В тимчасово окупованому Криму росіяни відновлюють закинуті летовища, зокрема почалася підготовка до відновлення аеродромів "Кіровське", "Багерове" та "Заводське".

За даними партизанів руху "Атеш", окупанти бояться нових українських ракетних атак, тому переміщують на непрацюючі аеродроми особовий склад й авіацію. Суспільне Крим поспілкувалося з експертами, щоб дізнатися чи ефективна така тактика РФ і чи може вона ускладнити роботу Силам оборони України.

На супутникових знімках, які зʼявились після удару Сил оборони України по військовому аеродрому "Бельбек" біля Севастополя у ніч на 16 травня, видно уражені російські літаки. За даними британської розвідки, було знищено два винищувачі МіГ-31, один Су-27 і пошкоджено МіГ-29.

Це був щонайменше десятий удар Сил оборони України від початку повномасштабного вторгнення по кримських летовищах, які використовують росіяни. До того була атака на аеродром "Новофедорівка" біля Сак у серпні двадцять другого.

Минулого року у липні вибухи лунали на авіабазі "Октябрське". Цьогоріч у січні Сили оборони атакували аеродроми "Новофедорівка" й “Бельбек”. На останньому уразили щонайменше три ворожі літаки, повідомляли Повітряні сили.

У квітні українські військові завдали удару в районі аеродрому "Джанкой". За даними розвідки, знищили та пошкодили пускові установки ЗРК С-400, радіолокаційні станції та пункт управління ППО РФ.

Після цих ударів росіяни почали змінювати місця дислокації своєї бойової авіації. Військово-патріотичний рух "Атеш" зафіксував, що окупанти відновлюють закинуті летовища у Криму. Це ексклюзивно партизани підтвердили у коментарі для Суспільне Крим.

"Ще з середини травня військовослужбовці 27 авіаційної дивізії ОС РФ — агенти нашого руху — почали повідомляти нам про те, що росіяни активно відновлюють аеродроми "вглиб" півострова", — наголосило підпілля.

Зокрема, почалася підготовка до відновлення аеродромів "Кіровське", "Багерове" та "Заводське".

Наслідки ударів Сил оборони України по аеродромах в Криму окупанти ніколи не коментують, повідомляючи пізніше лише про збиття ракет. Натомість полковник запасу ЗСУ, військовий експерт Сергій Грабський заявив, що передислокація військової техніки РФ дійсно свідчить про результативні ураження.

"Це тимчасова задача, яку так дійсно, вони можуть виконати. Чому? Це просто розсередження авіаційного парку з метою зменшення вирогідності ураження. Але саме зменшення вірогідності ураження. Тому що самі розумієте, приховати переміщення літаків, маючи "вуха" та "очі" наших патріотів, наших героїв в Криму — дуже складно", — наголосив Грабський.

Військовий експерт Владислав Селезньов вважає, що росіяни поки не наважуються виводити бойову авіацію з окупованого Криму.

"Якщо вони будуть змушені вивести свої літаки й вертольоти за межі тимчасово окупованого Криму, буде зростати плече підльоту, відповідно можливості російської авіації будуть значно знижені", — зазначив Селезньов.

Капітан І рангу, керівник військових програм Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Павло Лакійчук зауважив, що СОУ відомо про всі аеродроми на території окупованого півострову.

"У Криму ми про всі аеродроми знаємо — про працюючі і про непрацюючі. Тому що це наш Крим. Знаємо, можливо, краще ніж росіяни, де і що можна розмістити", — розповів Лакійчук.

Загалом на півострові є чимало закинутих летовищ, розповідає Владислав Селезньов. Проте не всі вони придатні для окремих видів військової авіації. Так, на летовищі "Багерове" ще в 90-х були демонтовані й вивезені аеродромні плити.

"Для прийняття на цю інфраструктуру сучасних літаків, які мають турбореактивні двигуни, ця інфраструктура летовища "Багерове" не пристосована. Але неподалік від "Багерова" є летовище "Кіровське", яке у довоєнний час було ключовим об'єктом державно-наукового випробувального центру ЗСУ з місцем дислокації в Приморському. Так там вся інфраструктура є. Я думаю, що зараз росіяни цю інфраструктурну одиницю почали використовувати у повному обсязі", — наголосив Селезньов.

Переміщення авіації, за словами Сергія Грабського — коштовна справа.

"Будь-яке переміщення — це додаткові витрати коштів. Любе переміщення — це вплив на боєздатність цих літаків. І любе переміщення — це потреба дозапезпечувати їх і створювати відповідну матеріальну базу для того, щоб розміщувати їх на тих чи інших аеродромах. Це серйозний виклик для росіян. Я маю надію, що цей виклик буде тільки наростати і вкінці-кінців вони не будуть спроможні втримати Крим", — підсумував Грабський.

На російські літаки може чекати така ж доля, як і на кораблі у Чорному морі, вважає Павло Лакійчук.

"Бачите, як почало по Севастополю прилітати, вирішили перемістити на різні точки. Правда, як згодом виявилося, що навіть в Новоросійську заховатися не можна від наших морських дронів. Так буде і з аеродромами. Будуть розсереджувати, а потім зрозуміють, що в Криму не сховаєшся. А далі і в Краснодарському краї теж", — резюмував Лакійчук.

Проте це протистояння напряму залежить від наших ресурсів і ресурсів росіян, додав Владислав Селезньов.

"Перш ніж поцілити по ворожих літаках та вертольотах, які там будуть розміщуватися, треба буде здолати систему протиповітряної оборони. Якщо ж ми матимемо змогу і далі в такому темпі знищувати окремі елементи протиповітряної оборони ворожої армії над тимчасово окупованим Кримським півостровом, то у ворога немає жодних шансів. Тобто, ключове питання чи вистачить нам ресурсів у вигляді ракет Storm Shadow чи тих самих SCALP, ATACMS та дронів для того, щоб cиcтемно та методично перетворювати на купу металобрухту ті самі ворожі системи протиповітряної оборони", — зазначив військовий експерт.

Нагадаємо, очільник Головного управління розвідки МОУ Кирило Буданов повідомив, що окупанти завезли до Криму елементи системи ППО С-500. Найновішу російську розробку російського ППО — там тестуватимуть на можливість протидіяти ударам західними ракетами.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook