Перейти до основного змісту

Аварія танкерів РФ у Керченській протоці: Україна готує позов проти Росії за екологічні порушення у Чорному морі

Ексклюзивно

Україна планує звернутися до міжнародних судових інституцій, зокрема до Міжнародного суду ООН, із позовом проти Росії за порушення Конвенції ООН з морського права. Предметом позову є екологічна шкода, спричинена аваріями танкерів "Волгонефть 212" і "Волгонефть 239" у Чорному морі. Інциденти призвели до загибелі морських організмів, забруднення вод, донних відкладень та прибережних зон окупованої території.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це Суспільне Крим розповіла перша заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко.

Вона зазначила, що позов включатиме кілька ключових аспектів:

  1. Порушення міжнародних зобов’язань. Росія, як сторона Конвенції ООН з морського права, повинна запобігати забрудненню морського середовища, зокрема шляхом ефективного реагування на аварійні ситуації. Недостатня ліквідація наслідків цих аварій може вважатися порушенням міжнародних норм.
  2. Відшкодування екологічних збитків. У позові будуть прдеставлені докази шкоди морському середовищу, включно із забрудненням акваторій, зниженням біорізноманіття та накопиченням токсичних речовин у донних відкладеннях.
  3. Привернення міжнародної уваги. Україна має на меті створити прецедент для посилення відповідальності за екологічні злочини, підвищивши міжнародну обізнаність про порушення з боку Росії.

Окрім судових дій, Україна активізувала зусилля в інших міжнародних механізмах:

  • Конвенція про захист Чорного моря від забруднення. Україна ініціювала термінове засідання комісії для обговорення ситуації, подала заяву про порушення екологічних стандартів та закликала провести незалежну експертизу стану води, донних відкладень та морської екосистеми.
  • ООН та ЮНЕП. Через Програму ООН з довкілля Україна заявила про масштаби катастрофи та звернулася за технічною й експертною допомогою.
  • ЮНЕСКО. Запропоновано створити міжнародну місію для оцінки екологічних збитків і координації заходів з відновлення морської екосистеми.
  • Міжнародна морська організація (IMO). Подано запит на розслідування інцидентів відповідно до Конвенції MARPOL щодо запобігання забрудненню суднами.

Що відомо про аварію у Керченській протоці

Вранці, 15 грудня, поряд з Керченською протокою почали тонути два російські кораблі "Волгонефть 212" та "Волгонефть 239". На борту одного судна перебувало 13 членів екіпажу, на борту іншого — 14.

Попередньо, причиною інциденту став шторм та ушкодження танкерів через негоду. На 15 грудня у тимчасово окупованому Криму оголосили штормове попередження через сильний вітер.

У результаті аварії загинув один моряк танкера "Волгонефть 212". Решта членів екіпажу госпіталізована з переохолодженням.

Аварія призвела до витоку більше 4 тисяч тонн мазуту в море. Greenpeace стверджує, що це може мати серйозні наслідки для екології.

Керівник Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко зазначив, що судна непридатні до виходу в море, адже є річковими і при цьому дуже старими — 1951 та 1955 років випуску.

Речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук заявив, що ці два танкери, які фактично є суднами військового класу, вийшли в море, не дотримавшись вимог судноплавства.

16 грудня МНС Росії повідомило, що екіпаж танкера "Волгонефти 239" евакуювали.

Міндовкілля заявило, що витік мазуту внаслідок аварії двох російських танкерів "Волгонефть 212" та "Волгонефть 239" 15 грудня загрожує "катастрофічними наслідками" для екосистеми Чорного моря.

Біолог, голова громадської організації “Зелений лист” Владислав Балінський назвав цю аварію в коментарі Суспільному Крим "наймасштабнішою екологічною катастрофою сторіччя".

17 грудня в районі порту Кавказ у Чорному морі капітан танкера "Волгонефть-109" подав сигнал лиха через порушення герметичності одного з вантажних танків. Це вже третій випадок з танкерами "Волгонефть", що перевозять мазут.

19 грудня капітана танкера "Волгонефть-212", обвинуваченого в порушенні правил безпеки руху та експлуатації морського транспорту, що призвело до загибелі члена екіпажу, заарештували на два місяці — до 17 лютого. Капітану "Волгонефть-239" суд обрав запобіжний захід у вигляді домашнього арешту на той самий термін.

20 грудня Greenpeace повідомив, що приблизно 65 км² від Анапи до Кримського мосту забруднені мазутом, що витікає з одного із затонулих танкерів "Волгонефть". Екологи попереджають про можливе розширення масштабів катастрофи.

Водночас 20 грудня у Керченській протоці судно "Gam Express", яке ходить під прапором Гвінеї-Бісау, звернулося по допомогу, подавши сигнал лиха.

21 грудня окупаційна влада Керчі оголосили режим надзвичайної ситуації муніципального характеру через виявлений мазут на пляжах міста.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня
Вибір редакції