Перейти до основного змісту

Українське підпілля чи свавілля ФСБ: що означають затримання кримчан за звинуваченнями у "шпигунстві"

Ексклюзивно

"Шпигунство" та "підготовка диверсій" — затримання і справи за такими статтями в окупованому Криму стали одними з найпоширеніших. Наразі правозахисники не можуть назвати точну кількість сфабрикованих справ, адже засідання окупаційних судів відбуваються у закритому режимі.

Водночас пропагандистські ЗМІ публікують відео затримань начебто шпигунів українських спецслужб і повідомляють про вироки на десять і більше років ув'язнення.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Кримська політологиня Євгенія Горюнова розповіла Суспільне Крим, що таким чином росіяни хочуть залякати кримчан, які чекають в окупованому Криму на Україну.

Також вона зазначила, що ця тенденція може означати, що ФСБ фабрикує справи, щоб показати свою ефективність на захопленому півострові.

Поліна Ареф'єва розповіла Суспільне Крим про свого чоловіка Сергія Ареф'єва, якого росіяни затримали у березні 2022 року в окупованому Херсоні. Понад два з половиною роки окупанти тримають його за ґратами. З травня 2024 року Сергій знаходиться у колонії російського Саратова. Чоловіка окупанти незаконно засудили до 11 років ув’язнення за нібито шпигунство.

"Їм перерізає дорогу автівка, а звідти вискакує декілька чоловік у чорній військовій формі, хапають мого чоловіка та його друга, натягують чорні мішки на голову, затягують до автівки і відвозять на вулицю Лютеранська 5. Це будівля поліції міста Херсона", — розповіла дружина політв’язня.

Після допиту друга Сергія відпустили, а його самого затримали. Ареф'єва припускає, що чоловіка затримали через довгий пароль на його робочому телефоні — він працював інженером мобільного зв’язку. Про те, де знаходиться Сергій, жінка дізналася значно пізніше.

"Були два дзвінка неофіційних. Перший дзвінок був в травні, коли його тримали вже в Криму, й інший через місяць в червні. Ось два рази йому давали подзвонити додому. Ми спілкувалися до 10 хвилин. І нам говорили, що його відпустять", — зазначила Ареф'єва.

Ареф'єва не відпустили. Весь той час політвʼязня утримували в Сімферопольському СІЗО. 30 листопада 2023 року окупанти оголосили чоловікові вирок.

Історія Сергія Ареф’єва схожа на історію журналіста з Нової Каховки Сергія Цигіпи. Його росіяни також викрали у березні 2022 року. Пізніше в окупованому Криму його засудили до 13 років позбавлення волі нібито за шпигунство.

За словами юристки ГО “Регіональний центр прав людини” Дарини Підгорної, ця категорія сфабрикованих справ зазвичай має політичне забарвлення.

"Це не інше, як приглушення опору, переслідування інаковірних, інакомислячих. Ті, хто не погоджується з російською офіційною версією та званої СВО. (...) Умовно кажучи, це банальне перестрахування російської окупаційної влади в тому, що опору на окупованих територіях не має бути", — наголосила юристка.

Російські окупанти фабрикують справи за "шпигунство" та "підготовку диверсій" не лише на новоокупованих територіях України, а й у Криму.

На початку жовтня співробітники ФСБ РФ затримали в окупованому Севастополі двох жінок за начебто співпрацю з українською розвідкою. З тим же формулюванням наприкінці вересня окупанти затримали двох чоловіків у Севастополі.

Кримська політологиня Євгенія Горюнова вважає, що росіяни бояться проукраїнських настроїв на півострові, а, оскільки, реальна робота ФСБ не приносить результатів, фабрикують справи.

"Багато людей чекає Україну. І вони (окупанти — ред.) намагаються якимось чином попередити, навіть не те, що попередити, намагаються залякати більшою мірою кримчан в їх бажанні пришвидшити звільнення Кримського півострова. Тому вони дійсно намагаються як можна більше зробити цих справ за шпигунство", — наголосила Горюнова.

Точна кількість сфабрикованих справ за "шпигунство" невідома, адже засідання окупаційних судів відбуваються у закритому режимі. Проте реєстр "суддів", які виносять вироки за цими справами, ведеться.

"Про них відомо правоохоронним органам України. Інформація певною мірою документується. Вона перебуває в межах кримінальних проваджень відповідно до кожного аспекту справи і можемо очікувати, що скоро буде бум кримінальних проваджень по суддям, які видають саме вироки за шпигунство", — зазначила юристка Дарина Підгорна.

Поліна Ареф’єва з чоловіком спілкується листами через російську тюремну пошту. Також вона зареєструвала інформацію про нього, як про полоненого цивільного, в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими. Дружина політвʼязня сподівається, що Сергій приїде під час наступного обміну.

"Я сподіваюся, що там колись мого Сергія так само будемо зустрічати. І його побачу в новинах. І я ж з України навіть не виїжджаю, щоб мати змогу швиденько сісти в найближчий автобус і їхати в його сторону", — підсумувала вона.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня
Вибір редакції