"Розгромне рішення": ЄСПЛ визнав систематичні порушення прав людини Росією з початку окупації Криму

Європейський суд з прав людини оголосив рішення по суті в першій міждержавній справі в ЄСПЛ "Україна проти Росії (щодо Криму)" та визнав, що уряд України довів існування систематичних порушень прав наших громадян з початку окупації РФ Криму в лютому 2014 року.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомила уповноважена у справах ЄСПЛ Маргарита Сокоренко на своїй сторінці у Facebook.

Зокрема, ЄСПЛ встановив одноголосно, що доведено існування з боку РФ адміністративної практики:

 • зникнень та відсутності ефективного розслідування у цьому зв’язку за статтею 2 Конвенції;
 • жорстокого поводження та незаконних затримань за статтями 3 та 5 Конвенції;
 • незаконного поширення російського законодавства, в результаті чого суди в Криму не можуть вважати такими, що встановлені відповідно до закону, за статтею 6;
 • примусової зміни українського громадянства на російське за статтею 8 Конвенції;
 • систематичних масових обшуків в порушення статті 8;
 • примусове переміщення на територію РФ засуджених в порушення статті 8;
 • нападів та переслідування релігійних лідерів, які не належали до РПЦ, обушків та конфіскації майна у цьому зв’язку в порушення статті 9;
 • закриття неросійских медіа, в тому українських та кримськотатарських телестанцій, постійні переслідування та напади на журналістів в порушення статті 10;
 • заборона мирних зібрань та протестів та напади і переслідування їх організаторів в порушення статті 11 Конвенції;
 • експропріація приватного майна в порушення статті 1 Першого протоколу;
 • закриття українських та кримськотатарських класів всупереч статті 2 Першого протоколу;
 • порушення права на свободу на пересування між окупованою територією Криму та материковою частиною України;
 • дискримінація кримських татар
 • порушення прав політичних в’язнів, неможливості їх повернення в Україну та жорстокого поводження з ними на окупованого Криму та території РФ.

Також відповідне рішення опублікували на офіційному сайті ЄСПЛ.

"У січні 2021 рішенням щодо прийнятності у Кримській справ ми (ЄСПЛ, який виніс рішення, та уряд України, який постійно доводив всі факти захоплення Криму та порушень прав людини) знесли версію Росії щодо "волевиявлення" та "законного приєднання Криму до складу РФ"", — нагадала Сокоренко.

Уповноважена у справах ЄСПЛ наголосила, що сьогодні, 25 червня 2024 року, рішенням по суті "зведено нанівець десятирічні розповіді Росії, що права людини в Криму дотримуються".

Також вона зазначила, що це рішення є першим, в якому міжнародна судова інстанція визнала Російську Федерацію відповідальною за політику масштабних та систематичних порушень різноманітних прав та свобод людини на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополь.

"Це рішення унікальне — ряд висновків та порушень за Конвенцією сьогодні ЄСПЛ визнав вперше в своїй практиці (застосування російського законодавства, незаконні суди, примусова зміна громадянства). Деталі згодом. Це важливий етап та результат на шляху до притягнення агресора до міжнародно-правової відповідальності!", — підсумувала Сокоренко.

Що відомо про справу "Україна проти Росії (щодо Криму)"

У грудні 2020 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав цю справу прийнятною для розгляду і підтвердив, що РФ здійснює ефективний контроль території півострова з 27 лютого 2014 року.

Слухання у справі відбулися 11 вересня 2019 року та 13 грудня 2023 року. На останніх слуханнях були присутні лише представники української влади, без представників російської влади.

Росію виключили зі складу Ради Європи (РЄ) через повномасштабну війну проти України у березні 2022 року. З 16 вересня 2022 року РФ офіційно перестала бути стороною ЄСПЛ.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook