Перейти до основного змісту

В Одесі перейменують вулицю та сквер на честь кримських татар Решата Аметова і Номана Челебіджіхана

Ексклюзивно
Номан Челебіджіхан і Решат Аметов. Колаж Facebook/Февзі Мамутов

В Одесі 29 липня ухвалили рішення перейменувати вулицю на честь Героя України, кримськотатарського активіста Решата Аметова, якого російські окупанти у Криму викрали десять років тому та вбили, а також сквер на честь голови першого Курултаю кримськотатарського народу Номана Челебіджіхана.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомив депутат Одеської обласної ради, керівник громадської організації "Кримські татари Одещини" Февзі Мамутов у коментарі Суспільне Крим.

"Ми робили голосування в кримськотатарській спільноті Одеської області. За голосуванням саме ці дві постаті набрали найбільшу кількість голосів", — зазначив він.

За словами активіста, вулиця, яку перейменували на честь Решата Аметова, раніше називалася Романа Кармена. А сквер Номана Челебіджіхана до цього був Паустовського.

Мамутов зауважив, що ці дві постаті загинули від рук російського імперіалізму.

"Аргументів і доказів для того, щоб донести цю думку та її важливість — достатньо. І проблем з українськими силами не було (під час ухвалення цього рішення — ред.)", — додав керівник ГО "Кримські татари Одещини".

Так, Решат Аметов загинув під час окупації 2014 року. Йому дали посмертно звання Героя України. Окупанти прийшли на територію України і почали вбивати, а ці вбивства почались саме з нього, розповів Мамутов.

Водночас Номан Челебіджіхан намагався зупинити "червону машину" — радянську владу, яка тоді тільки почала набирати оберти в 1917-1918 роках.

"Це дійсно велика постать в кримськотатарському народі, навіть в історії України. Приклад його духовності, приклад його освіти, приклад його лідерства дає можливість говорити про нього як велику та важливу постать", — заявив він.

Кримськотатарський активіст також наголосив, що перейменування важливе для всієї України, адже це одне з основних елементів відбудови політичної нації країни.

"У період перейменування ми намагалися долучити якомога більше людей, щоб вони брали участь у перейменуваннях, подавали свої пропозиції. Я зараз кажу не лише про кримських татар і кримськотатарські імена. Ви уявляєте, коли людина долучена до надання імені якомусь скверу — бо навіть банально порядок у цьому сквері буде охороняти, — це і є пробудження суспільства для того, щоб творити активне свідоме громадянське суспільство. А от політична нація формується з різнобарвності, мультикультурності, мультинаціональності нашої країни", — пояснив Мамутов.

Наразі в Одесі вже закінчили перейменування. За його даними, загалом у місті в рамках закону про деколонізацію № 3005-ІХ перейменували близько 120 вулиць, об’єктів, скверів і площ.

"Це був край наданого часу. Тому були етапи певні. Спочатку ця можливість дається топонімічній комісії, потім з комісії перекладається на міську раду, з міської ради на мера. Мер, якщо не встигає, передає на очільника військової адміністрації", — розповів активіст.

У свою чергу, глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров подякував у Telegram всім, хто причетний до цього рішення.

"Відсьогодні у славному місті Одесі маємо вулицю, названу на честь Героя України Решата Аметова та сквер на ім'я першого Голови Уряду Кримської Народної Республіки, яка була проголошена у 1917 році, автора кримськотатарського національного гімну "Ant etkenmen!" ("Я присягнувся!") Номана Челебіджіхана", — написав Чубаров.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

Топ дня

Вибір редакції