У вересні очільник окупаційної Верховної ради Криму Володимир Константинов заявив, що для півострова напишуть "новий гімн", бо теперішня версія "не відповідає актуальному історичному порядку денному". А в "новому гімні" має бути оспівано так звану російську весну, тобто події окупації півострова у 2014 році. Написати його, начебто, вже зголосився кремлівський співак Олег Газманов.
Навіщо окупантам історія з "новим гімном" — кореспондентка Суспільного Крим Вікторія Кордубан дізнавалася в історика Андрія Іванця і кримської політологині Євгенії Горюнової.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
24 роки Автономна Республіка Крим живе зі славнем, музику якого написав кримський композитор Алемдар Караманов. Мелодію затвердили як гімн у 1992 році, а от на слова офіційного твору довелося чекати ще вісім років. Їх обирала спеціальна комісія, створена Міністерством культури Криму.
“У 2000 році, коли очолював Верховну Раду член комуністичної партії України Леонід Грач, був проведений конкурс на створення кримського гімну. Було 68 варіантів подано, які широка громадськість не бачила і не обговорювала. Ухвалювали рішення по суті лише членами комісії створеної Верховною Радою Автономної Республіки Крим” — розповідає історик Андрій Іванець.
Переможницею конкурсу за “дивним збігом обставин”, каже Андрій Іванець, стала поетеса і дружина тогочасного міністра культури Криму — Ольга Голубєва. Саме її вірш Верховна рада Автономної Республіки Крим затвердила як слова гімну.
Офіційно існує лише російськомовна версія гімну Автономної Республіки Крим. Його не переклали ні українською, ні кримськотатарською.
“Досить такий твір простий, щоб не сказати, примітивний. У 2000 році члени російського ПЕНміжнародна неурядова організація, яка об'єднує професійних письменників, редакторів і перекладачів-клубу, письменники такі, як, наприклад, Фазіль Іскандер, Белла Ахмадуліна, Віктор Єрофєєв, вони виступали проти цього тексту — вважали його недостатньо мистецьким за своїми якостями і пропонували проведення конкурсу на створення кримського гімну. Але, звісно, що в той момент Леонід Грач був впливовою особою, від нього залежало бути чи не бути гімну”, – розповідає Андрій Іванець.
Кожне слово цього вірша обійшлося платникам податків у 380 гривень. На весь же процес створення гімну Мінкульт автономії витратив 150 тисяч гривень, чверть отримала авторка у вигляді гонорару.
“Слова цього гімну не знала, хоча я все життя прожила в Криму”, — каже політологиня Євгенія Горюнова.
За її словами, на офіційних подіях переважно чула музику без слів, і подібним чином його сприймали багато кримчан.
Андрій Іванець вважає, що окупаційна адміністрація “новим гімном” хоче насамперед внести додаткові ідеологічні акценти, а також “стерти” усе, що якимось чином було пов’язане з Україною в Криму.
“Це продовження ідеологічної обробки кримського населення. На превеликий жаль, тимчасова окупація вже 11-й рік іде, і підростає покоління, яке необізнане із реаліями. Значна частина звичайних кримчан, обивателів, вони теж підпадають під тотальну російську пропаганду. Звісно, що далеко не всі. Є сотні тисяч людей, які очікують на Україну в Криму, але на частину кримчан все ж таки ця російська тотальна пропаганда, військова пропаганда, вона впливає. І це от подальша діяльність просто в цьому напрямку”, — зазначив Іванець.
На думку Євгенії Горюнової, у “новому гімні” окупанти захочуть закріпити наратив про “історичні регіони”.
“Мені здається, що в цьому “новому гімні” буде не тільки Крим, а й скоріш за все, використовуватимуться такі терміни як “Таврія” та “Таврида”. Щось таке, що нас відправляє до російської частини в історії Криму, коли Крим був частиною Російської Імперії, коли він входив до складу Таврійської губернії. І таким чином взагалі сама навіть назва Крим, вона буде менше лунати”, – каже Горюнова.
Натомість, політологиня вважає, що у цьому пропагандистському проєкті окупанти згадають і новоокуповані території південних областей України.
“Росія сьогодні все частіше намагається продемонструвати якраз повернення до тих часів – Крим, Таврида – для того, щоб і сюди ж приєднати оці території новоокуповані: Приазов'я, частину Причорномор'я, Херсонської області. Тому я думаю, що вони будуть обігрувати якраз в такому форматі, щоб більше робити акцент не на кримськотатарській назві Криму, а саме от на аспекті оцього російського наративу”, – вважає експертка.
Перші заяви окупантів щодо написання нового гімну з’явилися цьогоріч у вересні. Вже 3 жовтня була створена комісія для його розробки та організації творчого конкурсу.
“Найважливіші слова — “Крим”, “Росія”, “назавжди” — мають бути його сутністю”, — заявляв очільник окупаційного парламенту півострова Володимир Константинов.
Горюнова вважає, що нова версія гімну від окупантів, як і нинішня, теж не стане значущою для кримчан.
“Путіну, напевно буде приємно, можливо там ще комусь буде приємно, але кримчанам, мені здається, байдуже. Тому що сьогодні гімн може грати роль тільки тоді, коли він проходить через серце. Коли люди дійсно його відчувають як щось своє. А от той, який є сьогодні в Криму, і той гімн, який вони напишуть, якщо вони там щось напишуть, абсолютно не є і не буде дотичним до кримського суспільства, до кримчан. Це буде російське бачення Криму, але не кримське” — пояснює політологиня.
Окупанти обіцяють затвердити “новий гімн” півострова до кінця 2024 року.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook