"Не вистачає моря, гір, сонця": три історії кримчан, які через війну виїхали з Криму за кордон

Ексклюзивно

З 2014 року по 24 лютого 2022 року з окупованого Криму виїхали близько 100 тисяч людей, повідомили Суспільне Крим у Представництві президента в АР Крим. Там уточнили, що ця цифра може бути більшою. Після повномасштабного російського вторгнення в Україну кількість кримчан, які виїхали з півострова — невідома, адже люди часто залишають Крим через територію Росії та треті країни.

Розповідаємо три історії кримчан, які вимушено виїхали з окупованого півострова і облаштовують своє життя за кордоном.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

"Там хочеться жити, там хочеться творити"

Юлія Качула. Фото: Facebook/Юлія Качула

Співачка Юлія Качула народилася не в Криму. Її батьки переїхали з Київщини після народження доньки до Сімферополя. У 2009-му з дипломом українського філолога Юлія поїхала до Києва здобувати музичну освіту. Вона проживала у столиці, коли Росія окупувала Крим.

"Я в 2014 році в Сімферополь не повернулася, жила чотири роки в Польщі. Але відчувши потім, що в Криму немає ніякого культурницького опору, протидії, якоїсь альтернативної думки, я побачила, що там того всього не відбувається і вирішила повернутися", — сказала Качула.

Вона повернулася на півострів у 2018 році. Там започаткувала україномовний музичний проєкт.

"Почала творити, робити україномовний проєкт, пов'язаний з дітьми, з культурою, з музикою, з кліпами, з розвитком цих дітей. Діти різних національностей, кримчани об'єднувалися довкола України, української пісні, українських символів. Ми знімали пісні, дуже такі символічні речі", — зазначила Юлія.

Її проєкт "Діти Криму" проіснував на півострові майже чотири роки. За цей час він привернув увагу окупаційних силовиків.

"Вони знали про цей проєкт. Вони знали, чим я там займаюсь, але ж я кажу про те, що ідея мого проєкту — вона дуже глобальна. Вона дуже неоднобока. Проєкт мій зараз, він ще більше став глибшим. Тому що це проєкт — Крим єднає світ!", —наголосила співачка.

Після 24 лютого 2022 року простору для творчості в окупованому Криму не залишилося.

"Після вторгнення я намагалася ще трошки робити проєкт. Але я можу зрозуміти батьків тих дітей. Потім сказала: "Давай поставмо трохи на паузу", — зазначила вона.

Восени 2022-го Качула виїхала з Криму. Через Грузію вирушила в Австрію, звідти — в Україну, а місяць тому поїхала до Канади. Розповідає, що поки спорідненості з цією заокеанською країною не відчула.

"Погода! Погода, як на мою кримську душу, абсолютно не моя погода. Не вистачає дуже моря, гір, сонця", — розповіла Юлія.

Скільки пробуде за кордоном, співачка поки не прогнозує, бо сумує за Кримом та мріє повернутися додому.

"Я розглядаю це повернення завжди, кожен день, тому що насправді, чим більше я подорожую — по Європі я дуже багато поїздила свого часу, тепер це континенти, заокеання, — тим більше люблю Крим. Мені здається, що кримчани за кордоном, кожен дуже сумує за Кримом. Тому що він найкращий кліматично, природньо, настроєво, енергетично, вібраційно, навіть творчість там буяє. Там хочеться жити, там хочеться творити", — зауважила вона.

"Мені хотіли дати від 8-ми до 12-ти років"

Данило Гуска. Фото: Facebook/Данило Гуска

Данило Гуска у Севастополі володів мережею ресторанів. Чоловік сам родом із Рівненщини. Колись поїхав до Криму на навчання, залишився, зустрів кохання. Данило каже, що хотів виїхати з Криму одразу після російського вторгнення на материкову Україну, але завадила термінова операція на нирці.

Проблеми почалися у квітні 2022 року, після того, як він у соцмережі розмістив своє відео, щоб подякувати друзям за привітання з днем народження.

"Сказав українською "Дякую, мені приємно, що ви мене поздоровили!" і сказав "Все буде Україна!". А записувати відео почав зі слів "Доброго вечора, ми з України". Слова з пісні, так би мовити. Ну, і все. Мене приймали. Хотіли дати від 8-ми до 12-ти років", - розповів чоловік.

Данила затримали співробітники ФСБ. Владнати ситуацію севастопольському ресторатору допомогли друзі-росіяни. Йому поставили умову — відправити гуманітарну допомогу до окупованого Маріуполя.

"Попросили, щоб я це зробив на відео, щоб це запустили в соцмережах, що я все це відправляю. Але я попросив: "Будь ласка, не робіть цього, бо це може для мене погано закінчитися". Я сказав: "Я з України, я люблю Україну, в мене там батьки, родичі", — зазначив він.

Після історії із затриманням Гуска сів з дружиною в авто та виїхав з півострова.

"Все, що я за 20 років нажив, вмістилося в маленьке спортивне купе, дві валізи. Це все що, ми змогли звідти вивезти. У мене був ресторанний бізнес і так вийшло, що я залишився без нічого. 99% друзів, знайомих відвернулися, всі перелякані, повідписувалися від мене одразу", — сказав він.

Через Грузію і Туреччину родина перебралася в Іспанію, де живуть вже півтора року. Спершу він придивлявся до місцевих. За словами Гуски, досі дивується різниці між іспанцями та українцями.

"Передусім, як українці швидко працюють, у нас такий менталітет. В Іспанії всі хочуть попити вина, поїсти виноград, сієста. Кажу: "Чого ви не працюєте?". А вони: "Куди ти поспішаєш?", — уточнив Данило.

В Барселоні він разом із друзями вирішили започаткувати власну справу, готують до відкриття крематорій для тварин. Вже знайшли приміщення, придбали обладнання та чекають на отримання ліцензії.

"Завжди казала, що я з Криму, з України"

Надія Коган. Фото: Instagram/Надія Коган

Надія Коган народилася у Севастополі. 20 років тому переїхала в Ізраїль та весь цей час не забувала про те, що вона українка.

"У мене в автомобілі на торпеді стоїть прапор України, браслети з тризубцями тощо. Я все це робила до того, як це стало мейнстрімом. Завжди казала, що я з Криму, з України, особливо після окупації. Мене позбавили батьківського дому, позбавили дитинства, спогадів, можливості спілкуватися з друзями юності. Звісно, це розривало мене зсередини", — наголосила севастополька.

До 2014 року Коган щороку приїжджала до батьків у Севастополь. Її 12-річний син встиг побувати в Криму, але зовсім маленьким і нічого не пам'ятає про нього. У 2019 році вона рятувала від російської окупації своїх батьків.

"Змушували людей отримувати громадянство, змушували отримувати паспорти. Погрожували тим, що заберуть майно. Я дуже хвилювалася за батьків, аби вони там не отримали інфаркту від всього, що відбувалося", — розповіла Надія.

В Ізраїлі у неї бізнес — косметичний салон. Вести власну справу жінці допомагає мама-косметолог. Батько-пенсіонер називає себе помічником косметолога. За словами Коган, брат живе у Києві, а рідна сестра — в окупованому Криму. В Ізраїлі нещодавно теж відчули, що таке війна.

"Кожні пів години обстрілювали і поруч падали уламки ракет. Це дійсно вперше було страшно. Хоча тут держава турбується про безпеку громадян — скрізь вказівники до сховищ. Хоча тут в нас є всього хвилина, коли щось летить від таких же огидних сусідів, як і в України", — зазначила Надія.

Вона розмірковує над тим, щоб повернутися в Україну, але вже після війни. Кримчанка мріє мешкати в будиночку на Закарпатті або ж повернутися до рідного дому, вже до звільненого від окупації Криму.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook