Перейти до основного змісту

Кримські політв'язні з Бахчисарая вперше за рік після свого затримання побачилися з рідними у суді

П'ята Бахчисарайська група "справи Хізб ут-Тахрір". Кримська солідарність

У Південному окружному військовому суді російського Ростова-на-Дону 26 серпня почався розгляд справи по суті п'ятої Бахчисарайської групи у "справі Хізб ут-Тахрір". Кримськотатарські активісти вперше за рік побачились зі своїми сім'ями.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомили рідні політв'язнів у коментарі громадській організації "Кримська солідарність".

Так, матір фігуранта справи Сейдамета Мустафаєва — Есма Сейдаметова розповіла, що рідним заарештованих не давали бачитися з рідними цілий рік у СІЗО-2 Сімферополя. Лише дружина Ельдара Якубова — Айше змогла побачитися з ним на короткостроковому побаченні після 8 місяців очікування і кількох відмов від слідчого з особливо важливих справ УФСБ Віталія Власова.

"Навіть належного побачення ми не отримували. Ми раді, що побачили хлопців. Вони мають гарний вигляд, передавали всім великий селям ("привіт" — ред.) і були раді побачити джемаатСпільнота мусульман, що є членами однієї релігійної общини, що вони зі своїми проблемами не самі і ніхто осторонь (від їхніх проблем — ред.) не залишився", — зазначила матір Мустафаєва.

Адвокат Едем Семедляєв наголосив, що на засіданні прокурор близько двох годин зачитував обвинувальний висновок. Суддя просив його скоротити свій виступ, але той все одно озвучив документ повністю.

Під час судового засідання фігуранти справи заявили, що не вважають себе винними та що зазначених злочинів не скоювали. Саме засідання мало відбутися ще 12 серпня, але тоді до суду із СІЗО-1 Ростова-на-Дону не доставили одного з учасників справи — Ремзі Німетулаєва. Причину не розголошували.

Нагадаємо, що цього літа всіх фігурантів п'ятої Бахчисарайської групи цієї справи із СІЗО-2 Сімферополя в окупованому Криму етапували до слідчого ізолятора в Ростові-на-Дону РФ.

Що відомо про п'яту Бахчисарайську групу у "справі Хізб ут-Тахрір"

24 серпня 2023 року вранці окупаційні силовики провели обшуки у будинках шістьох кримських татар: Сейдамета Мустафаєва, Ельдара Якубова, Абдулмеджита Сейтумерова, Руслана Асанова, Аметхана Умерова і Ремзі Німетулаєва.

П'ятеро з них є громадськими активістами і багатодітними батьками, а в Сейтумерова нещодавно народилася дитина та є рідним братом двох політв'язнів із Бахчисарая Османа і Сейтумера Сейтумерових, заарештованих у березні 2020 року і засуджених до 17 і 14 років ув'язнення.

Усіх шістьох бахчисарайських активістів неодноразово затримували на акціях на підтримку інших арештованих кримських татар, обвинувачених у тероризмі.

Німетулаєва і Мустафаєва заарештовували на кілька діб. Якубова судили за порушення громадського порядку через масове перебування громадян та штрафували на 10 тисяч рублів. Умерова судили за цією ж статтею та за невиконання правил під час НС або загрози її виникнення. Кілька діб він провів у спецприймальнику, а також оштрафували.

У вересні 2023 року старший "слідчий з особливо важливих справ УФСБ" Віталій Власов відмовив Якубовій і дружині іншого фігуранта справи Феріді Халіловій у побаченнях із чоловіками. Дружини фігурантів п'ятої бахчисарайської групи отримали однакові відмови.

Хізб ут-Тахрір — це ісламська політична партія. У Росії у 2003 році її визнали терористичною організацією, а причетних до неї почали переслідувати. Звинувачують учасників у "антиконституційній діяльності" та спробі створити так званий "всесвітній халіфат". Після окупації Криму у 2014 році окупанти поширили дію свого законодавства і на захоплений Крим. У причетності до Хізб ут-Тахрір почали звинувачувати і кримчан-мусульман, таким чином посиливши тиск на кримських татар за незгоду з окупацією півострова.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

Топ дня

Вибір редакції