Кримські топоніми не будуть перейменовувати до деокупації — нардеп Саврасов

Ялта, окупований Крим. Фото: Суспільне Крим

Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 10 квітня підтримав перейменування трьох міст України. Водночас населені пункти Криму планують перейменовувати вже після деокупації.

Про це повідомив народний депутат України Максим Саврасов в етері "Кримського питання".

"Стосовно Криму — питання буде розглядатись вже після деокупації, ми будемо співпрацювати з владою, яка буде переобрана на виборах місцевих після деокупації, ми будемо спілкуватись з місцевими мешканцями, так само разом з ними приймати рішення по населених пунктах, по Криму. Наразі по жодного населеного пункту Комітет рішення не приймав", — зазначив він.

За словами нардепа, Комітет зараз розглядає питання, які пов'язані з деколонізацією, тобто позбавляються топонімів, які набула Україна під час дореволюційного та післяреволюційного періоду, у тому числі, які пов'язані з Російською імперією.

"Ми ці питання розглядаємо тільки з прив'язки до місцевої влади, тобто до місцевих мешканців, яких ми можемо запитати, яким був наданий час для того, щоб прийняти рішення стосовно перейменування населених пунктів", — уточнив Саврасов.

Він пояснив, що наразі дуже важко назбирати необхідну кількість депутатів, щоб вони проголосували за величезну кількість населених пунктів Криму, які треба перейменувати, по кожному з яких необхідно приймати окреме рішення.

Ще одним обмеженням, яке заважає прийняти рішення щодо зміни назва декількох населених пунктів півострова, є те, що неможливо під час дії воєнного стану у країні вносити зміни у Конституцію України, де прописані такі назви кримських міст, як Севастополь та Сімферополь.

Саврасов також розповів, що прийняття рішення Верховною Радою щодо перейменування населених пунктів здійснюється у декілька етапів.

За його словами, бувають декілька варіантів нової назви населеного пункту, тоді місцева влада підтримує той чи інший варіант, а потім декілька пропозицій виносяться на розгляд підкомітету. Він приймає рішення, опираючись на Інститут національної пам'яті — яка була історична назва до початку впливу Російської імперії, а також мовну комісію, яка надає рекомендації, наскільки ця назва відповідає сучасним правилам українського правопису. Далі вже приймає рішення Комітет, аби винести на голосування у Верховній Раді.

Нагадаємо, Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 10 квітня підтримав перейменування трьох міст з 149 селищних сіл і семи районів України. Зокрема, перейменувати Молодогвардійськ на Луганщині — в Отаманівку, Первомайськ на Миколаївщині — в Ольвіополь та Южне на Одещині — в Порт-Аненталь.

Крім того, з 7 вересня 2023 року набув чинності закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою АР Крим" щодо декомунізації та введення нового районного поділу Криму.

Замість 14 районів на півострові утворили 10 нових районів: Бахчисарайський, Білогірський, Джанкойський, Євпаторійський, Керченський, Курманський, Перекопський, Сімферопольський, Феодосійський та Ялтинський.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook