Карта України без Криму у підручниках української мови для 7 класу: автори запропонували вирішення помилки

Оновлено

У підручниках з української мови для учнів 7 класу виявили карту України без Криму. Відсутність півострова на карті автори книжки назвали технічною помилкою при оновленні матеріалів підручника. Вони перепросили та запропонували свій варіант вирішення цієї ситуації.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Співавторка книжки Анастасія Онатій у коментарі Суспільне, що понад 40 тисяч учнів отримали цей підручник з картою без Криму.

"Я хочу наголосити на тому, що це саме помилка. Що це справді технічний момент і він жодним чином не є ні позицією авторів, ні позицією команди, яка працювала з підручником. Наша з паном Тарасом (співавтор, колишній боєць, філолог Тарас Ткачук — ред.) проукраїнська позиція — стабільна та багаторічна. Ми це підтверджуємо у всіх наших роботах... Ми хочемо, звичайно, перепросити, бо наша відповідальність тут теж є, там стоять наші прізвища", — зазначила вона.

Автори підручника пропонують вчителям обговорити з учнями український Крим, можливість визнавати власні помилки та як працює "мапаганда"Зображення мапи, що можуть працювати проти українців та суверенитету держави, а також вручну домалювати з дітьми півострів, якого не вистачає. Це перший крок до вирішення цієї ситуації. Наступний — наліпки.

"Ми знаємо, що вже готуються наліпки, які можна буде наклеїти, розіслати школам. Поки рано казати, ми чекаємо, які будуть точні рішення (від видавництва — ред.), які ми зможемо вже сказати", — зауважила Онатій.

Водночас співавтор Тарас Ткачук наголосив, що наразі проводиться розслідування — перевіряють всі інституції, які дотичні до ситуації з мапою, аби дізнатися всі обставини. Результати розслідування планують оприлюднити вже скоро, каже він.

Книжкова блогерка Тетяна Гонченко зазначила для Суспільне, що помиляються всі, але це не означає, що цю історію варто лишити без жодного реагування і покарання винних.

"Адже йдеться про високочутливу тему та підручник, який надрукували величезним накладом і за яким вчитимуть школярів. Якщо такі серйозні помилки лишати на рівні "ну, буває", це значить, що вони і далі траплятимуться. Складність цієї історії в тому, що відповідальність розмита між авторами, дизайнерами, видавництвом і комісією, яка це затверджувала і випускала в друк", — додала вона.

Гонченко вважає, що найкращим рішенням було б створити новий механізм перевірки підручників перед друком, щоб таких помилок більше не траплялося. Також є сенс когось оштрафувати, каже блогерка.

"Бо все-таки це не звичайний хибодрук, а фактично питання про територіальну цілісність України і державні символи та ставлення до них школярів. Надважливе питання", — наголосила вона.

Як написала Онатій на своїй сторінці у Facebook 8 вересня, це не було зроблено навмисно і помилку виправлять у наступних тиражах.

До пояснень також долучилися і дизайнери підручника. За їхніми словами, карта на картинці складається з двох контурів. Схема Криму під час копіювання розмістилася і була перенесена на шар нижче білого кола. А інший контур — розташований на рівні вище від білого кола.

Також у дописі у Facebook фахівчиня закликала вчителів запустити флешмоб "Домалюй Крим" і виділити 10-15 хвилин на уроці темі півострова, його унікальності та додати піктограму в книзі.

У підручнику надрукували Україну без Криму. Facebook/Анастасія Онатій

Анастасія Онатій також закликала до зворотного зв’язку.

"До слова, якщо натрапите ще на якісь неточності, обов’язково пишіть нам — ми завжди відкриті до зворотного зв’язку й прагнемо робити наші матеріали кращими. Не помиляється тільки той, хто нічого не робить," — додала співавторка підручника.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та Facebook