Власник кримського парку левів “Тайган” Олег Зубков позиціонує себе рятівником тварин з окупованої частини Херсонщини, зокрема заповідника “Асканія-Нова”. Відколи ці території окуповані, Зубков періодично анонсує в соцмережах та пропагандистських ЗМІ вивезення нових партій червонокнижних тварин до окупованого Криму.
Далі доля тварин залишається невідомою, а українські зоологи допускають можливість подальшого продажу рідкісних видів. Діяльність Зубкова санкціонована окупаційною владою. В Україні він фігурує в розслідуванні щодо колабораційної діяльності.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
“Найбільше вивезли зебр Чапмана”
У березні 2023 року російські окупанти остаточно захопили заповідник “Асканія-Нова” на окупованому лівобережжі Херсонщини: його перереєстрували під російське законодавство, а директором призначили громадянина РФ Дмитра Мєщєрякова. Відтоді, розповів Суспільне Крим законний директор біосферного заповідника "Асканія-Нова" Віктор Шаповал, почалося масове вивезення із заповідника рідкісних червонокнижних тварин.
“Найбільше вивезено зебр Чапмана. Це достатньо екзотичний вид, який має найвищу ринкову вартість. В колекції зоопарку “Асканія-Нова” це найбільш дороговартісні тварини. Наразі сукупно вивезли 12 особин, — зазначив Шаповал, — судячи з того, що за останнім епізодом в зоопарк “Тайган” були вивезені 7 самців зебри, то цілком можна передбачити, що планується якийсь обмін, продаж і тому подібне”.
Парк левів “Тайган” розташований у Білогірському районі окупованого Криму, на березі Тайганського водосховища. На площі 32 гектари: приблизно 20 га відведено під сафарі-парк левів, решта території — стаціонарний і дитячий зоопарки. Власник Олег Зубков відкрив його ще у 2012 році. Під час окупації Криму Зубков публічно підтримав російське захоплення півострова.
Цьогоріч у травні завершився розгляд в окупаційному суді Сімферополя справи проти власника парку левів “Тайган”. Її порушили у 2021 році, коли в зоопарку Зубкова лев відкусив пальця однорічній дитині. За недбальство власнику хижаків присудили рік умовно. Це був не перший інцидент з нападом на відвідувачів “Тайгану” — у 2018 році лев покусав відвідувачку. Зубков обійшовся штрафом, а його зоопарк продовжив роботу. І тепер поповнився тваринами Червоної книги України з окупованого заповідника “Асканія-Нова”.
Міжнародний злочин
Росіяни і сам Зубков крадіжку тварин із заповідника називають обміном. Водночас Віктор Шаповал називає це міжнародним злочином.
“По-факту, ми маємо наступну ситуацію: з “Асканії-Нова” було вивезено рідкісні екзотичні види диких тварин, натомість в абсолютній більшості були завезені одомашнені. Вони просто непорівнянні за цінністю, в тому числі і з тими видами, які були вивезені. Зрозуміло, що ці дії незаконні, як і сам факт перебування окупаційної адміністрації в “Асканії- Нова”. Те, що будь-які маніпуляції з тваринами наражають їх на небезпеку, це абсолютно очевидно”, — розповів директор “Асканії-Нова”.
Директор заповідника наголосив, що вже були випадки загибелі тварин. Під час так званого обміну на шляху до окупованого Криму загинув олень Давида — дуже рідкісний вид, який перебуває під загрозою зникнення у світі.
Наразі українські науковці і правоохоронні органи фіксують докази для міжнародного позову проти Росії за екоцид. Дванадцять — таку кількість рейдів за тваринами на новоокуповані території називають публічно самі окупанти. Вивозили, зокрема, бізонів, екзотичних зебр Чапмана, оленів Давида, коней Пржевальського. Останніх там розводили півтора століття і цим вони унікальні, повідомив Суспільне Крим керівник Української природоохоронної групи Олексій Василюк.
“Коні Пржевальського, які утримуються в заповіднику, завіз у Херсонські степи під час однієї з піших експедицій у Монголію Фрідріх Фальц-Фейн. І цим він зробив неоціненний внесок. І це стало місцем їхнього природного мешкання. Тобто це вже нащадки цих тварин, яких там підтримували. Їхнє вивезення для науки, для того експерименту, тривалістю у понад 140 років — це є безповоротною втратою”, — зазначив Василюк.
Коні Пржевальського занесені до спеціального додатку конвенції CITES, яка регулює міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення. Цей додаток передбачає переміщення таких тварин лише за офіційного дозволу уряду країни, наголосив директор заповідника “Асканія-Нова”.
“У даному випадку ми говоримо про порушення міжнародної конвенції CITES у зв'язку тим, що види, які занесені до даної природоохоронної міжнародної угоди були переміщені за межі України, — каже Віктор Шаповал. – за фактом вивезення ми відслідковуємо ситуацію. Спеціалізована екологічна прокуратура Херсонської обласної прокуратури реєструє відповідні кримінальні провадження. Ці справи також розглядаються спеціальної комісією з оцінки збитків, які завдані збройною агресією РФ.”
Бізнес на червонокнижних тваринах
Після поповнення екзотичними червонокнижними тваринами з окупованої Херсонщини у зоопарку “Тайган” з квітня цього року підвищили вартість квитків: для дорослих на 500 рублів — до 1500, для дітей з 500 до 750 рублів. Віктор Шаповал не виключає, що рідкісних тварин після крадіжки із заповідника “Асканія-Нова” можуть продавати у приватні руки.
“Зебри мають високу ринкову вартість. Це дійсно екзотичні тварини і далеко не кожен зоопарк може похизуватися наявністю цього екзотичного виду у власній колекції. Олег Зубков – приватний бізнесмен. І сафарі-парк левів “Тайган” це приватний зоопарк. З цими тваринами може бути все що завгодно", — резюмував каже Віктор Шаповал.
Олег Зубков викрадав тварин не лише з заповідника “Асканія-Нова”. Раніше із зоокуточка, розташованого на станції юних натуралістів у Каховці, вивіз до Криму єнота, двох камерунських кіз, трьох ондатр, двох носух та нутрій. А із зоокуточка Херсона кількох єнотів, ламу та віслюка.
Власник зоопарку “Тайган” веде свій Telegram-канал, де викладає інформацію про рейди за тваринами на новоокуповані території. Як медійна персона, він підтримує російську агресію, натомість окупаційна влада Криму сприяє вивезенню бізнесменом екзотичних тварин.
За словами Олексія Василюка, ця ситуація нагадує йому, як у 1943 році німецькі загарбники крали зебр та коней Пржевальского і вивозили тварин з України в Берлінський зоопарк. Росіян же цікавлять саме найдорожчі види.
“Зоопарки між собою можуть здійснювати якийсь обмін. Домовлятися, отримувати дозволи. Але все одно це коштує грошей. Нині жоден німецький чи британський зоопарк не передасть в Росію, з її нинішнім політичним становищем, тварин. Тому для Росії залишається красти тварин. Які є дорогі, недоступні для них, і які їм ніхто б не продав. Вони так поводяться,” — підсумував Василюк.
Окрім фактів незаконного вивезення тварин, які наразі фіксуються, Олег Зубков фігурує у кримінальному провадженні щодо колабораційної діяльності. Цю інформацію активісту руху #LiberateCrimea повідомили у Головному управлінні Служби безпеки України в АР Крим, уточнивши, що провадження розпочате у березні 2020 року.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та Facebook