"Листи до вільного Криму": правозахисниця назвала орієнтовну кількість листів до кримських політв'язнів з початку року

Ексклюзивно
Листи до вільного Криму. Центр прав людини ZMINA

З лютого по травень 2024 року в Україні та за кордоном тривала ініціатива "Листи до вільного Криму", щоб нагадати суспільству про українських бранців Кремля, а кримським політв’язням — що про них не забули та турбуються. На руках у правозахисників вже є орієнтовно 700-800 листів до політв'язнів з Криму, але реальну кількість складно підрахувати. Тим, хто не встиг написати листа, можуть це зробити вже протягом 21-23 червня на фестивалі "Країна Мрій" у Києві.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомила Суспільне Крим менеджерка проєктів Центру прав людини ZMINA Вікторія Нестеренко.

"Поки статистики немає, ми рахуємо ці листи, адже акція почалася на початку року, ми не встигли ще порахувати. У нас їх приблизно 700-800 — це ті, що у нас на руках, але загалом порахувати всю кількість листів ми не зможемо, бо є ще люди за кордоном, які пишуть листи напряму й відправляють політв'язням, які перебувають в ув'язнені на території РФ у в'язницях, тому цю кількість ми не зможемо прослідкувати взагалі ніяк", — зауважила вона.

За словами правозахисниці, наглядачі у російських в'язницях бачать, що про українських політв'язнів з Криму пам'ятають, особливо коли надходять листи з-за кордону та від відомих людей.

"По-іншому починають відноситись до політв'язнів, бо вони бачать, що ця людина непроста, про неї пам'ятають й вона має цінність для громадськості. Головне, щоб лист був написаний без політичного контексту і російською мовою, щоб пройшов тюремну цензуру. Якщо дотримуватися всіх правил, то це позитивно впливає як на становище політв'язня, так і на його моральний стан, бо все-таки це підтримка", — наголосила Нестеренко.

Крім того, вона анонсувала наступний збір листів кримським бранцям Кремля. Долучитися до написання можна на фестивалі "Країна Мрій", який проходитиме з 21 по 23 червня на території Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка у Києві.

"Там буде Кримська локація і там протягом трьох днів буде стояти стенд, буде можливість написати лист або підписати листівку (політв'язням — ред.)", — пояснила правозахисниця.

Йдеться про одну з 15 тематичних локацій та майданчиків — Кримська сцена "Bağçasaray". Це буде ювілейний двадцятий фестиваль "Країна Мрій", на якому будуть фольклорна та сучасна етнічна музичні сцени, де виступлять наживо 35 українських колективів.

"Країна Мрій" — найбільший і найдавніший міжнародний етнофестиваль в Україні, який проходить з 2004 року та збігатися зі святом Івана Купала влітку. Також є зимовий формат цього заходу. Перший фестиваль відбувся на Співочому полі у Києві. З моменту заснування його відвідали близько 1 мільйона людей. Також гостями фестивалю стали майстри та виконавці з 30 країн світу. Захід проводився ще у Львові, Дніпрі, Осло та Лондоні.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook