Посольство України в Болгарії організувало виставку кримськотатарської культури в Софії

Рустем Скибін на фотовиставці в Болгарії. Посольство України в Болгарії

З 8 до 17 травня в галереї "Місія" у Софії триватиме виставка "Qalqan/Щит" відомого українського кераміста Рустема Скибіна. Вона присвячена вшануванню пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомляє Посольство України в Болгарії у Facebook.

На виставці можна побачити керамічні панно у формі захисних щитів, які декоровані кримськотатарським орнаментом. Крім цього, в експозиції присутні інформаційні постери про кримську історію та культуру.

Facebook/Посольство України в Болгарії

"Хочу привітати художника Рустема Скибіна, який більш ніж 20 років працював над пошуком цих артефактів. Ці історичні орнаменти – символ відродження, спротиву проти несправедливості та збереження і продовження життя", — зазначила заступник міністра закордонних справ Болгарії Марія Ангелієва.

Facebook/Посольство України в Болгарії

Посол України Олеся Ілащук підкреслила важливість проведення виставки та наголосила, що вона присвячена вшануванню пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Facebook/Посольство України в Болгарії

"18 травня, 80 років тому, за наказом Сталіна з Криму були депортовані всі кримські татари. Половина депортованих загинула в дорозі та протягом перших років вимушеного перебування у вигнанні. Примусова депортація кримських татар стала однією із найтяжчих злочинів ХХ століття", — наголосила посол України.

Митець Рустем Скибін показав у Facebook, як відбувався процес підготовки виставки.

"Сьогодні сонячна Болгарія вперше познайомиться із культурною спадщиною кримських татар, зокрема орнаментами з артефактів військової зброї наших воїнів у сучасній інтерпретації, вперше побачить «Qalqan/Щит» та дійсно матиме нагоду переконатися, що Крим - це Україна", — наголосив Скибін.

У Посольстві повідомили, що виставку відвідали представники кримськотатарської та української громад в Софії, а також активісти політичних, експертних, мистецьких і дипломатичних кіл та болгарська громадськість.

Депортація кримськотатарського народу

18 травня 1944 року на світанку розпочалася депортація кримськотатарського народу з Криму. У таємній постанові Державного комітету оборони "Про кримських татар" увесь народ звинуватили у зраді та колабораціонізмі і наказали виселити з Криму. Готували цю операцію тиждень, залучивши до неї 32 тисячі НКВСників.

За майже три доби з Криму вивезли близько 200 тисяч кримських татар. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих.

Вивозили переважно до республік Центральної Азії, зокрема до Узбекистану. 10 тисяч кримських татар, солдатів Червоної армії, які повернулися з фронту в Крим, теж депортували. 12 років кримські татари мали статус спецпереселенців, позбавлених громадянських та людських прав і свобод.

Офіційно повертатись до Криму депортованим дозволили у 1989 році.

У 2015 році Верховна Рада визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook