У суботу, 18 травня, у День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, у місті Ескішехірі у Туреччині відбудеться масштабний мітинг та хода за участю до 10 000 осіб.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Про це повідомляє Кримськотатарський ресурсний центр.
Зазначається, що під час цього заходу нагадають про заручників Кремля та про необхідність прискорення їхнього звільнення і повернення додому.
"Підкреслимо, що за даними Кримськотатарського Ресурсного Центру наразі 202 політв’язні Криму перебувають у колоніях та СІЗО, з яких 134 – представники кримськотатарського народу. На жаль, політичні вʼязні, які перебувають у російських місцях несвободи вимушені проходити через справжнє пекло. Адже умови утримання у СІЗО та колоніях є надзвичайно поганими, росіяни жорстоко порушують права політвʼязнів, застосовують щодо них тортури, погрожують їм", — йдеться у повідомленні.
Депортація кримськотатарського народу
18 травня 1944 року на світанку розпочалася депортація кримськотатарського народу з Криму. У таємній постанові Державного комітету оборони "Про кримських татар" увесь народ звинуватили у зраді та колабораціонізмі і наказали виселити з Криму. Готували цю операцію тиждень, залучивши до неї 32 тисячі НКВСників.
За майже три доби з Криму вивезли близько 200 тисяч кримських татар. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих.
Вивозили переважно до республік Центральної Азії, зокрема до Узбекистану. 10 тисяч кримських татар, солдатів Червоної армії, які повернулися з фронту в Крим, теж депортували. 12 років кримські татари мали статус спецпереселенців, позбавлених громадянських та людських прав і свобод.
Офіційно повертатись до Криму депортованим дозволили у 1989 році.
У 2015 році Верховна Рада визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook