліля Гемеджі повідомила "Кримській солідарності", що фігуранти справи не бачили сторонніх осіб в їхніх будинках під час обшуків.

"Хто підклав літературу, їм невідомо. Очевидцями цього [підкидання] вони не були, але наполягли на тому, що література з'явилася вже на обшуку", — зазначила юристка.

Що відомо про другу Джанкойську групу у справі "Хізб ут-Тахрір"

24 січня 2023 року у селах Джанкойського району пройшли обшуки, після яких затримали шістьох кримських татар і відвезли до Сімферополя, де їх заарештували наступного дня та відправили у СІЗО-1. Йдеться про Екрема Кроша, Айдера Асанова, Лемана Зекеряєва, Османа Абдуразакова і Рефата Сейдаметова.

У серпні того ж року матеріали їхньої кримінальної справи передали до Південного окружного військового суду Ростова-на-Дону. Їм інкримінують участь у забороненій в Росії ісламській політичній партії "Хізб ут-Тахрір", яка вільно діє у більшості країнах, у тому числі в Україні.

13 вересня 2023 року стало відомо, що фігурантів "справи" етапували із слідчого ізолятору Сімферополя до СІЗО-1 Ростова-на-Дону.

Хізб ут-Тахрір — це ісламська політична партія. У Росії у 2003 році її визнали терористичною організацією, а причетних до неї почали переслідувати. Звинувачують учасників у "антиконституційній діяльності" та спробі створити так званий „всесвітній халіфат“. Після окупації Криму у 2014 році окупанти поширили дію свого законодавства і на захоплений Крим. У причетності до Хізб ут-Тахрір почали звинувачувати і кримчан-мусульман, таким чином посиливши тиск на кримських татар за незгоду з окупацією півострова.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня
Вибір редакції