"РФ намагається використати всі ресурси на ТОТ України": експерти про мобілізацію та весняний "призов" у Криму

Ексклюзивно
Російські військові. Фото: УНІАН

В окупованому Криму Росія готує нову хвилю мобілізації. За даними Кримськотатарського Ресурсного Центру (КРЦ), вона розпочнеться з 20 квітня. Паралельно з 1 квітня окупанти розпочали незаконний весняний призов до лав ЗС РФ серед мешканців окупованого півострова.

Журналісти Суспільне Крим розпитали щодо цього російського злочину голову Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, голову Духовного управління мусульман Криму Айдера Рустемова, військового експерта Владислава Селезньова та голову правління Кримської правозахисної групи (КПГ) Ольгу Скрипник.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Як зазначив Чубаров, Росія буде збільшувати мобілізацію задля того, щоб вирішити ті цілі, які вона поставила розпочинаючи повномасштабне вторгнення в Україну, адже немає інших способів, щоб спробувати дійти до тих цілей, які були оголошені.

"Зрозуміло, що мобілізація буде проводитися, в першу чергу, на окупованих територіях, оскільки Росія намагається використати всі ресурси, які є на захоплених нею українських землях, в тому числі й людські ресурси", — розповів глава Меджлісу.

За його словами, також РФ намагається вирішити ті завдання, про які вона не говорить, зокрема, позбавитися від тих людей, які є нелояльними і ніколи не будуть лояльними — кримських татар та етнічних українців у Криму.

Чубаров додав, що Меджліс фіксує регулярні зустрічі проросійського муфтія мусульман Криму Еміралі Аблаєва з окупаційним міністром внутрішніх справ Криму Ігорем Іларіоновим, які не висвітлюють у ЗМІ.

"Зрозуміло, що з муфтієм Еміралі Аблаєвим вони говорили про кримських татар, але ми впевнені, що подібні зустрічі були й з керівниками інших віросповідань чи інших конфесій і думаємо, що подібні завдання поставленні й перед іншими релігійними організаціями", — сказав він.

На думку голови Духовного управління мусульман Криму Айдера Рустемова, аби мобілізувати більше людей на окупованих територіях, росіяни використовують підконтрольних їм релігійних діячів.

"Ми вже були свідками того, як на момент оголошення мобілізації так званий муфтій Криму Еміралі Аблаєв ходив і благословляв тих, кого примусово мобілізували, такі рейди були в місцях компактного проживання кримських татар. Це викликало великий резонанс, тоді навіть була велика хвиля емігрантів, які почали виїжджати з Криму, але потім наступила тиша й люди, які виїхали, змушені були повернутися, бо мали проблеми з документами", — пояснив Рустемов.

Напередодні повномасштабного вторгнення він закликав одновірців, які служать у лавах російської армії, залишити військо і повернутися додому. За цей час муфтій провів кілька зустрічей з військовополоненими-мусульманами, зокрема, з уродженцями з Киргизії, Таджикистану та Узбекистану.

"Мені зателефонували й сказали: "Пане Муфтію, ви не проти, якщо привезти полонених, щоб вони помолилися". Я кажу: "В чому питання, приводьте, хай помоляться". Просто поговорили, це була звичайна бесіда й навіть нагодували їх. Я там розмовляв більше про покаяння, що треба покаятися, навіть якщо людина свідомо вийшла на цей шлях", — уточнив голова Духовного управління мусульман Криму.

Примусова мобілізація не омине окуповані території, каже військовий експерт Владислав Селезньов, бо для Росії поповнення армії українцями зручніше, ніж власними громадянами.

"Путін та його поплічники й оточення за своєю суттю — труси. Вони досить обережно відносяться до суспільної думки всередині РФ, саме тому частини людських ресурсів вони намагаються компенсувати коштом гастарбайтерів — найманців, яких збирають по всьому світу, в країнах Африки, на близькому Сході, а також примусово мобілізованих громадян України, які мешкають на тимчасово окупованих територіях. Таким чином вони намагаються компенсувати брак особового складу, який вони втрачають внаслідок бездумних та безумних м'ясних штурмів", — пояснив він.

Також з 1 квітня в Криму триває незаконний призов. Він вже 19-й за час окупації півострова.

"31 березня Путін підписав так званий наказ щодо призову, що нібито призов до російської армії й мобілізація — це різні речі. Так намагаються говорити пропагандисти російські", — сказав Чубаров.

Голова правління Кримськотатарського Ресурсного Центру Ескендер Барієв повідомив під час презентації аналізу порушень прав людини в окупованому Криму за І квартал 2024 року 5 квітня, що росіяни планують призвати до російської армії до 15 тисяч кримчан.

"З 1 квітня вони розпочали весняний призов до Збройних Сил РФ. Хочу нагадати про те, що вони збільшили вік — з 18 до 30 років призивають на строкову службу. Коли призивають на дострокову службу одразу пропонують підписувати контракт. Тобто ці призовники які підписують контракт, вони можуть опинитися і на виконанні, як вони кажуть, "СВО", інакшими словами — на війну проти України", — зазначив він.

За словами правозахисниці Ольги Скрипник, з 2014-го Росії вдалося призвати щонайменше 48 тисяч строковиків з Криму. За один призов залучають близько 3 тисяч людей.

"Практика така, що мобілізація, в першу чергу, відбувається на окупованих територіях, бо там безконтрольна ситуація або на так званих народних республіках, тобто, на місцях проживання, умовно кажучи, "нерусских". Правові механізми не діють на окупованих територіях, особливо після 2022 року. До 2022 року частина людей намагалися в так званих судах відстояти своє право не служити з релігійних переконань. Зараз здебільшого це вже не працює", — зазначила Скрипник.

За її словами, призовників, якщо вони ухиляються, притягують до кримінальної відповідальності. КПГ наприкінці 2023 року задокументували понад 500 вироків щодо притягнення до відповідальності за ухилення від служби в російській армії. Але це тільки те, що змогли зібрати правозахисники, адже їх значно більше. Скрипник додала, що Росія намагається приховати їхню кількість на рівні "судів".

За березень цього року у війні Росії проти України було вбито щонайменше 30 кримчан, які служили в окупаційному війську. Кожен шостий з них був примусово мобілізований Росією. Таку статистику наводить правозахисна ініціатива "Кримський епізод".

Водночас глава правління КРЦ Ескендер Барієв зазначає, що практично кожен третій із убитих у березні – із Севастополя. Аналогічне співвідношення наголошувалося і в січні 2024 року. На другому місці – Сімферополь, до якого прийшло щонайменше чотири похоронки за цей період. По три випадки зафіксовано у Кіровському та Красноперекопському районах.

"Стаття 51 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни забороняє комплектувати військові підрозділи мешканцями окупованих територій. Стаття 8 Римського статуту відносить примус громадян до служби у Збройних силах країни, що окупує, до воєнних злочинів. Щонайменше у двох випадках мобілізовані були вбиті у лавах 810 бригади морської піхоти. І якщо її нинішній командувач Олег Власов не розділить долю попередніх, то відповідатиме за цей воєнниий злочин у Міжнародному Трибуналі поряд із кримськими та регіональними військкомами", — наголосив Барієв.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook