"Російське зло не є і не буде всесильним": Зеленський вшанував пам'ять жертв геноциду кримських татар

Президент України Володимир Зеленський під час вечірнього звернення 18 травня. Офіс президента України

Президент України Володимир Зеленський, який також виступив на закладанні каменю на місці майбутнього меморіалу Пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу 18 травня у Києві, у 80-ті роковини депортації кримських татар наголосив, що час російських окупантів на українській землі, у тому числі у Криму, обмежений, а їхнє вигнання — "неминуче".

Про це він повідомив у своєму вечірньому відеозверненні.

"Наша історія містить, на жаль, немало трагічних сторінок — того, через що були змушені пройти наші люди. Але хоч би якими були ці сторінки — гіркими чи страшними, — вони вже ніколи не стануть сторінками брехні і тим більше останніми сторінками для України. Сьогодні, вшановуючи пам'ять жертв депортації кримських татар і засуджуючи тепер російське знущання над Кримом, ми відчуваємо, ми знаємо, що російське зло не є і не буде всесильним", — заявив Зеленський.

За його словами, час окупантів на українській землі обмежений, а вигнання — неминуче та залежить від опору українців та всього світу.

"Російська окупація Криму у 2014 році стала насправді перевіркою — перевіркою рішучості для всіх у світі. Належної реакції тоді не послідувало, і Путін вирішив, що він нібито може перерости Крим, нібито може робити більше зла — безкарно", — зауважив український лідер.

Президент нагадав, що 24 лютого 2022 року українці своїм спротивом поставили цьому крапку і вже не буде "крапкою з комою".

"Ніколи Москва не матиме шансу підкорити нашу країну, наших людей, свідомість та історію. І зараз, в боях заради України, в роботі заради України, ми досягли такого рівня, коли російське зло навіть на своїй території від наших справедливих відповідей не сховається", — заявив Зеленський.

Депортація кримськотатарського народу

18 травня 1944 року на світанку розпочалася депортація кримськотатарського народу з Криму. У таємній постанові Державного комітету оборони "Про кримських татар" увесь народ звинуватили у зраді та колабораціонізмі і наказали виселити з Криму. Готували цю операцію тиждень, залучивши до неї 32 тисячі НКВСників.

За майже три доби з Криму вивезли близько 200 тисяч кримських татар. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих.

Вивозили переважно до республік Центральної Азії, зокрема до Узбекистану. 10 тисяч кримських татар, солдатів Червоної армії, які повернулися з фронту в Крим, теж депортували. 12 років кримські татари мали статус спецпереселенців, позбавлених громадянських та людських прав і свобод.

Офіційно повертатись до Криму депортованим дозволили у 1989 році.

У 2015 році Верховна Рада визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook