Обіцяють землю на кримському узбережжі за участь у війні проти України

Ексклюзивно

Окупаційні кримські депутати проголосували за поправку в "регіональний закон" щодо виділення землі тим, хто підписує контракт про військову службу з російським Міноборони. З 5 вересня на ділянки біля моря можуть нібито претендувати не лише кримчани, а й росіяни з будь-якого міста чи села Росії. Це за умови, що вступлять до лав армії РФ в окупованому Криму.

Що означає це рішення і чи вистачить кримської землі — пояснили українські правозахисники у коментарі Суспільне Крим.

Голова Кримської правозахисної групи (КПГ) Ольга Скрипник наголосила, що росіяни в цій кампанії-заохоченні йти воювати використовують тему земельних ділянок біля моря в Криму, а не, наприклад, поблизу російського Сочі.

"Це окупована територія, вони можуть все що завгодно пропонувати на цій окупованій території. Тому, на жаль, ми просто бачимо, що росіяни вкотре використовують Крим для своїх військових цілей. Крим — це військова база, це база для атак цивільної інфраструктури і зараз ми бачимо, що її використовують для того, щоб це була приманка", — зазначила правозахисниця.

Крім того, на думку Скрипник, за час повномасштабної війни Росії проти України з півострова виїхали чимало кримчан і приїжджих росіян. А сам Крим втратив курортну привабливість серед мешканців країни-окупанта.

"Ми бачимо відтік росіян з Криму. Частина з них вивезли свої родини, наприклад, військовослужбовці та й цивільні. Дехто повернувся до РФ після успішних атак Збройних Сил України. Тому частина земельних ділянок і звільнилися", — розповіла глава КПГ.

Голова Кримськотатарського ресурсного центру (КРЦ) Ескендер Барієв називає це рішення окупаційної влади злочинним і вказує на ще один фактор.

"Повторюється те, що було в 1944 році, коли депортували всіх кримських татар. Тоді їхні домівки віддавали всім, хто їхав до Криму і кого привозили. Крім того, хочу звернути увагу на те, хто підписує контракти для участі в так званій СВО. Це злочинці, які сидять у в'язницях за вбивства, зґвалтування. І тут якраз таки йдеться про те, що такій категорії громадян РФ можуть надавати земельні ділянки і потім вони намагатимуться залишитися в Криму", — пояснив Барієв.

Голова КРЦ вказує на низку можливих негативних наслідків, якщо росіянам, що підуть на "війну Путіна", виділятимуть ділянки на окупованому півострові.

"Ми не знаємо, скільки буде тривати окупація. Ці злочинці, отримавши земельну ділянку, вони можуть перепродати її. Зокрема, тим людям, які мали українське громадянство до окупації. Тут дійсно потім, після деокупації, будуть виникати юридичні проблеми. По-друге, ці росіяни-злочинці можуть одружитися з місцевими жінками, у них можуть народитися діти. І буде питання, якщо ми видворимо цього злочинця, що робити з його родиною? Тобто тут в цілому велика комплексна проблема. Росія намагається ще більше колонізувати Крим і вже створюють передумови, щоби залишити там свою п'яту колону", — переконаний Барієв.

Водночас Ольга Скрипник вважає рішення про виділення кримської землі росіянам — не більш ніж піар-ходом, щоб заманити їх на війну в Україні.

"Ніщо не гарантує, що люди, які підпишуть цей контракт, отримують ті земельні ділянки. Це просто гарматне м'ясо для Збройних сил Росії. Зрозуміло, що коли людина помре на фронті, питання земельної ділянки не буде ні для кого стояти. В кращому випадку родини отримують якісь виплати", — зауважила вона.

Джерела з місцевих мешканців розповіли для Суспільне Крим, що отримати ділянку біля моря досі було проблематично і не вірять, що їх роздаватимуть всім охочим росіянам.

"Я знаю кілька випадків, коли військові подавалися на земельні ділянки в Криму. Це важкий і довгий бюрократичний процес. Більшість з тих, хто воював, зараз намагаються хоч щось отримати від Росії. Наприклад, важко отримати компенсацію за поранення. Одному з кримських військових відірвало міною частину руки на Херсонщині. І він судиться за компенсацію. І таких випадків значно більше, ніж історій із земельними ділянками", — зазначив на умовах анонімності колишній російський військовий.

Крім того, Скрипник вважає, що такі рішення, як виділення ділянок у Криму тим, хто піде воювати в окупаційну армію, свідчить про те, що РФ потребує мобілізаційного ресурсу.

"На жаль, для нас це не є добре, тому що Росія має і свої, і окуповані свої території, де вона може черпати цей мобілізаційний ресурс. Також це свідчить про те, що Росія продовжує та планує продовжувати цю війну з Україною. Тому власне й з'являються ці додаткові ініціативи, щоб забирати до армії більше людей. І зараз вони будуть пропонувати все, що завгодно, хоч квартири в Москві. Але ніхто їх не отримає, тому що всі будуть просто вбиті. Просто політика Путіна з поповнення армії й все", — зауважила правозахисниця.

Водночас окупаційне Міністерство майнових і земельних відносин Криму стверджує, що учасникам війни проти України виділено понад 2,5 тисячі земельних ділянок. Скільки з них реально перейшли у власність цих людей — наразі невідомо.

Нагадаємо, наприкінці липня в Керченському районі (колишній Ленінський) окупованого Криму сформували тисячу земельних ділянок для "бійців СВО". Ділянки будуть передані російським військовим, які воюють проти України, а також їхнім сім'ям.

Що відомо про видачу земельних ділянок російським військовим

У грудні 2022 року окупаційний парламент Криму незаконно дозволив російським військовим, які воюють в Україні, безкоштовно видавати земельні ділянки. Російський диктатор Володимир Путін 19 грудня підписав відповідне розпорядження.

7 квітня 2023 року окупаційна влада Криму почала видавати накази про надання земельних ділянок російським солдатам. На першому етапі підготували 511 ділянок загальною площею 56 га в Євпаторійському районі (колишньому Сакському районі).

Також окупанти вирішили створити "фонд" земельних ділянок на узбережжі Чорного моря, щоб незаконно передавати їх у розпорядження російських військових за їхні злочинні "заслуги".

28 квітня 2023 року окупаційна влада Алушти видала перші накази про виділення земельних ділянок "учасникам СВО". "Документи" на землю отримали родичі 127 російських військових.

У свою чергу, постійна представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева заявляла, що Україна не має наміру визнавати акти, які порушують права людини або держави. До них належать рішення про роздачу землі російським військовим на півострові.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та Facebook