До кримського правозахисника, фігуранта другої Бахчисарайської групи "справи Хізб ут-Тахрір" Сервера Мустафаєва вперше за 6 років приїхала на побачення у Тамбовську виправну колонію вся його сім'я разом з чотирма дітьми, подолавши півтори тисячі кілометрів.
Його дружина Майє Мустафаєва розповіла у коментарі Суспільне Крим, як пройшло це побачення та як почувається її чоловік.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Побачення політв'язню дозволені раз на пів року. Цього разу до нього вирішили поїхати всією родиною: дружина, четверо їхніх дітей та його мама. Довезли їх за добу родичі на машині, адже в літній сезон квитки в ціні вдвічі дорожчі.
Мустафаєва повідомила, що адміністрація колонії дозволила родині бути разом із кримським татарином три доби — з 29 до 31 липня.
"Дочці молодшій було 3,5 місяці, коли Сервера забрали. І вона вдруге побачила тата. Попри те, що дорога важка, діти поводилися добре, бо знали, що їдуть до тата. Ми приїхали на день раніше до побачення, щоби встигнути приготувати щось смачненьке Серверу. Наступного дня раненько зайняли чергу до приймальної. І лише о 15:00 нас завели до Сервера. Весь цей час діти терпляче чекали, коли пройдемо всі процедури, коли оглянуть наші речі тощо. Нам спочатку дали кімнатку для тривалих побачень, потім ледве випросили ще одну. Діти наперебій з батьком говорили, сперечалися, хто наступного разу поїде. Бо зараз канікули, то цього разу взяли всіх", — розповіла дружина політв'язня.
За її словами, Мустафаєв почувається нормально, як для тих умов, в яких він перебуває. Чоловік щодня намагається займатися спортом, щонайменше по дві години, а також його виводять на прогулянку, але тільки під наглядом, адже його утримують у суворих умовах.
Мустафаєва додала, що кримський татарин раніше був у загальному загоні. Він працював, готувався до навчання в університеті, а також мали встановити комп'ютер, але у серпні 2023 року чоловіка перевели у суворі умови утримання. Відтоді йому було заборонено ходити в магазин, лікарню та працювати. Натомість Сервер багато читає.
"Йому дозволили читати Коран, книжки, і він дуже тішиться цьому. Щоправда, є проблеми з очима. Він читає і пише в окулярах. Далеко вже не бачить. Зір упав після сидіння в камері СІЗО, де не було денного світла. Вживає вітаміни та ліки для зору. Рік суворих умов, звісно, дається взнаки — шкіра біла, бо світла бачить мало. Робив кардіограму, та лікар досі не оглянув. Зате оглянув нещодавно ортопед. Через незручне взуття Сервер почав скаржитися на болі в ногах, тому ми йому відправили спеціальне взуття", — зазначила Майє.
Крім того, вона повідомила, що одразу, як дізналися про звільнення шляхом обміну бранця Кремля, першого заступника глави Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла, то розповіли це Мустафаєву телефонним зв'язком — дзвінки дозволені на 15 хвилин на день.
"Звісно, він зрадів новині про Нарімана. Сказав: "Ще один кримський татарин на волі". І навіть на побаченні ми теж про це говорили. Він переказував вітання родині Нарімана. І звісно сподівається, що теж, як він каже, наші двері відкриються. Руки не опускає — навпаки, здавалося б, минуло 6 років, але Сервер дає нам заряд до віри", — зауважила дружина політв'язня.
Що відомо про Сервера Мустафаєва
Сервер Мустафаєв - координатор громадського об'єднання "Кримська солідарність", що надає юридичну, інформаційну та соціально-побутову допомогу сім'ям політв'язнів Криму.
З 2014 року Мустафаєв займався системним моніторингом ситуації в Криму і висвітлював політично мотивовані судові процеси.
21 травня 2018 року після обшуків силовики заарештували Сервера Мустафаєва та Едема Смаїлова.
16 вересня 2020 року в Південному окружному військовому суді в Ростові-на-Дону кримського мусульманина засудили до 14 років позбавлення волі.
14 березня Апеляційний військовий суд у Власісі практично в повному обсязі відмовив захисту в задоволенні скарг. Загалом у справі відбулося понад 45 судових засідань.
Хізб ут-Тахрір — це ісламська політична партія. У Росії у 2003 році її визнали терористичною організацією, а причетних до неї почали переслідувати. Звинувачують учасників в "антиконституційній діяльності" та спробі створити так званий "всесвітній халіфат". Після окупації Криму у 2014 році окупанти поширили дію свого законодавства і на захоплений Крим. У причетності до Хізб ут-Тахрір почали звинувачувати і кримчан-мусульман, таким чином посиливши тиск на кримських татар за незгоду з окупацією півострова.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook