Щоденно працюють, щоб Крим найшвидше звільнився: як змінився рух опору з початку повномасштабного вторгнення

Ексклюзивно
Рух опору в Криму. Telegram/Жовта стрічка

Від початку повномасштабного вторгнення рухи опору в окупованому Криму пройшли декілька стадій розвитку — від хаотичного спротиву окупації до системної та організованої роботи, зокрема, утворився рух "Жовта стрічка". Також завдяки роботі агентів військово-партизанського руху "Атеш" було уражено безліч російських військових цілей на півострові, у тому числі штаб Чорноморського флоту Росії у вересні 2023 року та поромна переправа й нафтобаза у морському порту "Кавказ" Краснодарського краю РФ біля Керчі, по яких ударили у травні цьогоріч.

Журналісти Суспільне Крим поспілкувалися з координаторами рухів "Жовта стрічка" та "Атеш" про те, що змінилося в їхній роботі за понад два роки та про протистояння з окупантами на півострові.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

"Жовта стрічка"

За словами координатора руху, спочатку це був хаотичний спротив по всьому півострову. Це стосувалося публікацій в соціальних мережах, розмов на вулиці й публікацій в місцевих чатах. Згодом це переросло в хаотичне поширення патріотичних прапорів і графіті.

"Одним з каталізаторів всього спротиву є рух ненасильницького спротиву "Жовта Стрічка", який продемонстрував людям, як це робити безпечно, організовано та системно. Це і був один з головних етапів розвитку самого спротиву. Після цього ми всі бачимо, як виникають нові рухи, як вони стають відомими. Це і "Кримські бойові чайки", "Зла Мавка" й інші рухи у тому числі, що більш воєнізовані", — зазначив він.

Координатор зауважив, що спротив — це не лише проукраїнські публікації в соцмережах, а й фізичне поширення графіті на підтримку України, жовтих стрічок, плакатів, а ще є воєнізований аспект.

"До цього ми бачили поодинокі випадки, а зараз по всьому півострову це системна робота багатьох людей, це патріоти України, які щоденно працюють, щоб їх місто, їх півострів найшвидше звільнився. Наш рух працює переважно через безпечні месенджери, також ми використовуємо Telegram як початковий фільтр користувачів нашого чат-бота, щоб ми бачили, хто є провокатором, хто є ФСБшником, хто пише просто так, а хто дійсно готовий виконувати завдання ненасильницького спротиву. Цих людей ми переводимо в більш захищену комунікацію", — розповів чоловік.

За його даними, по всім окупованим територіям України активістів цього руху налічується понад 15 тисяч, з яких у Криму — понад 5 тисяч користувачів лише у чат-боті "Разом", який активно працює. Туди надсилають інформацію про воєнні злочини росіян, колаборантів, а також виконують завдання ненасильницького спротиву.

"Ця цифра нас вже не дивує, бо найбільша активність серед всіх окупованих територій саме в Криму. Цей показник є дуже добрий, бо спротив в Криму, як ми бачимо, він зараз найбільш активний", — зауважив координатор "Жовтої стрічки".

Водночас поки активісти вигадують новий метод спротиву окупації, намагаються популяризувати його, російські силовики знаходять способи, як цьому протистояти. Зокрема, встановлюють безліч відеокамер, посилюють патрулі, їм надсилають "доноси".

"Саме ми навчаємо людей, як цього уникнути, як убезпечити себе та слідкувати за власною кібергігієною. Ці всі поняття взаємопов’язані. У росіян посилюється контрдиверсійний режим, а ми шукаємо нові шляхи й методи спротиву. Як тільки ми їх вигадали — у них посилюється контрдиверсійний режим. І ми так крок за кроком намагаємося протидіяти один одному", — уточнив він.

Іноді все ж таки окупантам вдається виявляти активістів. Зокрема, торік співробітники ФСБ затримували 59-річну Віолетту Столярову із Севастополя. Її змусили вибачитися на камеру, зачитавши написаний російськими силовиками текст. Тоді телефон Віолетти забрали для перевірки та відпустили додому. Після цього інциденту кримчанка вирішила залишити півострів, розповіла вона тоді у коментарі Суспільне Крим. Наразі Столярова перебуває на підконтрольній території України.

У свою чергу, коли у координаторів "Жовта стрічки" є інформація про затримання їхніх активістів, то вони першочергово намагаються всіляко допомогти і повернути їх на підконтрольну територію.

"Але потрібно чітко виокремлювати, коли росіяни створюють свої фейкові відеосюжети для залякування й наших активістів, й будь-яких патріотів України в Криму. Росіяни приховують всі судові реєстри, їх не можна ніколи перевірити, за яким номером ведеться справа, чи вона активна, на якій вона стадії розгляду, яке покарання отримала людина. Тому матеріалам того самого Кримського СМЕРШа вірити не треба. Олександру Таліпову вірити не треба. У них пряма задача від керівництва ФСБ — придушити спротив в Криму", — наголосив координатор руху.

Це також стосується залякувань населення і створення фейкових матеріалів про затримання й арешти. Коли в окупантів немає, кого затримати — чи "диверсантів", чи активістів руху ненасильницького спротиву — вони починають арештовувати людей, які мають жовто-блакитний манікюр, або вивісили сушитися жовто-блакитні речі, або слухали українські пісні в Криму.

Як він пояснив, відповідні дії російські силовики на півострові роблять для статистики затриманих "терористів" і "диверсантів", яку будуть подавати у Москву.

"Наразі ситуацію з проукраїнською позицією в Криму, її можна віднести до прихованої позиції, зокрема, й через те, що окупаційна влада в Криму дуже добре працює над тим, щоб залякувати українців. Кожен українець в Криму розуміє, що від будь-якої публікації в соціальній мережі, будь-якої активності ненасильницького спротиву він може бути притягнутий до відповідальності. І це великий ризик. Патріотів в Криму дуже багато, але вони приховані задля власної безпеки", — резюмував координатор "Жовтої стрічки".

"Атеш"

Серед агентів цього військово-партизанського руху є військові ЗС РФ. "Атешу" вдається залучати як чинних військовослужбовців, так і власноруч мобілізувати агентів у конкретні вигідні їм російські підрозділи.

Як розповів координатор руху, ці агенти здійснюють диверсії, виводячи з ладу техніку у військових частинах, передають інформацію про місце розташування своїх підрозділів на окупованих територіях України. Також передається внутрішня інформація про стан справ у російських частинах та багато важливої документації.

Крім того, завдяки роботі партизанів було уражено безліч російських військових цілей.

"Серед найбільш знакових можна виділити удар по штабу Чорноморського флоту 22 вересня 2023 року, коли агент руху "АТЕШ" зі складу офіцерів штабу коригував удар, повідомляючи про точне місце і час наради вищого військового командування флоту. Також можна виділити неодноразові удари по військових аеродромах Саки, Кача, Джанкой, частині зв'язку в Євпаторії, а також засобам ППО. Завдяки агентам "Атеш" і севастопольцям були виявлені та знищені великий десантний корабель "Мінськ" та підводний човен "Ростов-на-Дону", — сказав він.

Серед недавнішніх атак чоловік виділив удар по поромній переправі та нафтобазі у порту "Кавказ", що біля Керчі на території Краснодарського краю РФ. Через неї світлі нафтопродукти йшли в Крим. Агенти руху постійно розвідували цей об'єкт і передавали інформацію Силам оборони України, що дозволило уразити даний важливий військовий об'єкт.

Крім того, окупанти знову використовують Кримський міст для транспортування паливо-мастильних матеріалів і військової техніки, чого не було з моменту знищення частини цього об'єкту. Партизани ж допомагають знищувати логістику росіян, впливаючи на перебіг бойових дій загалом. Координатор "Атеш" наголосив, що внесок агентів руху у війну "важко переоцінити".

Водночас з початку повномасштабного російського вторгнення "Атеш" змінився кардинально.

"Ми виросли із невеликої проактивної групи в Криму до найбільшого партизанського руху, що діє по всій Росії та на всіх окупованих територіях України без виключення. Наші люди є в кожному українському окупованому місті. Ми володіємо великою кількістю важливої інформації. Її ми передаємо Силам оборони України, а також використовуємо у власних цілях для планування майбутніх операцій", — зауважив він.

Координатор руху додав, що суттєво змінилася і масштабувалася внутрішня організація, але також партизани наростили спроможності для руйнування російської армії зсередини. Проте завжди є куди рости, наразі "Атеш" продовжує розширюватися, уточнив він.

За його словами, працювати на окупованих територіях стає все складніше, адже росіяни докладають максимальних зусиль, щоб унеможливити діяльність українського підпілля.

"Збільшується кількість військового контингенту, завезеного з Росії, встановлюється велика кількість камер спостереження, працюють спеціальні технічні засоби, а у військових частинах працівники внутрішньої безпеки РФ ретельно перевіряють на предмет співпраці російських військових з рухом "Атеш". Російським військовим часто забороняють користуватися мобільними телефонами. Неодноразово проводять обшуки і перевірки, наприклад, в тій самій 810-й бригаді морської піхоти ЗС РФ. Вся інформація про нашу діяльність передається доповіддю на високі штаби російських спецслужб, ми це точно знаємо", — розповів координатор руху.

Крім того, він уточнив, що зафіксовані й прибуття додаткових спеціальних груп ФСБ РФ в Крим. Єдиним завданням від керівництва для них є виявлення членів українського підпілля в Криму.

"Але всі їх заходи нас не зупинять. Кількість агентів нашого руху постійно збільшується, як і шкода, яку ми наносимо російській військовій машині", — заявив координатор "Атеш".

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook