Після окупації Криму російська влада повністю ліквідувала свободу слова на півострові, зачистивши простір від незалежних українських медіа та переслідуючи журналістів. Багато редакцій вимушені були покинути півострів, тоді як "проросійські клуби" просувають дезінформацію на міжнародному рівні.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Про це розповіла головна редакторка Центру журналістських розслідувань (ЦЖР) Валентина Самар під час брифінгу "Знищення свободи слова в Криму: причини, способи, результат".
За її словами, з 2014 року свобода слова на півострові була фактично знищена. Окупаційна адміністрація Криму створила умови, за яких будь-яке незалежне медіа не могло вільно працювати. Близько десяти редакцій, які відмовилися підкоритися окупаційній владі, були змушені або виїхати з Криму або покинути журналістську діяльність.
"У Криму немає ЗМІ, яке б могло працювати вільно. Відтак є тільки Телеграм-пабліки, де люди можуть анонімно висловлювати свою думку, але і на них полюють", — додала Самар.
Крім того, російська влада запровадила "асоціації", які поширюють дезінформацію про Крим у майже 30 країнах Заходу. Їхньою основною метою є легітимізація незаконної окупації Криму та зняття санкцій проти Росії.
Як наголосила головна редакторка ЦЖР, незалежні журналісти, як українські, так і іноземні, майже не мають доступу до Криму. Відтак більшість інформації про ситуацію на півострові збирається дистанційно. З 2022 року, завдяки роботі журналістів та Центру журналістських розслідувань, було відкрито близько 90 кримінальних проваджень щодо воєнних злочинців та колаборантів, причетних до переслідування журналістів.
"Нещодавно обвинувальні вироки отримали двоє колишніх співробітників СБУ, а нині ФСБ, які переслідували українську журналістку Анну Андрієвську за її публікації для "журналістських розслідувань", — зазначила Самар.
Одним із ключових аспектів брифінгу стала презентація книги журналіста Юрія Луканова "Пресувальна машина: як Росія нищила медіа свободу в Криму", де задокументовані свідчення понад двадцяти журналістів про репресії з боку російської окупаційної влади.
Луканов наголосив на жорстоких методах боротьби з громадянськими журналістами, серед яких багато кримських татар.
"Російська влада бореться з громадянськими журналістами набагато жорсткіше, ніж з професійними. Їм підкидають зброю, судять, а деяких вивозять на територію Росії", — підкреслив журналіст.
Нагадаємо, понад 160 випадків переслідування журналістів в окупованому Криму зафіксували правозахисники з Центру прав людини ZMINA протягом 2022-2023 років. За інформацією постійної представниці президента України в АР Крим Таміли Ташевої, число зареєстрованих на півострові ЗМІ після окупації зменшилося з 3 тисяч до 250.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook