Колишній імам мечеті в селі Лобанове Джанкойського району окупованого Криму, політв'язень із інвалідністю 2-ї групи Ремзі Куртнезіров схуд на 12 кілограмів у психлікарні. Він місяць провів на судовій психіатричній експертизі у Кримській республіканській клінічній психлікарні №1.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Про це повідомила його дочка Еміне Іслямова у коментарі громадській організації "Кримська солідарність" 26 серпня.
Так, інспектор Федеральної служби виконання покарань Росії (ФСВП) забрав кримського татарина на психіатричну експертизу в рамках досудового слідства 18 липня. Він доправив чоловіка у лікарню на місяць, попри наявність безстрокової інвалідності.
У Куртнезірова діагностовано гіперінтенсивну хворобу третього ступеня, є наслідки цереброваскулярної хвороби (патологія, пов'язана з головним мозком). Він також переніс три інсульти, трепанацію черепа і хворіє на цукровий діабет, а правий бік тіла в нього повністю не функціонує.
Дочка чоловіка зауважила, що весь місяць вона не могла зв'язатися з ним. Відвідування теж забороняли. Кримського татарина 15 серпня повернули додому, де він відбуває вирок окупаційного суду.
"Як зайшов у двір, ми відразу помітили (що він так сильно схуд — ред.). Він дуже змінився. <...> Ця експертиза була примусова. Хоча він і так хворий, (у ФСВП — ред.) сказали, що його все одно покладуть (у лікарню — ред.), будуть опитувати", — розповіла Іслямова.
За її словами, у лікарні батька тримали у поганих умовах, де він лежав з психічно хворими людьми. Загалом у палаті було 11 людей.
"Там дуже сильно смерділо, ці люди не купалися. Туалет був загальний — жодних перегородок. Купатися теж — кабінок немає, все спільне. Для намазу батько не міг узяти абдест, оскільки кран був унизу зовсім, він не міг нагнутися. Він залежна (від сторонньої допомоги — ред.) людина, без допомоги він не може нагинатися. Потрібно доглядати за ним, одягати, допомагати купатися. <...> Там він їв тільки хліб, кашу молочну і чай", — зазначила дочка бранця Кремля.
До цього адвокат Еміль Курбедінов наголошував, що закон не зобов'язує слідчих проводити психіатричну експертизу у справах про тероризм.
"Але ФСБ вирішила налагодити цей конвеєр і вже кілька років практикує такий сценарій, "проганяючи" політв'язнів через психіатричні лікарні. <...> Поміщення в лікарню — це більше формальність. Від слідчих чуєш такий привід: "А раптом він почне під дурня косити?", — розповів він.
Нагадаємо, в окупованому Криму 5 березня 2024 року відбулася нова хвиля масових обшуків. У Бахчисараї "слідчі дії" відбулися в активістів "Кримської солідарності", а в Джанкойському районі — у релігійних діячів. Усього обшуки були у будинках десятьох кримських татар.
Того самого дня суд обрав запобіжний захід чотирьом із них — кримськотатарським активістам Мемету Люманову, Азізу Азізову, Рустему Османову і Мустафі Абдураманову. Їх відправили в СІЗО. Їх всіх вже притягували до адмінвідповідальності за підтримку раніше заарештованих співвітчизників на судах. Крім них, окупанти затримали Алі Мамутова, Енвера Халілаєва, мешканця Джанкоя Нарімана Аметова, імама Вохід Мустафаєва, активіста Арсена Кашку та колишнього імама Ремзі Куртнезірова.
Усім закинули участь в ісламській політичній партії Хізб ут-Тахрір, забороненій на території РФ, але вільно діючій у багатьох країнах світу, у тому числі в Україні. Багато хто із затриманих — багатодітні батьки. Через низку хвороб Куртнезірова відправили під домашній арешт.
Хізб ут-Тахрір — це ісламська політична партія. У Росії у 2003 році її визнали терористичною організацією, а причетних до неї почали переслідувати. Звинувачують учасників у "антиконституційній діяльності" та спробі створити так званий "всесвітній халіфат". Після окупації Криму у 2014 році окупанти поширили дію свого законодавства і на захоплений Крим. У причетності до Хізб ут-Тахрір почали звинувачувати і кримчан-мусульман, таким чином посиливши тиск на кримських татар за незгоду з окупацією півострова.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook