В Скарбниці Національного музею історії України відбулась церемонія спецпогашення нової поштової марки "Скарби Криму. Повернення", випущеної Укрпоштою в рамках проєкту "Власна марка".
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Про це повідомляє кореспондент Суспільне Крим.
У церемонії погашення поштової марки взяли участь т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв, генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук та генеральний директор Укрпошти Ігор Смілянський.
"Хочу подякувати команді, яка працювала над цим випуском і особливо над поверненням цих скарбів в Україну. Наші марки останнім часом набули такої якості, як передбачувати певні події. І сьогодні ми запускаємо марку, яка називається "Скарби Криму. Повернення". Сьогодні розкажемо про повернення скарбів на територію Україну, але хочеться вірити, що це повернення буде у всіх сенсах цього слова і в нас ще буде можливість побачити ці скарби на території повернутого в Україну Криму. Нам дійсно дуже приємно, що ми маємо можливість долучитися до цієї події", — зазначив Смілянський.
Кількість наборів була обмежена – всього 565 примірників, що відповідає кількості експонатів виставки. Їх розкупили протягом 5 хвилин, зазначили представники Укрпошти.
Виставка "Скарби Криму. Повернення" у Національному музеї історії України триває з 5 липня і стане постійною аж до остаточної деокупації Криму, після чого колекцію планують перемістити на територію півострова.
У ефірі Радіо Культура завідувачка філії "Скарбниця Національного музею історії України" Наталія Панченко зазначала, що ці експонати будуть вперше виставляти на материковій Україні.
Експонати цієї виставки належать до культур різних народів, які жили на півострові, зокрема греків, скіфів, сарматів, готів, гунів. Артефакти були створені в період від V століття до н. е. до V століття н. е.
565 артефактів із чотирьох кримських музеїв перебували з експозицією в Амстердамі у 2014 році, коли Росія окупувала Крим. Майже 10 років Україна намагалася повернути їх. І у червні 2023 року нарешті здобула історичну перемогу. Верховний суд Нідерландів визначив право власності за Україною та музеями, розташованими на підконтрольній території.
Що відомо про "Скіфське золото"
За "Скарби Криму" або "Скіфське золото" Україна десять років судилася у Нідерландах з окупаційними музеями півострова, адже на момент захоплення Росією Криму у 2014-му експонати перебували на виставці в Амстердамі.
9 червня 2023 року після майже 10 років судових розглядів Верховний суд Нідерландів зобов’язав музей Алларда Пірсона передати Національному музею історії України експонати з виставки "Крим – золотий острів у Чорному морі".
"Скіфське золото" повернулося до України з Нідерландів у листопаді 2023 року. Києву передали артефакти з чотирьох музеїв півострова, які були представлені на виставці "Крим: золото й таємниці Чорного моря".
2694 кілограмів стародавніх скарбів вантажівкою завезли на територію Києво-Печерської Лаври. Ідентифікацію цінностей мали провести київські митники в Скарбниці Національного музею України.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook