У Криму зафіксували 71 випадок незаконних затримань: КРЦ опублікував звіт за перше півріччя 2024 року

Пресконференція про порушень прав людини в окупованому Криму за І півріччя 2024 року. Кримськотатарський Ресурсний Центр

За перше півріччя 2024 року було зафіксовано 71 випадок затримання в окупованому Криму, 21 — щодо кримських татар. За аналогічний період 2023 року було зафіксовано 101 затримання, та 66 — щодо кримських татар.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомив Голова Правління Кримськотатарського Ресурсного Центру (КРЦ) Ескендер Барієв на трансляції звіту у Facebook.

Крім того, за перше півріччя 2024 року у КРЦ зафіксували 51 обшук, 34 — щодо кримських татар. Також зафіксовано 92 випадки арештів, з них 46 — щодо представників корінного кримськотатарського народу. Відомо про 63 випадки допитів, опитувань, "розмов", 28 — щодо кримських татар.

Також у КРЦ за пів року зафіксували 167 випадків порушення права на справедливий суд, 55 — щодо кримських татар. Стало відомо про 23 випадки порушення права на найвищий досяжний рівень фізичного та психічного здоров'я, 21 — щодо кримських татар.

У Центрі наголосили, що в порівнянні з 2023 роком, кількість переслідувань, обшуків і затримань збільшилась.

Крім того, Барієв повідомив Суспільне Крим, що кримські татари складають понад 40% серед мобілізованих. Це свідчить про політику, яка більше спрямована на мобілізацію представників корінного народу. Щодо місць несвободи, існує практика, коли особам, які відбувають покарання за крадіжки та інші злочини, пропонують вибір: підписати контракт на участь у "спеціальній військовій операції" або залишитися в тюрмі на тривалий термін.

"Ну і що стосується кримських татар, за ці пів року у нас поки нема такої інформації, щоб вони по домівкам ходили і шукали людей, які ухиляються від мобілізації. Але є інші тенденції: коли вони намагаються надавати повістки для тих, хто соціально активний. Тобто, ті хто приходять до будівель в суді або потенційно можуть організувати ті чи інші публічні заходи присвячені, наприклад, 18 травню. Тобто, таким чином вони використовують цей інструмент для того, щоб залякувати людей", — зазначив голова правління КРЦ.

Крім того, під час пресконференції виступив брат Леніє Умерової Азіз Умеров. Дівчину затримали у 2022 році після перетину грузино-російського кордону нібито за порушення правил режимної зони та за відсутність російських документів. Згодом її звинуватили у "шпигунстві".

"Хочу наголосити на важливості такого збору інформації. Оскільки РФ проводить системну політику залякування населення, яке є нелояльним до їхнього режиму. За всіма цими цифрами, які були наведені, стоять чиїсь життя, долі, зокрема і життя моєї сестри Леніє Умерової, яка понад рік і 7 місяців тому намагалася потрапити в окупований Крим, щоб відвідати тата, який був хворий на невиліковну хворобу", — наголосив брат політув'язненої.

Крім того, на конференції озвучили інформацію і про інші затримання та вироки.

Окупаційний суд у Криму виніс вироки двом чоловікам, яких звинувачують у роботі на СБУ та підготовці вбивства "перших осіб Криму". Відомо, що Костянтин Євмененко отримав 10 років в’язниці, обмеження волі на 1 рік та штраф у розмірі 500 тисяч рублів, Олександр Литвиненко — 9,5 років колонії строго режиму з відбуванням перших 2 років у в’язниці з обмеженням волі на 1 рік 6 місяців і штрафом 500 тисяч рублів

Двох українських прикордонників з "Азовсталі", Івана Терещенка та Василя Дмитрюка, звинувачуваних у нібито викраденні людей та викраденні водного судна, засудили до 17 років позбавлення волі кожного.

Окупаційний суд у Криму засудив 44-річного жителя Ялти до 5 років колонії за начебто співпрацю з СБУ.

В окупованому Криму російські силовики затримали 35-річного Сервера Демершаєва та звинуватили його у "дискредитації армії РФ" в соціальних мережах.

В окупованому Криму російські силовики заарештували двох мешканців півострова із звинуваченням у підготовці «теракту» на залізниці.

Голова Правління КРЦ Ескендер Барієв наголосив на важливості своєчасного поширення інформації про порушення прав людини та воєнні злочини Росії на окупованих територіях.

"Коли ми говоримо про стан здоров’я політв’язнів, коли порушуються їх права, коли їх катують і тд, то важливо, щоб у таких випадках була своєчасно надана інформація. Адже у такому разі можна швидко включити це у звіт, у заяви спецдоповідача чи інших механізмів ООН. Ці структури реагують на такі випадки. Це важливо, щоб щодо політв’язнів не було застосовано катувань. Дуже необхідно, щоб була чітка співпраця між політвʼязнями, їх родичами та правозахисниками, аби були ефективні реакції", – пояснив він.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook