Окупанти знесли пам'ятник генералу Петру Григоренку в Сімферополі

Ексклюзивно
Пам'ятник генералу Петру Григоренку в Сімферополі, 2012 рік. Вікіпедія/Kamelot

Окупанти знесли пам'ятник генералу-дисиденту Петру Григоренку, який підтримував кримських татар та виступав проти їх депортації радянською владою з Криму. В 1999 році пам'ятник був відкритий у Сімферополі на площі Радянській за ініціативи Меджлісу кримськотатарського народу та за сприяння Народного Руху України.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про знесення монумента розповів Суспільне Крим заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров.

Він зазначив, що про знесення пам'ятника генералу Петру Григоренку йому розповів знайомий, який проживає в окупованому Криму, 27 травня.

"Прибрали його (пам'ятник — ред.), найімовірніше, напередодні 18 травня. Він був не в дуже помітному місці і люди могли не помітити. Можливо, там настільки всі залякані цією (окупаційною — ред.) "владою", що люди бояться навіть щось розповісти", — розказав заступник голови Меджлісу.

Ільмі Умеров розповів про підтримку генерала-дисидента Петра Григоренка кримських татар.

"Він дуже активно підтримував кримських татар у їхній боротьбі за повернення на Батьківщину з депортації", — зазначив заступник голови Меджлісу.

Ільмі Умеров додав, що Петро Григоренко їздив на судебні процеси Мустафи Джемілєва, приїзджав до Ташкенту на один із судових процесів.

За словами заступника голови Меджлісу, кримські татари навідувались до Петра Григоренка, він запрошував їх пожити у своєму домі та підтримував всім, чим міг.

Ільмі Умеров зазначив, що окупаційна влада в Криму бореться із українською спадщиною ще жорстокіше, ніж із кримськотатарською.

"Їх (окупантів — ред.) турбує все: школи українські, класи українські, мова українська, а тут цілий генерал... Вони знищують усе українське навіть ще жорстокіше, ніж кримськотатарське. Українські школи зникли повністю, кримськотатарські збереглися, але в іншій формі. До окупації Криму це були школи з кримськотатарською мовою навчання, а тепер це школи для кримських татар з російською мовою навчання. Вже кримськотатарських шкіл немає, але є школи, які ми створювали, куди за звичкою, за інерцією йдуть кримські татари, хоча там уже навчання кримськотатарською немає", — розповів він.

Що відомо про пам'ятник генералу Петру Григоренку в Сімферополі

Пам'ятник генералу-дисиденту Петру Григоренку був встановлений у 1999 році за ініціативи Меджлісу кримськотатарського народу та за сприяння Народного Руху України в Сімферополі на площі Радянській, однак без дозволу міської влади.

У 2004 році Сімферопольська міськрада визнала статус пам'ятника легітимним та ухвалила рішення перейменувати територію навколо нього на сквер імені Петра Григоренка.

13 травня російське видання "ASTRA" повідомило, що місцеві жителі помітили зникнення пам'ятника ще 27 квітня. Окупаційна влада пояснила це його "реконструкцією".

"В адміністрації місцевого самоврядування Сімферополя долю пам'ятника, за офіційною заявою, ще не вирішили. На запитання, повернуть його на місце чи ні, адміністрація відповіла: "Врахуємо під час завершення благоустрою цієї території", — йшлося в повідомленні російського видання.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та Facebook