Український актор та режисер, кримський татарин Ахтем Сеїтаблаєв анонсував відкриття виставки "Скарби Криму. Повернення" у Скарбниці Національного музею історії України у Києві.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Про це повідомив Ахтем Сеїтаблаєв у відеоролику Міністерства культури та інформаційної політики України (МКІП) на YouTube.
Ексклюзивна виставка, на якій представлені артефакти з чотирьох кримських музеїв, відкриється у Києві 5 липня. Експонати займуть гідне місце у Скарбниці Національного музею історії України, де кожен громадянин зможе побачити національну спадщину на власні очі.
Актор нагадав у відео, що майже протягом 10 років тривали судові баталії за "скіфське золото", і нарешті Україна здобула історичну перемогу.
"Століттями ворог краде наш спадок. Ми продовжуємо давати відсіч. Настав час, коли ми повертаємо своє", — підкреслив український актор та режисер кримськотатарського походження Ахтем Сеїтаблаєв.
Раніше стало відомо, що відвідувачі виставки матимуть можливість побачити 565 унікальних артефактів. Це — давньогрецькі, давньоримські, пізньоскіфські, сарматські, гунські й готські речі, знайдені впродовж 19–21 ст. під час археологічних досліджень Криму.
Експозиція стане постійною у стінах Національного музею історії України і триватиме до остаточної деокупації Криму, після чого колекцію планують перемістити на територію півострова.
Що таке "Скіфське золото"
6 лютого 2014 року у музеї Алларда Пірсона у Нідерландах відкрилася експозиція "Крим. Золотий острів в Чорному морі", присвячена готам, сарматам та скіфам. Її створили п'ять українських музеїв:
— Музей історичних коштовностей України (філія Національного музею історії України, Київ);
— Центральний музей Тавриди (Сімферополь);
— Бахчисарайський історико-культурний заповідник;
— Керченський історико-археологічний заповідник;
— Національний заповідник "Херсонес Таврійський".
Виставка складалася з 584 експонатів страховою вартістю під 13 млн євро (11,4 млн євро – київська частина, 1,4 млн євро – кримська частина). Через те, що в березні 2014 року Росія захопила та анексувала Крим, в Україну повернулися лише експонати з київського музею. Речі з кримських музеїв залишалися у Нідерландах.
9 червня 2023 року стало відомо, що після майже 10 років судових розглядів Верховний суд Нідерландів зобов’язав музей Алларда Пірсона передати Національному музею історії України експонати з виставки "Крим – золотий острів у Чорному морі".
"Скіфське золото" повернулося до України з Нідерландів у листопаді 2023 року. Києву передали артефакти з чотирьох музеїв Криму, які були представлені на виставці "Крим: золото й таємниці Чорного моря".
2694 кілограмів стародавніх скарбів вантажівкою завезли на територію Києво-Печерської Лаври. Ідентифікацію цінностей мали провести київські митники в Скарбниці Національного музею України.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook