Глава МЗС Польщі запропонував віддати Крим під мандат ООН для проведення "чесного референдуму"

Оновлено
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, Брюссель, 27 травня 2024 року. Ministry of Foreign Affairs/X

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський вважає, що Крим має ключове значення, якщо обговорюватимуться умови миру між Україною і Росією. Зокрема, він запропонував передати півострів під мандат ООН для підготовки референдуму.

Таку думку висловив глава МЗС Польщі на 20-ій щорічній зустрічі YES у Києві, пише Інтерфакс-Україна.

"Крим символічно важливий для Росії, і особливо для Путіна, але стратегічно важливий для України. Тому я не бачу, як вони зможуть домовитися без демілітаризації Криму", — сказав Сікорський.

Він вважає, що якщо обидві країни захочуть, то тут можна було б знайти рішення.

"Ми могли б передати його під мандат ООН із місією з підготовки чесного референдуму після перевірки того, хто є законними жителями, і таке інше... І ми могли б відкласти це на 20 років", — припустив Сікорський.

Польський міністр також висловив думку, що це була велика помилка Заходу, зокрема американців, сказати українцям, щоб вони не воювали в Криму.

"Якби українці воювали в Криму, нехай навіть символічно, він (Путін — ред.), можливо, не зважився б на Донбас", — зауважив глава МЗС Польщі.

UPD. На заяву польського міністра відреагував керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.

"Крим — це Україна. Росія порушила міжнародне право і має відповідати за це", — йдеться у повідомленні.

На заяву Міністра закордонних справ Польщі відреагував і голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Він наголосив, що подібні висловлювання — неприпустимі та цинічні, а законними жителями Криму є виключно громадяни України та особи, які в законний спосіб оформили своє постійне або тимчасове перебування на українській території.

Згодом на висловлювання відреагувала і постійна представниця президента України в Криму Таміла Ташева. За її словами, будь-які пропозиції щодо передачі Криму під протекторат чи проведення нових референдумів суперечать принципам міжнародного права та підривають суверенітет України.

Крім того, у МЗС України виступили з заявою.

"Територіальна цілісність України ніколи не була і не може бути предметом для обговорення чи компромісів. Крим — це Україна. Крапка. На боці України наші Сили оборони, партнери, Статут ООН та міжнародне право", — заявили в МЗС України

Зі свого боку Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв додав, що "передати під контроль ООН на кілька років доцільно було б саму Росію".

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook