"Наступного року — у Бахчисараї!" У Чехії провели акцію на День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Акція біля посольства України у Празі на 80-річчя депортації кримських татар, 18 травня 2024 року. Крим Реалії

Біля посольства України в Чехії українські та кримськотатарські активісти у Празі провели акцію до 80-х роковин депортації кримських татар 18 травня.

Про це повідомляє "Радіо Свобода".

Активісти порівняли депортацію кримських татар у 1944 році із сьогоднішніми діями РФ, яка окупувала Крим і вже 10 років переслідує кримських татар на півострові.

"Ми знаємо, що майже половина всіх кримських татар, які були примусово депортовані, на жаль, загинули. Це було свідомо, це був акт геноциду... Кримські татари завжди поверталися і будуть повертатися на свою Батьківщину. Як то кажуть, із Криму все почалося, у Криму все й закінчиться. Закінчиться військовим трибуналом над військовими злочинцями", — наголосив перед учасниками акції тимчасово повірений у справах України в Чехії Віталій Усатий.

Акція біля посольства України у Празі на 80-річчя депортації кримських татар, 18 травня 2024 року. Крим Реалії

Водночас співорганізатор акції Дмитро Бабешко упевнений, що вже незабаром українці стоятимуть у Криму з кримськотатарськими та українськими прапорами, пишатимуться собою і святкуватимуть цей день, "день нашої спільної перемоги".

"І кримські татари часто кажуть "наступного року — в Бахчисараї!". Тому я вірю і чекаю разом із вами: "наступного року — в Бахчисараї!", - зауважив він.

Крім того, на заході заспівала український гімн та кримськотатарського народу, а також дві кримськотатарські пісні заслужена артистка України, кримська татарка Ленара Османова.

Співачка пригадала депортацію своєї бабусі, якій у 1944 році було 5 років.

"Багато людей загинуло в тих товарних вагонах від голоду. І просто людей викидали, і не дозволили навіть нормально поховати. Сьогодні ми переживаємо окупацію нашого кримського півострова, нашого дому. Знову боремося, знову страждаємо. Кожне покоління відчуває це на собі. Я сподіваюся, що тільки разом ми переможемо нашого ворога, повернемося на рідну землю. І буде велика крапка, щоб ці трагічні події ми тільки згадували", — розповіла вона.

Наприкінці заходу люди поклали квіти до фотовиставки правозахисника, журналіста Антона Наумлюка "Доросле кримське дитинство" зі світлинами дітей, яких Росія тимчасово залишила без батьків та близьких родичів, адже ув'язнила їх з політичних мотивів у Криму.

Акція біля посольства України у Празі на 80-річчя депортації кримських татар, 18 травня 2024 року. Крим Реалії

Депортація кримськотатарського народу

18 травня 1944 року на світанку розпочалася депортація кримськотатарського народу з Криму. У таємній постанові Державного комітету оборони "Про кримських татар" увесь народ звинуватили у зраді та колабораціонізмі і наказали виселити з Криму. Готували цю операцію тиждень, залучивши до неї 32 тисячі НКВСників.

За майже три доби з Криму вивезли близько 200 тисяч кримських татар. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих.

Вивозили переважно до республік Центральної Азії, зокрема до Узбекистану. 10 тисяч кримських татар, солдатів Червоної армії, які повернулися з фронту в Крим, теж депортували. 12 років кримські татари мали статус спецпереселенців, позбавлених громадянських та людських прав і свобод.

Офіційно повертатись до Криму депортованим дозволили у 1989 році.

У 2015 році Верховна Рада визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook