Перейти до основного змісту

Успіхи у Чорному морі: як сили оборони нищили російські кораблі протягом 2024-го

У 2024-му році росіяни остаточно вивели свої кораблі із Криму повідомляли у Військово-морських силах України. Протягом року, за даними Генштабу, Сили оборони України уразили 5 суден РФ, а за весь час повномасштабної війни 28 кораблів(катерів) та один підводний човен.

Як Сили оборони України нищили російський флот біля берегів окупованого Криму у 2024 році – кореспондентка Суспільне Крим Вікторія Кордубан поспілкувалася з речником ВМС Дмитром Плетенчуком, заступником начальника штабу ВМС України у 2004-2020 роках Андрієм Риженком та військовим експертом Павлом Лакійчуком.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

“Івановець на дні” — так у ГУР повідомили про знищення російського ракетного корабля у ніч на перше лютого. “Івановець” став першим потопленим російським судном цьогоріч. Його екіпаж патрулював Чорне море поблизу озера Донузлав. Саме судна, які є носіями крилатих ракет, становлять загрозу для України — пояснює речник ВМС Дмитро Плетенчук:

“Серед тих кораблів, які можна було використовувати в цій якості, в цьому році ми попрощалися з підводним човном “Ростов-на-Дону”. Він отримав друге ураження. Якщо й до цього ми були впевнені, що він навряд чи повернеться до строю, то після другого ураження ця впевненість лише збільшується. Звісно, втрата “Циклону” це малий ракетний корабель проекту “Каракурт”, який теж був носієм, мав вісім пускових. Він був останнім, який залишався в Криму і використовувався в якості корабля прикриття протиповітряної оборони”.

Найбільш видовищними, вважає військовий експерт Павло Лакійчук, були удари по російських великих десантних кораблях, які перевозили боєприпаси. Таким, за словами експерта, був великий десантний корабель — “Цезар Куніков”, який 14-го лютого потопили морські дрони “Магура”. Це судно Москва використовувала у війнах проти Грузії, Сирії та України, — кажуть у військовій розвідці. І додають: символічно, що радянський офіцер, іменем якого назвали корабель “Цезар Куніков”, був убитий теж чотирнадцятого лютого, але 81 рік тому.

“Найбільш видовищні удари це знищення російських десантних кораблів, які з Новоросійська до Криму перевозили боєприпаси, ракети, снаряди. Через те, що до того був уражений “Кримський міст”. Це відповідно знищення в морі “Цезаря Кулінікова”, великого десантного корабля “Новочеркаськ”. Це вибухали не пусті десантні кораблі, вибухали тонни вибухівки, яка мала летіти зрештою по нашим містам, по нашим оборонцям. Успіх мали, росіяни відмовилися від цього способу транспортування” — каже Павло Лакійчук, керівник безпекових програм Центру глобалістики "Стратегія ХХІ".

Важливими, вважає речник ВМС Дмитро Плетенчук, і втрати росіянами поромів. До прикладу, у серпні ЗСУ атакували пором “Корнор трейд” у порту "Кавказ", Краснодарського краю РФ.

“В інфографіку, як правило, не потрапляють пороми. Вони вважаються умовно цивільними. Втрата фактично трьох таких паромів це не менш є важливим моментом там чим втрата бойових одиниць. Війна це логістика і саме ці одиниці забезпечували цю логістику” — розповідає Дмитро Плетенчук.

Крім того, кажуть у ВМС, українські сили оборони цьогоріч атакували морський тральщик “Ковровець”, вразили розвідувальний корабель “Іван Хурс” та найстаріший корабель російського флоту — рятувальний пароплав “Коммуна”. Його спустили на воду понад сто років тому. А ще був пошкоджений колишній український корабель “Костянтин Ольшанський”, який росіяни захопили 2014-го в Криму. Такого результату вдалося досягти, зокрема, завдяки морським дронам — каже військовий експерт Павло Лакійчук:

“Це вже тепер не просто там група там безекіпажних катерів, а це бойовий підрозділ, який складається з різних одиниць. Одні проривають оборону, інші мають дістатися до цілі, треті відволікають на себе протиповітряну оборону, а зараз навіть не тільки відволікають, а б'ють по ним. Тобто, це зовсім інша вже тактика, зовсім інший рівень протистояння. Друге це комплекс з застосуванням з моря і з повітря”.

Цьогоріч росіяни вивели свої кораблі з Криму та Азовського моря — зауважили в ВМС ЗСУ. Тепер вони базуються у порту Новоросійська.

“Від Севастополя до Новоросійська відстань складає 300 морських миль. Це додаткова дистанція для польоту ракети. Ми засоби ППО приводимо в бойовий режим, і у нас є більше часу для реакції. По-друге, вони на більшій відстані від нашого узбережжя. Наприклад, 22-го року вони фактично наближались до нашого узбережжя і розстрілювали Одесу зі своєї артилерії. Таке було. Тут тепер безпека є” —пояснює Андрій Риженко, заступник начальника штабу ВМС України (2004-2020) .

Попри це, зауважує Дмитро Плетенчук, наші території та акваторії Чорного й Азовського морів залишаються окупованими росіянами. І нам ще є над чим працювати — додає речник Військово-морських сил ЗСУ:

“Ще багато легітимних цілей лишається. Як мінімум вісім носіїв крилатих ракет, це три підводні човни. Це три малих ракетних кораблі проекту “Буян-М”. У кожного з них по вісім пускових. І це два фрегати з якими у нас давні рахунки. Вони вже отримували від нас багато подарунків, проходили ремонти після ушкоджень. Це фрегати “Адмірал Есен”, “Адмірал Макаров”. Це ті кораблі, на рахунок яких десятки життів цивільних українців. Як приклад, це знищення будівлі Миколаївської обласної державної адміністрації, коли загинуло 36 людей”.

Про свої побажання щодо Чорноморського флоту РФ на майбутній рік розповів Лакійчук:

“Є в мене один корабель, який мені дуже хотілось, щоб його заморожували і знищили. Це “Пётр Моргунов”, який вони притягнули із Північного флоту недавно. Сенс не в тому, що більше заліза потопи, а в тому, щоб спроможність російських сил і Чорноморського флоту в тому числі, вони впали, ж бажано впали до нуля”.

За даними Генштабу, загалом за час повномасштабного вторгнення Сили оборони вразили щонайменше 28 військовий російських кораблів та один підводний човен.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня
Вибір редакції