Вручення застережень кримчанам напередодні річниці депортації порушують права людини — Лубінець

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець під час інтервʼю Суспільному, Київ, 29 березня 2024 року. Суспільне Новини/Олександр Брамський

Напередодні Дня памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу18 травня, росіяни в окупованому Криму роздають застереження правозахисникам, активістам та громадським діячам про недопустимість проведення мітингів.

Про це повідомив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець у своєму Telegram.

"Проведення заходів 18 травня — це першочергово про вшанування жертв геноциду кримськотатарського народу! Однак Росія порушує низку міжнародних документів, а також – права на свободу мирних зібрань", — наголосив омбудсмен.

Нагадаємо, що 6 травня у Криму окупанти вручили застереження щодо організації масових акцій та мітингів подружжю юристів Лілі Гемеджи та Рустему Кямілеву, кримськотатарському правозахиснику і юристу Назіму Шейхмамбетову та активісту Сеїт-Осману Каралієву.

Також відомо, що 7 травня "оперуповноважений" з окупаційного відділу карного розшуку "Джанкойський" намагався опитати кримськотатарську правозахисницю, активістку Лутфіє Зудієву, яку у березні оштрафував окупаційний суд у Криму за "зловживання свободою масової інформації". Він це спробував зробити на вимогу "Центру протидії екстремізму" (Центр "Е").

Вже наступного дня, 8 травня, дільничий з окупаційного відділу МВС "Джанкойський" вручив застереження кримськотатарській активістці Лутфіє Зудієвій.

Депортація кримськотатарського народу

18 травня 1944 року на світанку розпочалася депортація кримськотатарського народу з Криму. У таємній постанові Державного комітету оборони "Про кримських татар" увесь народ звинуватили у зраді та колабораціонізмі і наказали виселити з Криму. Готували цю операцію тиждень, залучивши до неї 32 тисячі НКВСників.

За майже три доби з Криму вивезли близько 200 тисяч кримських татар. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих.

Вивозили переважно до республік Центральної Азії, зокрема до Узбекистану. 10 тисяч кримських татар, солдатів Червоної армії, які повернулися з фронту в Крим, теж депортували. 12 років кримські татари мали статус спецпереселенців, позбавлених громадянських та людських прав і свобод.

Офіційно повертатись до Криму депортованим дозволили у 1989 році.

У 2015 році Верховна Рада визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та Facebook