"Наступний етап — питання компенсацій за ці порушення": Сокоренко про рішення ЄСПЛ щодо порушення РФ прав людини в Криму

Ексклюзивно

25 червня Європейський суд з прав людини оголосив рішення по суті в першій міждержавній справі "Україна проти Росії (щодо Криму)". Суд визнав, що Україна довела існування систематичних порушень прав наших громадян з початку окупації РФ Криму в лютому 2014 року.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про важливість цього рішення та чи виконуватиме його Росія журналісти Суспільного Крим розпитали в уповноваженої у справах Європейського суду з прав людини Маргарити Сокоренко.

— Ви назвали це рішення розгромним одразу після його оголошення. Чому воно таке важливе для України?

– Перш за все тому, що Європейський суд з прав людини юридично визнав: на тимчасово окупованих територіях Криму та Севастополя постійно, систематично, з 2014 року, вчиняються порушення прав людини. Крім того у висновках Європейського суду можемо побачити: вони прямо вказали на те, що існував не просто певний варіант порушень прав людини, а ціла системна політика з боку Росії! Вона була спрямована на переслідування наших громадян за їхні погляди, за проукраїнську позицію, за те, що вони проти Росії. Росіяни не просто окупували, а заохочували вчиняти агресивні дії.

Також важлива частина цього рішення стосувалася наших скарг щодо політичних в’язнів – наших громадян, яких Росія затримала і притягнула до відповідальності за своїм законодавством. Європейський суд теж визнав, що це порушення. І крім того, наголосив, що РФ, по-перше, не співпрацювала з Україною, коли була спроба з нашого боку повернути наших політичних в'язнів.

Другий момент, на який вказав Європейський суд: Росія зобов'язана повернути до України політичних в'язнів, яких утримують на тимчасово окупованих територіях і на території РФ. Це дуже важливо для нас!

— Це рішення є першим у міждержавних справах проти Росії?

– Це рішення є основним. Відповідно до розгляду справи по суті Європейський суд визнає, що є ці порушення. І вже наступний етап – щодо компенсації та справедливої сатисфакції. Тому ми вже будемо далі очікувати, які вказівки Європейський суд дасть в цій частині і відповідно будемо працювати на наступному етапі.

Наразі у ЄСПЛ повідомили, що це питання поки що відкладається. Тобто до наступних етапів ми ще будемо мати певний раунд роботи у цій справі, зокрема, щодо заявлення вимог по компенсаціях за ті порушення, про які йде мова: від незаконних затримань і зникнень, дуже жорстокого поводження, примусове накладення російського громадянства, здійснення правосуддя за російським законодавством, заборона мирних зібрань, свободи вираження поглядів, заборона навчатися в українськомовних класах і переслідування дітей, які розмовляли українською мовою. Увесь спектр порушення прав людини, які ми спостерігали і спостерігаємо з моменту окупації Криму, і які ми доводили у ЄСПЛ і суд визнав, що вони доведені.

— Росія може проігнорувати це рішення?

Вона може робити вигляд, що вона його ігнорує, але рано чи пізно їй доведеться його виконати. Якщо не буде виконувати, то ми шукаємо механізми для виконання і притягнення Росії до відповідальності.

— Чи матиме це рішення вплив на індивідуальні позови українців до Росії в ЄСПЛ?

Так, насправді це рішення дуже допоможе нашим громадянам, які зверталися за індивідуальними позовами. Тому що в нашій справі Європейський суд встановив глобальніше і детальніше всі обставини порушення прав людини, які відбуваються з моменту окупації Криму. Це дуже спростить процес доведення і розгляду справ для наших громадян, які зверталися з індивідуальними позовами.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook