Ліквідація Мінреінтеграції може призвести до зникнення теми захисту прав постраждалих від війни — заява правозахисників

Українці, постраждалі від війни, можуть втратити повноцінну державну підтримку. Громадські організації вважають, що це може статися, якщо буде ліквідовано Мінреінтеграції ТОТ України, а його функції перерозподілять, зокрема до Міністерства громад, територій та інфраструктури.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це заявила адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова на пресконференції в пресцентрі інформагентства "Інтерфакс-Україна".

"Ми вважаємо, що в уряді має існувати окрема інституція, яка займатиметься питаннями, що стосуються міжнародного гуманітарного права, постраждалого населення та формування політики стосовно нього, реінтеграції, та іншими питаннями, які наразі перебувають у сфері Мінреінтеграції", — розповіла вона.

Луньова наголосила, що цю інституцію важливо зберегти, проте це можна здійснити в різних форматах.

"На початку вересня після кадрових перестановок в уряді з'явилася інформація щодо наміру "інтеграції" Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України до складу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України... Така позиція може бути зрозуміла, адже підтримка, розвиток і подальше відновлення ТОТ України має відбуватися в єдиній логіці розвитку України", — йдеться в позиції громадських організацій.

Водночас, на думку представників ГО, існує великий ризик втрати частини повноважень щодо захисту людей, котрі постраждали внаслідок збройної агресії проти України, в разі відсутності в уряді міністерства, яке безпосередньо відповідало б за розробку цілісної політики реінтеграції тимчасово окупованих територій та деокупованих територій України.

"Перерозподіл функцій Мінреінтеграції може призвести до зникнення теми захисту прав постраждалих осіб із порядку денного держави, адже відновлення інфраструктури в регіонах —це лише частина більш комплексного процесу реінтеграції, що містить правові, гуманітарні та соціально-економічні аспекти. Але головне — підтримку людей", — пояснили громадські організації.

Підсумовуючи, організації зазначили, що вкрай необхідним під час реалізації рішення про перерозподіл повноважень Мінреінтеграції врахувати комплекс питань, що стосуються захисту та відновлення прав постраждалого населення, розроблення та реалізації комплексної державної політики реінтеграції ТОТ України.

Громадські організації закликають уряд зберегти функції Мінреінтеграції, наприклад, через трансформацію Мінреінтеграції в Міністерство єднання або через збереження в уряді посади віцепрем’єр-міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України з профільними заступниками в кожному міністерстві.

Із повною позицією правозахисників щодо ймовірної ліквідації Мінреінтеграції можна ознайомитися тут.

Підписантами позиції є: Центр прав людини ZMINA, Кримська правозахисна група, ГО "Донбас SOS", громадський холдинг "Група впливу", БФ "Восток SOS", БФ "Право на захист", БФ "Стабілізейшен Суппорт Сервісез" та ГО "Крим SOS".

Суспільне Крим направило офіційний запит у Міністерство громад, територій та інфраструктури України з приводу того, чи дійсно відбувається переформатування роботи Мінреінтеграції з делегуванням повноважень цього відомства Мінгромад.

Нагадаємо, 5 вересня Верховна Рада підтримала відставку віцепрем'єр-міністра — міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук. Також Рада призначила Олексія Кулебу віцепрем'єр-міністром із відновлення України — міністром розвитку громад і територій.

6 вересня Кабмін тимчасово поклав виконання обов'язків міністра з реінтеграції тимчасово окупованих територій України на Анатолія Стельмаха.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook