Демонтаж купола українського собору у Криму: український омбудсман звернувся до ООН

Демонтаж куполу Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги у Сімферополі. Фото: Голос Криму

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до структур Організації Об’єднаних Націй для привернення міжнародної спільноти до демонтажу купола Кафедрального собору Православної Церкви України у Сімферополі 8 квітня, що є черговим злочином Росії.

Про це він повідомив на своєму каналі у Telegram 12 квітня.

"Постійний тиск, низка незаконних рішень з боку окупаційної влади та виселення Кримської єпархії з цього Кафедрального собору фактично знищило ПЦУ в Криму. Направив запити до структур Організації Об’єднаних Націй з метою привернення міжнародної спільноти до порушень РФ", — зазначив омбудсман.

За його словами, Росія продовжує на півострові та інших ТОТ України руйнувати українські церкви, ув'язнювати та катувати священнослужителів, переслідувати представників релігійних громад, які нелояльні до окупантів та РПЦ.

Водночас Лубінець наголосив, що неодноразово просив міжнародні організації засудити ці злочини РФ у Криму, а саме переслідування громадян України за релігійними та етнічними ознаками, а також руйнування та пошкодження роботі релігійних установ.

"РФ продовжує демонструвати світу те, що їх нічого не зупиняє в знищенні української національної ідентичності, ліквідації української церкви, української мови, української культури. Закликаю світову спільноту відреагувати на черговий злочин проти свободи світогляду та віросповідання вірян Кримської єпархії ПЦУ", — заявив він.

Що відомо про собори ПЦУ в умовах окупації Криму

Українська церква та українська релігійна громада у Криму та Севастополі припинила своє існування у перші роки окупації. Зокрема, у 2014 році в Севастополі у Київського патріархату російські військові силою відібрали храм Священномученика Климента Римського, а також храм Апостолів Петра і Павла і Святителя Миколая.

Також 1 червня 2014 року в селищі Перевальне Сімферопольського району озброєні "козаки" напали на храм Покрова Пресвятої Богородиці. Згодом цей храм незаконно передали УПЦ Московського патріархату. Настоятель цієї церкви Іван Катькало через погрози і відкриття окупантами кримінальної справи за "сепаратизм" був змушений разом з родиною виїхати з півострова.

3 січня 2022 року РНБО застосувала санкції до 18 фізичних осіб, які причетні до винесення "судових рішень" про відчуження майна Кримської єпархії ПЦУ на тимчасово окупованому півострові. 21 січня 2022 року президент України Володимир Зеленський підписав відповідний Указ.

У травні 2023 року окупанти у Сімферополі намагалися захопити Кафедральний Собор ПЦУ. Вони ламали двері у вівтар, крали майно ПЦУ та не пускали до храму парафіян.

Також у травні 2023 року "голова" окупаційного Комітету кримського парламенту з питань майнових і земельних відносин Євгєнія Добриня заявила, що Кафедральний собор передадуть "Кримській митрополії російської православної церкви", утвореної влітку 2022 року на базі трьох кримських єпархій УПЦ (МП).

У листопаді торік митрополит Сімферопольський і Кримський ПЦУ Климент заявив, що Кримська Єпархія в умовах окупації півострова та повномасштабної війни, яку розв'язала Росія, по суті припинила своє існування.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook