До 12 років засудили окупаційного муфтія Еміралі Аблаєва, який закликав кримських татар підтримати війну РФ

Окупаційний голова Духовного управління мусульман Криму Еміралі Аблаєв. Фото: Головне управління СБУ в АР Крим

Окупаційного голову Духовного управління мусульман Криму Еміралі Аблаєва заочно засудили до 12 років ув'язнення за підтримку військової агресії РФ проти України.

Про це повідомляє пресслужба Головного управління СБУ в АР Крим у Facebook.

За даними українського слідства, Аблаєв активно закликав кримськотатарське населення півострова вступати до лав Збройних сил Росії.

"За вказівкою Кремля Аблаєв займався організацією масових заходів під час яких намагався "завербувати" кримчан до окупаційних угруповань Росії. Крім того, він неодноразово виступав в ефірах центральних російських телеканалів, де підтримував збройну агресію РФ та виправдовував воєнні злочини загарбників", — йдеться у повідомленні.

Крім того, засуджений "демонстративно" засуджував представників кримськотатарського народу, які виступають проти РФ і воюють за Україну. За свою діяльність окупаційний муфтій був нагороджений медаллю та орденом від так окупаційного голови Криму Сергія Аксьонова.

На підставі зібраних слідчими Служби безпеки доказів суд визнав зловмисника винним за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, глорифікація її учасників);
  • ч. 6 ст. 111-1 (колабораційна діяльність).

Аблаєва заочно засуджено до 12 років ув’язнення.

Наразі він перебуває у тимчасово окупованому Криму. Втім, співробітники СБУ проводять комплексні заходи для притягнення його до відповідальності.

Вироки, винесені за результатами спеціального судового розгляду – судового розгляду за відсутності обвинуваченого ("заочні" вироки), набирають законної сили в загальному порядку, а саме після закінчення строку подання апеляційної скарги (30 днів з дня проголошення вироку), якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.

При цьому, початок строку покарання засудженому рахується з моменту його затримання, зазначають у прокуратурі АР Крим та м. Севастополя.

Що відомо про ДУМК та "ДУМКС"

Після повернення кримських татар постало гострим питання відновлення релігійних інституцій, які були знищені за часів радянської окупації. У 1991 році було створено Кадіат, або Духовне управління мусульман Криму.

На момент окупації Криму Росією, муфтієм був Еміралі Аблаєв. Після 2014 року він перейшов на бік окупанта та наразі обіймає посаду муфтія в окупаційній "Централізованій релігійній організації — Духовному управлінні мусульман Республіки Крим" (ЦРО ДУМК). У лютому 2023 року СБУ повідомила про підозру Аблаєву.

Муфтій ДУМУ "Умма" Саїд Ісмагілов неодноразово наголошував, що всі муфтії в Росії та на окупованих українських територіях підконтрольні ФСБ.

Після окупації Криму багато мусульман переселилися в міста материкової частини України та утворили мусульманські громади в місцях компактного проживання. У 2016 році ДУМК, після дворічної затримки, продовжило свою діяльність на території України.

Паралельно на окупованому півострові у лютому 2015 року Духовне управління мусульман Криму було зареєстровано у російському правому полі як Духовне управління мусульман Криму та Севастополя (ДУМКС).

У червні 2016 року Аблаєв заявив, що на території півострова нібито не можуть працювати жодні інші ісламські організації, окрім окупаційного ДУМКС.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook