Розділяють тисячі кілометрів: як в розлуці живе родина кримського політв'язня Ернеса Аметова

Ексклюзивно

Дружина засудженого на 11 років ув'язнення громадянського журналіста, фігуранта другої Бахчисарайської групи "справи Хізб ут-Тахрір" Ернеса Аметова, якого етапували до виправної колонії №12 у Вологодській області РФ, Елеонора Аметова збирається на тюремне побачення до чоловіка, попри те, що між ними нині відстань у 3,5 тисячі кілометрів. Наразі жінка живе з дітьми у Туреччині.

Вона розповіла Суспільне Крим, як вже сім років її родина живе під переслідуванням окупантів.

"Зараз у мене зв'язку з чоловіком немає, тому що я перебуваю в іншій країні, і все, що я знаю про чоловіка, це через листи, які він пише своєму другові, вчительці — Стариковій Валентині Олександрівні, і ось так от ми зв'язок з нею тримаємо, вона передає, що з ним усе гаразд, тримається і чекає етапу в колонію вже", — сказала вона.

Аметова єдиного за роки окупації Криму, після трьох років ув’язнення, виправдав і відпустив окупаційний суд.

"Коли Ернеса звільнили була велика радість і ми дуже багато часу разом проводили. Він почав захоплюватися знову своєю творчістю. У нього знову багато було замовлень, він працював, знімав реклами, у нього замовляли", — зазначила дружина політв’язня.

На волі Ернес побув півтора року, але весь цей час він був невиїзний, адже окупаційні силовики після того, як "суд" відпустив чоловіка, поновили слідство у сфабрикованій справі про "тероризм".

"Якраз таки перед другим арештом, у нього захворіла сильно мама, вони поїхали в Туреччину на лікування, Ернес дуже хотів побачитися з нею, але оскільки він невиїзний, він не міг покинути межі Криму і коли його заарештували, мама дуже сподівалася, ми чекали, що він зможе приїхати побачитись з мамою і, виходить, Ернесу винесли вирок і через 2 місяці ми поховали маму", — розповіла Елеонора Аметова.

Вона бачила чоловіка по відеозв’язку на суді два роки тому. У грудні 2022-го російський суд оголосив йому вирок — 11 років колонії суворого режиму.

"Взагалі ця історія в нас — унікальний випадок, як Ернес в одному листі писав: "Двічі в одну річку". І вдруге — дуже тяжко і, напевно, усвідомлено і по-дорослому. Напевно, якщо перший раз уся віра була у диво, вдруге — вже розумієш, що тобі просто потрібно пройти цей етап", — зазначила дружина бранця Кремля.

Жінка з дітьми так і залишилися в Туреччині. За її словами, Аметов їй наказав вберегти дітей — двох синів. Вони навчаються у турецькій школі та ведуть власні відеоблоги. Адаптувалися, але сумують за батьком, каже Елеонора.

"Старшому дуже його не вистачає. Він каже: "Мені нічого не треба, аби тато був поруч, особливо зараз прям дуже відчувається, що бракує батька: його настанов, його підтримки". А молодший — ось запам'ятався момент один. Ми, коли сюди приїхали, звісно, у мене одна валіза речей, удома у нас у дітей велосипеди, самокати. І тут я купила самокат молодшому, і хлопчаки кажуть: "О, як класно, у тебе є самокат". На що молодший так подивився і каже: "У тебе зате тато є". Ось такий стан", — пояснила Аметова.

До переслідування окупантами її чоловік займався підприємницькою діяльністю, був громадянським журналістом, захоплювався відеозйомкою, фільмував рекламу. Наразі йому складно в ув'язненні ще тому, що у нього, як у творчої активної особистості, багато ідей, але кримський татарин не може їх реалізувати.

"Тобто потенціал великий, ідей багато, сил і життєвої енергії. Як він одного разу сказав, що саме такий етап зараз, вік, коли виховувати дітей, реалізовуватися, і в нього просто забирають цей шматок, цей етап життя", — зауважила вона.

За словами жінки, Аметову все одно вдається "підтримувати із нею зв’язок", попри відстань та ґрати. Щороку на свій день народження вона отримує від чоловіка квіти.

"Його вчинки характеризують наскільки він романтичний, наскільки він сім'янин, наскільки для нього все це важливо і, попри велику відстань, попри випробування, яке ми проходимо, він ніколи не залишає мене без своїх знаків уваги", — наголосила дружина кримського політв'язня.

У травні цього року Ернеса етапували до колонії у Вологодській області на території Росії. Вперше за тривалий час він через тюремний зв'язок зателефонував дружині.

"Між нами зараз 3,5 тисячі кілометрів, він зараз перебуває на карантині. Є з ним зв'язок, і він може щодня телефонувати. Зараз він чекає, коли мине карантин і його вже відправлять у табір, і будемо чекати побачення", — розповіла Аметова.

Вона додала, що за правилами колонії, довготривале побачення дозволяється раз на чотири місяці. Наразі родина чекає, коли можна буде з Туреччини вирушити на довгоочікувану зустріч з Ернесом.

Що відомо про Ернеса Аметова

У 2020 році на вироку учасникам "другої Бахчисарайської групи" Ернеса Аметова виправдали та звільнили в залі суду через відсутність доказів провини. Це був перший подібний випадок у справах Хізб-ут-Тахрір не тільки в Криму, а й у Росії. Але у березні 2022 року апеляційний суд переглянув рішення Південного окружного військового суду та надіслав справу на новий розгляд.

11 квітня воно надійшло назад до суду. Ернес Аметов добровільно прибув на попереднє слухання з повторного розгляду. Суддя Олексій Магомадов ухвалив відправити кримського татарина під варту на два місяці.

Окупаційна прокуратура знову звинуватила Аметова в участі у терористичній організації та спробі державного перевороту у Криму. Кримський татарин заперечував свою причетність до злочинів.

На розгляді кримінальної справи політв'язня Ернеса Аметова Південний окружний військовий суд переглянув виправдувальний вирок, винесений йому раніше, і призначив йому 11 років колонії суворого режиму. Через рік, 30 листопада 2023 року, апеляційний військовий суд у Власисі ухвалив вирок.

Хізб ут-Тахрір — це ісламська політична партія. У Росії у 2003 році її визнали терористичною організацією, а причетних до неї почали переслідувати. Звинувачують учасників в "антиконституційній діяльності" та спробі створити так званий "всесвітній халіфат". Після окупації Криму у 2014 році окупанти поширили дію свого законодавства і на захоплений Крим. У причетності до Хізб ут-Тахрір почали звинувачувати і кримчан-мусульман, таким чином посиливши тиск на кримських татар за незгоду з окупацією півострова.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та Facebook