У Криму вшанували пам'ять загиблих у депортації кримськотатарського народу 1944 року

Вшанування пам'яті загиблих у депортації кримських татар, селище Ічкі, окупований Крим, 18 травня 2024 року. Кримська солідарність

На залізничному вокзалі у селищі Ічкі Феодосійського району окупованого Криму 18 травня кримські татари вшанували пам'ять загиблих у депортації свого народу у 1944 році, помолившись за них.

Про це повідомляє громадська організація "Кримська солідарність" у Facebook.

"Сьогодні 18 травня — трагічна дата кримськотатарського народу. Ця дата, яка торкнулася всіх без винятку кримських татар", — розповів учасник заходу Ібраїм Голова.

Представники кримськотатарського народу помолилися за жертв геноциду їхніх співвітчизників у 1944 році біля таблички, яку українська влада встановила на вокзалі 18 травня 1996 року.

"18 травня зі станції Грамматіково (зараз село Кайнаш — ред.) було вислано кримськотатарське населення Ічкінського (зараз Феодосійський — ред.) і Карасубазарського (зараз Білогірський — ред.) районів. Також були депортовані болгари, вірмени, греки, німці. Вічна пам'ять жертвам депортації", — йдеться у тексті меморіалу.

Депортація кримськотатарського народу

18 травня 1944 року на світанку розпочалася депортація кримськотатарського народу з Криму. У таємній постанові Державного комітету оборони "Про кримських татар" увесь народ звинуватили у зраді та колабораціонізмі і наказали виселити з Криму. Готували цю операцію тиждень, залучивши до неї 32 тисячі НКВСників.

За майже три доби з Криму вивезли близько 200 тисяч кримських татар. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих.

Вивозили переважно до республік Центральної Азії, зокрема до Узбекистану. 10 тисяч кримських татар, солдатів Червоної армії, які повернулися з фронту в Крим, теж депортували. 12 років кримські татари мали статус спецпереселенців, позбавлених громадянських та людських прав і свобод.

Офіційно повертатись до Криму депортованим дозволили у 1989 році.

У 2015 році Верховна Рада визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook